Keď z vás leje pot: Zaberú prírodné zázraky, kozmetika či medicína?

pot

photl.com

Už niekoľko dní sa klíma na Slovensku nesie v znamení tropických teplôt. Aj preto si zrejme iba málokto môže povedať, že s potením momentálne nemá absolútne žiaden problém. Kropaje potu však so sebou neprinášajú len pocit diskomfortu. Prepotená košeľa, roztečený mejkap a vlhké dlane nám môžu narobiť nepríjemnosti najmä pri spoločenskom styku. Ako s potením účinne bojovať a kedy ide o záležitosť, ktorú treba konzultovať s lekárom?

Potenie je prirodzené

Hoci mnohí ľudia by sa väčšiny svojich potných žliaz definitívne zbavili, ich správna funkcia je pre fungovanie organizmu veľmi dôležitá. Potením totiž dochádza k prirodzenej termoregulácii tela a k ochrane pred jeho prehriatím. Sčasti sa touto cestou vylučujú aj odpadové látky, avšak v porovnaní s pečeňou a obličkami ide o nepatrnú mieru. Priemerná tvorba potu sa pohybuje na úrovni 0,5 – 1,5 litra za deň, v horúčavách však produkcia môže stúpnuť aj na 10 litrov/24 hodín.

Kedy sa vlastne potíme?

Jednoznačne vtedy, ak sa pohybujeme v dusnom prostredí s vysokými teplotami a je nám horúco (v saune, pri práci v skleníku a pod.). K poteniu však dochádza aj pri fyzickej záťaži a mnohých druhoch stresu – pri náhlej bolesti, v súvislosti s trémou, prípadne strachom. S nadmerným vylučovaním potu zvyčajne zápasia ľudia trpiaci obezitou, hormonálnymi poruchami či neurologickými ochoreniami. Vo väčšej nevýhode sú v tomto smere muži. Nielenže v priemere vyprodukujú viac potu, no ten navyše obsahuje vyššie množstvo látok spôsobujúcich charakteristický zápach.


Mohlo by vás zaujať: SOS pre spálenú pokožku: Pomôžu dary chladničky, obklady aj bylinky!


Ako s potením bežne bojujeme?

1. stravou – vyhýbajte sa jedlám a nápojom, ktoré podporujú tvorbu potu. Do tejto kategórie patrí káva, alkohol a príliš pikantné pochutiny. Absolútnym tabu by pre vás mali byť čili papričky, mexická a indická kuchyňa, ale aj fajčenie.

2. kozmetikou – v drogérii máte na výber z deodorantov a antiperspirantov vo forme sprejov, v gélovej či tuhej konzistencii. Deodorant proti poteniu nebojuje, iba prekrýva zápach produkovaný potnými žľazami. Jeho výhodou je, že ho môžete nosiť v kabelke alebo ho mať pripravený v pracovnom stole a v prípade potreby svoje podpazušie trochu osviežiť. Bohužiaľ, 24-hodinový efekt je v tomto smere len marketingový ťah.

3. prípravkami z lekárne – ak trpíte nadmerným potením na dlaniach, chodidlách a v podpazuší, vyskúšajte guličku Driclor. Je potrebné aplikovať ju tesne pred spaním na suchú pokožku. Cena za 20 ml balenie sa pohybuje okolo šiestich eur. Nechajte si poradiť od lekárnika, možno práve vám bude vyhovovať iný farmaceutický produkt.

Čo radí prírodná medicína?

Najosvedčenejšou bylinkou pri nadmernou potení je šalvia lekárska. Pomáha nielen vo forme čaju, ale aj ako kúpeľ. Denne môžete vypiť až 3 šálky šalviového nápoja, nie však dlhodobo. Úľavu prepoteným nohám by mohol priniesť šalviový odvar. Na dva litre vody nechajte vylúhovať 4-6 polievkových lyžíc tejto bylinky.


Mohlo by vás zaujať: Pozor na nástrahy horúčav: Úpal a prehriatie tela môžu ohroziť váš život!


Zázrak menom botulotoxín?

Už niekoľko rokov sa aj v našich končinách problémy s potením riešia aplikáciou botulotoxínových injekcií. Ide o zákrok, ktorý sa vykonáva ambulantne v centrách estetickej dermatológie. Cenník sa líši v závislosti od regiónu, pripraviť sa však budete musieť na vyššiu vstupnú investíciu. Efekt by mal vydržať od siedmich mesiacov do jedného roka, no vašu peňaženku odľahčí od 250 do 400 eur.

Extrémom je chirurgia

Problém s nadmerným potením sa v niektorých prípadoch môže riešiť aj operačne na oddelení hrudnej chirurgie. Počas zákroku lekári buď prerušia nervové dráhy vedúce k potným žľazám, alebo tieto žľazy celkom odstránia. Forma liečby je veľmi účinná, nehodí sa však pre všetkých pacientov. Odborníkov vyhľadajte až vtedy, ak vaše potenie naozaj nesúvisí v fyziologickými prejavmi spomínanými vyššie v článku.

Poznáte nejaké triky proti poteniu aj vy? Alebo ste vyskúšali niektorý z článku? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom do diskusie. Nabudúce možno pomôžu oni vám…

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame