Ideálne posilňovanie práve pre vás: Zistite, ktoré to je!

starý

sita

Chcete začať chodiť do posilňovne, ale vlastne ani neviete, ako začať? Pohyb by si ľudia mali voliť podľa fyzických možností a zdravotného stavu. U žien a mužov sú iné problematické partie, u detí je nutné zohľadniť potreby rastúceho organizmu, povedal Ján Větrovský, garant projektu Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Česku, Ži zdravo. Vhodným a pravidelným cvičením je podľa neho možné vytvarovať problematické partie a predísť zdravotným problémom, ako sú bolesti hlavy alebo chrbta.

Problematické partie súvisia hlavne s ukladaním tuku, u mužov sa ukladá v oblasti brucha, u žien hlavne na bokoch, nohách a zadku. U žien majú vplyv na voľbu pohybu i ďalšie faktory, ako menštruácia, tehotenstvo či doba hormonálnych zmien v neskoršom veku.

„U žien by sa mala pohybová aktivita zamerať na posilnenie stredu tela, hlavne svalov panvového dna, brucha a dolnej polovice tela. U mužov je stred tiež dôležitý, ale viac sa zameriavame na hornú polovicu tela,“ povedal tréner.


Tiež by vás mohlo zaujať: Joga je cvičenie pre všetkých: Udrží vás vo forme aj po štyridsiatke!


Oproti mužom majú ženy menší podiel svaloviny a širšiu panvu. Sú ohybnejšie, keď začnú športovať, majú asi o desať percent väčšie svalové prírastky ako muži. Bývajú v posilňovaní vytrvalejšie a pohyb u nich väčšinou vedie k zníženiu váhy. Majú v priemere len 70 percent sily mužov, potrebujú teda iné cvičebné dávky.

Ženy by sa mali zamerať na posilňovanie lopatkových svalov a vonkajších partií paží, je to prevencia bolestí chrbta. Pravidelné preťahovanie hlbokého ohýbača hlavy pomáha k správnemu držaniu tela, ženy sa tak môžu zbaviť migrén. Spevnenie panvovej oblasti uľaví od menštruačných bolestí.

Muži väčšinou očakávajú od posilňovania, že sa im začnú rysovať svaly na ramenách a prsiach, o zmenšenie brucha ich podľa trénera toľko nestojí. Keď posilňujú, telo sa im skôr obaľuje svalmi, než aby strácali na váhe. Pri posilňovaní by mali venovať pozornosť hlavne chrbtovým a brušným svalom, ktoré pomáhajú k správnemu držaniu tela.


Tiež by vás mohlo zaujať: Top aktivity pre lepšiu postavu: Zvládnete ich aj s pribúdajúcimi rokmi


Deti si ešte len budujú svalový korzet, ako telo rastie a silnie. Dôležitý pre nich je nácvik správneho držania. Pohyb u nich má viesť k rovnomernému rozvoju, preto by sa pohybové aktivity mali dopĺňať. Deti by nikdy nemali mať silový tréning s činkami. Zhruba do 15 rokov im rastú kostné chrupavky, preťažením by si ich nenávratne poškodili. Deti by tiež nikdy nemali držať jednostranné redukčné diéty. Ak potrebujú schudnúť, je nutné stravu upraviť, ale musí zostať pestrá.

Zdroj: sita, sxc.hu, ČTK
Odporúčame