Čítanie v šere a obrazovka zblízka kazí oči? Odhaľte najväčšie mýty o zraku!

oko

photl.com

Zrak je jeden z piatich ľudských zmyslov, vďaka ktorému sa dokážeme perfektne orientovať v priestore a vychutnávať si krásy navštívených miest. Je však prirodzené, že s pribúdajúcimi rokmi slabne a je nevyhnutná jeho korekcia šošovkami. Aby sme tento proces čo najviac oddialili, mali by sme sa o svoje oči pravidelne starať a vyvarovať sa činností, ktoré im škodia. Vedeli ste však, že mnohé z nich patria do kategórie nepodložených mýtov?

Mýtus č.1: Čítanie v prítmí kazí zrak

Pamätáte si ešte na mamine výstrahy, aby ste si pri písaní úloh poriadne zasvietili? Hoci je kvalitné svetlo pri čítaní neoceniteľné, romantika v šere či pri sviečkach zrak nepoškodzuje. Jedinou nevýhodou slabého svetla je, že oči sa rýchlo unavia a od tejto únavy vás môže rozbolieť hlava.

Mýtus č.2: Vysedávanie pred obrazovkou očiam škodí

Trávite hodiny pred televízorom či sedením pri počítači? Sledovaním obrazovky žmurkáme až trikrát menej ako za bežných okolností. Z toho dôvodu máme pocit vysušených očí, ktoré režú, pália, prípadne slzia. K problémom sa tiež pridáva stuhnutá šija a celkový pocit diskomfortu spojený s bolesťami hlavy. Žiadna zo štúdií však doteraz nepotvrdila, že by vysedávanie pred obrazovkou znižovalo kvalitu nášho zraku.


Mohlo by vás zaujímať: Zabudnite na mrkvu: Tieto dve ovocia vašim očiam prospejú viac!


Mýtus č.3: Mrkvový doping nás zbaví okuliarov

Už od škôlky sa s nami vlečie povera, podľa ktorej pri výdatnej konzumácii mrkvy budeme celý život bystrozrakí ako orol. Je pravdou, že mrkva obsahuje vitamín A, ktorý má nezastupiteľnú úlohu pri ochrane pred vývojom očných ochorení. Ak však náš zrak nie je 100%-ný, príjem vitamínu A túto situáciu nezvráti. Okrem mrkvy si ho navyše môžeme dopriať aj v ďalších potravinách – v pečienke, v mliečnych výrobkoch či v oleji z rybacej pečene.

Mýtus č.4: Na slnečných okuliaroch nezáleží, hlavne nech sú

Nielen počas letnej sezóny je mimoriadne dôležité chrániť oči pred škodlivým slnečným žiarením. Nie všetky slnečné okuliare na trhu však túto funkciu spĺňajú. Nestačí si na nos nasadiť akékoľvek tmavé sklá. Tie by nám bez patričných vlastností mohli v konečnom dôsledku aj uškodiť. Tou najdôležitejšou je UV filter 400 a aspoň tretia kategória. Ak uvažujete nad nekontrolovaným výrobkom bez záruky z trhu, to si radšej nekupujte žiaden. Riskujete totiž rýchly vývoj šedého zákalu. Slnečné okuliare z optiky nie sú najlacnejšie, za investíciu do zdravia však rozhodne stoja.


Mohlo by vás zaujímať: Ochrana očí aj trendy doplnok: Ktoré slnečné okuliare sú naozaj kvalitné?


Mýtus č. 5: Deti zo škúlenia vyrastú

Ak u vašich najmenších členov rodiny pozorujete škúlenie, tento jav rozhodne nepodceňujte. Porucha menom strabizmus sa u nikoho z nás neobjavila hneď pri narodení. U bábätiek do štyroch mesiacov môže občasné škúlenie súvisieť s vývojom očných svalov. Neskôr však naliehajte, aby dieťatko bolo vyšetrené oftalmológom. Čím skôr sa začne daný problém riešiť, tým je šanca na jeho odstránenie vyššia. „Medzi ľuďmi prežíva názor, že deti do jedného alebo troch rokov môžu máličko škúliť a že to ničomu nevadí. My sa im snažíme vysvetliť, že normálne to nie je nikdy,“ vysvetľuje prezident kontaktologickej spoločnosti Pavel Rezek.

Mýtus č. 6: Nosením okuliarov k očnej lenivosti

Ak vám očný lekár predpísal okuliare, noste ich vždy, keď ich potrebujete. Nie je pravdou, že ich používaním oči lenivejú ani to, že na korekcii šošovkami sa oči stanú závislými. Práve naopak, bez používania správnych dioptrií sa rýchlo unavia. Treba však počítať s tým, že vekom sa dioptrie budú meniť a zrak bude slabnúť. To však s nosením samotných okuliarov nemá nič spoločné.

Zdroj: photl.com, photl.com, Johnny
Odporúčame