Maliny chutia aj liečia: Pomôžu pri migréne aj zlepšovaní potencie

Maliny

sxc.hu

Maliny patria k najchutnejšiemu ovociu. Plody si obľúbili už naši dávni predkovia, ako dosvedčili nálezy jadierok tohto ovocia v archeologických vykopávkach na území Švajčiarska. Prvé písomné zmienky o tomto chutnom ovocí rastúcom na Kréte nájdeme v najvýznamnejšej prírodovedeckej encyklopédii od Pliniusa staršieho. Ďalšie zmienky sú aj v básniach Thomasa Tussera a v 16. storočí ich popisuje Geparde. Využívali sa prevažne ako liek, alebo ako povzbudzujúci prostriedok.

Toto šťavnaté ovocie pomáha vďaka obsahu vitamínu C posilňovať imunitu. Vitamín A spolu s prírodným farbivom antokyanín bránia zmenám očí, ktoré spôsobujú šeroslepotu a zákaly. Pri látkovej výmene pomáha komplex vitamínov B. Zároveň tiež pôsobí proti stresu a migréne. Minerálne látky fosfor a železo pomáhajú pri krvotvorbe, správnej funkcii srdca a nervovej sústavy a vápnik sa zas stará o zdravé kosti a zuby. Na mužskú i ženskú sexuálnu výkonnosť priaznivo pôsobí zinok, ktorý je v zrniečkach. Obsiahnuté triesloviny pomáhajú čistiť aj črevá a odvádzajú z tela prebytočné tekutiny. Čím je farba plodov tmavšia, tým väčšie množstvo antioxidantov obsahujú. Antioxidanty viažu voľné radikály a tým chránia telo pred rakovinou. Sú cenné pri liečbe horúčok, zápalových infekcií a reumy. Maliny sa odporúčajú aj pri liečbe cukrovky. Znižujú hladinu cukru v krvi, čím bojujú s cukrovkou i jej pridruženými ochoreniami. Maliny pomáhajú znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Sú odporúčané pri liečbe chudokrvnosti a dokonca aj Alzheimerovej choroby. Britské a americké výskumy dokázali, že toto ovocie znižuje ranné nevoľnosti tehotných žien. Vhodné sú i pri ženských ťažkostiach spojených s menštruačným cyklom.

Podpora pri chudnutí

Ketóny získané z malín sú v Japonsku používané vo forme tabletiek alebo náplastí ako doplnok stravy pri chudnutí. Čerstvé plody sú vhodné pri akejkoľvek diéte, pretože zasýtia a podporia trávenie. Tiež odvodňujú organizmus a čistia črevá, čo podporuje správne fungovanie organizmu. Pritom majú len 240 kJ na 100 g ovocia. Ich vyššia cena, približne 1 € za 100 g zvádza k pestovaniu malín.


Tiež by vás mohlo zaujať: Sladučké jahody: Povzbudia váš sexuálny apetít a potešia jazýček


Na záhradke i terase

Na Slovensku sú priam ideálne podmienky na pestovanie malín. Maliny sú nenáročné rastliny, ktoré rastú na okrajoch lesov i v horských oblastiach. V posledných rokoch sa presťahovali do záhradiek a na terasy. Vďaka šľachteniu si môžeme pochutnať na žltých, ružových a tmavomodrých bobuľkách.

Blahodarná malinová maska

Maliny obsahujú enzým biotín, ktorý je nevyhnutný pre dobrý stav kože. Priam zázračné účinky má pleťová maska z rozdrvených malín. Hĺbkovo čistí pleť, sťahuje póry a súčasne vyživuje vysušenú pokožku, ktorú zásobuje vitamínom A. Keď v zmesi necháte jadierka, poslúži vám zároveň ako peeling. A ako ju pripraviť? Stačí rozpučiť asi 8 väčších malín a zmiešať s lyžicou medu a dvomi lyžicami jogurtu. Naneste na dôkladne očistenú pleť a nechajte pôsobiť 15 minút. Potom opláchnite a použite svoj bežný krém.

Pre zdravé nechty aj vlasy bez lupín

Ako spevňujúce a sťahujúce tonikum je zas výborný odvar z malinových listov. Keď do odvaru pridáte niekoľko rozdrvených malín a lyžicu medu, spravíte si blahodarnú výživnú masku na vlasy a pokožku hlavy a zároveň sa zbavíte lupín. Na odvar potrebujete 1 lyžičku sušeného lístia a 250 ml vody. Dajte do hrnca a krátko povarte. V uzavretej nádobe nechajte lúhovať 15 minút, potom sceďte. Tento odvar môžete použiť aj ako čaj.

Maliny i listy sú zdrojom riboflavínu, ktorý je potrebný pre zdravý rast silných a pevných nechtov. Na problémy s nechtami a nechtovou kožtičkou je výborný zábal zo sparených a rozmixovaných malín.

Z malín sa lisuje olej často využívaný i v kozmetike na výrobu prostriedkov na ochranu kože. Vitamín E a omega 3 mastné kyseliny nachádzajúce sa v oleji, chránia pleť proti škodlivým účinkom slnečného žiarenia. Tiež výborne lieči zápaly kože a iné kožné choroby.

Na kloktanie pri bolesti hrdla je fantastický malinový ocot. Pripravíte si ho tak, že do 1 litra vinného octu dáte 500g malín a necháte dva týždne odstáť. Potom ho iba scedíte a môžete používať.


Tiež by vás mohlo zaujať: Čerešničky, čerešne: Užite si sezónu tejto sladkej pochúťky plnej zdravia


Pochúťka na horúce letné dni

Čerstvé ovocie, ktoré neskonzumujete môžete použiť do zákuskov, na ozdobenie pudingov a šľahačiek, prípadne ho môžete zamraziť. Z malín sa pripravujú výborné sirupy, drene, džemy, nápoje a tiež malinové víno s výbornou chuťou a nádhernou farbou.

Máte radi zmrzlinu a chceli by ste ju trochu oživiť? Horúce maliny sú ideálne. Na panvičke rozohrejte 120 g kryštálového cukru, prilejte 100 ml vodky a počkajte až sa cukor úplne roztopí. Pridajte 600 g malín a za občasného opatrného premiešania nechajte prevrieť. Horúcou zmesou prelejte zmrzlinu, ozdobte sladkou oplátkou a podávajte.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Marianna
Odporúčame