Nebezpečná búrka: Ako pred jej vyčíňaním zostať v bezpečí?

búrka

sxc.hu

Extrémne horúčavy, ktoré nás sužujú už dlhší čas, sprevádza jeden z najobávanejších prírodných živlov. V popoludňajších, podvečerných alebo nočných hodinách sa lokálne zvyknú strhnúť búrky z tepla. Svoje vedia o tom aj naši českí a poľskí susedia, kde búrková činnosť s krúpami doteraz narobila poriadne škody. Pre niekoho predstavuje spektakulárne divadlo, iným naháňa hrôzu aj spoza okien príbytku. Viete však, ako sa počas búrky vlastne zachovať? Osvojte si dôležité rady, ktoré vás pred bleskami ochránia vonku aj vo vnútri.

Čísla, z ktorých mrazí

Napriek tomu, že v našich končinách zásah bleskom nie je až taký bežný jav, je dobré vopred myslieť na prevenciu. Živnou pôdou pre búrku je teplý a vlhký vzduch, ktorý má tendenciu stúpať do vyšších polôh atmosféry. Tam je výrazne chladnejšie, pričom súčasne dochádza ku kondenzácii prebytočnej vodnej pary. Tvorí sa tak mohutná kopovitá oblačnosť, ktorá vertikálne môže dosahovať 10 až 16 kilometrov. Kvapky a kryštáliky na seba narážajú a ich trením (rozštepovaním) vznikajú elektrické výboje. Zásah bleskom predstavuje vysoké nebezpečenstvo najmä pre jeho nasledovné vlastnosti:

  • prúd v desiatkach tisíc ampérov
  • napätie sto miliónov voltov
  • rýchlosť šírenia blesku je od 10 tisíc až po 100 tisíc km/h
  • teplota hlavného kanála blesku je 30 000 °C

Búrka nás však vo vonkajšom prostredí môže ohroziť na živote aj ďalšími sprievodnými javmi. Občas je sprevádzaná silným krupobitím s ľadovcami vo veľkosti golfových loptičiek. Tie dokážu behom chvíle celkom zdemolovať napríklad exteriér auta. Ničím výnimočným nie je ani silný nárazový vietor, ktorý vyvracia stromy padajúce na cestu. Značné riziko predstavuje tiež prívalový dážď. Počas prietrže mračien hladina vo vodných tokoch rýchlo stúpa, vznikajú záplavy a prírodná katastrofa berie so sebou všetko – obydlia, komunikácie aj ľudské životy.


Mohlo by vás zaujímať: Odhaľte choroby pohľadom do zrkadla: Čo o vašom zdraví prezradí tvár?


Za oknami bytu

Ak sa v čase búrky nachádzate doma prípadne v práci, máte vyhraté. Každá budova by totiž mala byť chránená bleskozvodom, ktorý prípadný úder blesku uzemní. Dôležité je akurát dôkladne pozatvárať všetky okná. Ochránite sa tak pred dažďom aj pred nebezpečenstvom guľového blesku. Pokiaľ je búrka naozaj silná, pre istotu vypnite televízor aj počítač, netelefonujte a nepoužívajte elektrické spotrebiče.

Pri vode

Ak sa strhne búrka počas toho, ako sa kúpete, máte len jedinú možnosť – okamžite vyliezť z vody. Na kúpalisku vás z bazéna vyženú plavčíci, na jazere však pre istotu upozornite aj ostatných. Voda je dokonalý vodič, preto sa za nijakých okolností nezdržiavajte v blízkosti vodných tokov a plôch, vodopádov či mokrých skál.

Za volantom

V aute ste pred bleskami takisto v bezpečí, najväčšie riziko predstavuje hustý dážď, znížená viditeľnosť a popadané stromy na ceste. Nebezpečenstvo môže predstavovať aj vaša reakcia, pokiaľ by blesk udrel do miesta vo vašej blízkosti, či nebodaj do samotného auta. Posádke auta by sa nič nemalo stať ani v druhom prípade, keďže auto funguje ako tzv. Faradayova klietka. Zásah bleskom však môže pre prudké svetlo a vydesenie vodiča často spôsobiť nehodu. Ak si na jazdu netrúfate, radšej ju prerušte na nevyvýšenom mieste a pokračujte, až keď sa poveternostná situácia upokojí.


Mohlo by vás zaujímať: Keď z vás leje pot: Zaberú prírodné zázraky, kozmetika či medicína?


V prírode

Zastihla vás búrka na túre, prechádzke či na bicykli? Zapamätajte si, do ktorých miest s najväčšou pravdepodobnosťou udrie blesk a vyhýbajte sa im:

  • exponované miesta ako horské hrebene a vrcholy štítov
  • osamelé stromy
  • veľké priestranstvá – lúky, pasienky
  • zaistené cesty rebríkmi, reťazami a oceľovými lanami, via ferrata

Ak sa chcete schovať pod strom, nestojte nikdy tesne pri ňom. Bezpečná vzdialenosť je približne dva metre od stromu a siaha približne do vzdialenosti výšky stromu. Čupnite si na zem a odizolujte sa igelitovou taškou, batohom alebo iným nevodivým materiálom. Ak ste na okraji lesa, radšej zájdite trochu ďalej medzi hustejší porast drevín. Vypnite si mobilný telefón a odhoďte všetko, čo má do činenia s kovom: bicykel, horolezeckú výstroj (mačky, karabíny, čakany), termosku aj dáždnik.

Svoj úkryt opustite, až keď je časový interval medzi hromom a bleskom dlhší ako pol minúty. Od posledného hromu by pritom mala ubehnúť aspoň polhodina.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame