Sladká hruška: Lieči neduhy a pomôže aj vašej diéte

Hruška

sxc.hu

Staré spisy prezrádzajú, že ľudia konzumovali hrušky už pred 3000 rokmi v oblasti Číny. Zmienka o nich sa dokonca dostala i do rozprávania Šeherezády z rozprávok Tisíc a jednej noci. Šľachtiť sa začali v starovekom Grécku. V tej dobe boli hrušky pomerne tvrdé a odporúčalo sa, aby sa jedli len varené. Surové plody sa totiž považovali za jedovaté.

Vitamínový „outsider“

Oproti iným druhom ovocia nemajú hrušky závratný obsah vitamínov. Za zmienku stojí vitamín B, ktorý sa podieľa na látkovej výmene a vitamín C chrániaci naše telo pred infekciami. Zato ponúkajú vysoké množstvo draslíku, preto sú odporúčané pri chorobách srdca. Vďaka vysokému podielu vlákniny čistia črevá a pomáhajú pri žalúdočných problémoch. Sodík obsiahnutý v hruškách podporuje činnosť ľadvín a zabraňuje tvorbe ľadvinových kameňov. Na správnej funkcii štítnej žľazy sa podieľa jód. Ten tiež pomáha udržovať pekné nechty, vlasy a pokožku. Flavonoidy rozširujú cievy a zvyšujú prietok krvi, čím bojujú proti usadzovaniu cholesterolu. Hrušky odvádzajú z tela prebytočné tekutiny a tým pomáhajú pri opuchoch. Konzumácia nezrelých hrušiek môže spôsobiť problémy s trávením.


Tiež by vás mohlo zaujať: Banán a vaša diéta: Ideálna kombinácia alebo presný opak?


Lieči a pomáha redukovať hmotnosť

Odvar z čerstvých hrušiek sa v ľudovom liečiteľstve podáva pri horúčke a zimnici. Čaj zo sušených hrušiek je liekom proti hnačke. Menej známe sú liečivé vlastnosti mladých listov hrušiek. Odvar z nich pomáha rozpúšťať močové a žlčníkové kamene, dezinfikuje močovú sústavu a pomáha pri zápaloch močových ciest. Z listov hrušky sa pripravuje i čaj proti reume.

Zaujímavé je, že kôra stromu obsahuje látku arbutin, ktorý má efekt prírodného antibiotika. Poradí si s baktériami, odporúča sa na posilnenie žalúdka, pri chorobách močového mechúra, alebo pri vysokom krvnom tlaku.

Hrušky sú vhodné aj pri držaní diéty. Obsiahnuté sacharidy totiž vyrovnávajú cukor v krvi a vláknina vyvoláva pocit nasýtenia. Pritom 100 g čerstvého ovocia má približne 276 kJ. Ich cena sa pohybuje okolo 1,5€.

Bez práce nie sú koláče

Od 17. storočia sa hrušky považujú za „módne“ ovocie. Obzvlášť vo Francúzsku, kde bolo vyšľachtených najviac odrôd. Dnes sa však pestujú po celom svete. U nás sú druhým najčastejšie pestovaným stromovým ovocím. Hrušky sú trochu náročnejšie na pestovanie. Kvitnú skoro a často úroda zmrzne. Tiež sú obľúbeným terčom škodcov. Podľa odrody ich môžete zbierať od leta až do prvých mrazov. Chuť a vôňa hrušiek za tú námahu určite stoja.

Do ruky, na tanier i do štamprlíku

Ovocie sa najčastejšie konzumuje čerstvé, prípadne hruškový kompót. Nemenej obľúbenou úpravou je džem, mušt, džús, alebo sušené ovocie. Najpopulárnejšia je však asi pálenka – hruškovica.


Tiež by vás mohlo zaujať: Poklad z našich končín: Jablká môžu byť aj vaším elixírom zdravia


Hruškové dobroty

Hrušky pečené vo víne

Výborné sú aj po tepelnej úprave. Skvelou maškrtou sú hrušky pečené vo víne. Hrušky umyjeme, pozdĺžne rozkrojíme na polovičku a odstránime jadierka. Položíme ich na plech, alebo do zapekacej misy a zalejeme vínom približne do polovičky hrušiek. Na každú hrušku nasypeme 2 lyžice cukru, pridáme klinček, škoricu a bobkový list. Pečieme neprikryté na 180°C asi 30 minút. Upečené hrušky majú trošku vráskavý vzhľad. Po upečení vyberieme hrušky na tanieriky, každú hrušku polejeme vínom a servírujeme.

Hruška s vanilkovým krémom

Pre fanúšikov tohto ovocia bude príjemnou zmenou ochutnať hrušky s vanilkovým krémom. Čerstvé hrušky olúpeme a pozdĺžne rozkrojíme. Vykôstkujeme a takto pripravené polovičky položíme na tanieriky. Zľahka zalejeme vlažným vanilkovým pudingom, ozdobíme troškou šľahačky a posypeme nastrúhanou čokoládou.


Poznáte ďalší zaujímavý recept alebo tip na jedlo s použitím hrušiek? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšiu z cien v našej súťaži.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Marianna
Odporúčame