Rozporuplné generiká: Vyskúšate lacnejší variant vášho lieku aj vy?

Lieky

sxc.hu

Čím je človek starší, tým viac peňazí necháva v lekárni. Ak navštívite lekára a ten vám predpíše lieky na predpis, možno ešte aspoň čo to ušetríte. Vybrať sa však do lekárne bez predpisu už v dnešnej dobe veru nie je lacný špás. Najmä ľudia, ktorí pravidelne užívajú niektoré lieky, určite vedia o čom je reč. Vyskúšali ste si už niekedy v lekárni vypýtať generické lieky? Majú rovnaký účinok, no sú podstatne lacnejšie!

Čo je to generický liek?

Generické lieky sú také, ktoré obsahujú rovnaké množstvo účinnej látky, alebo látok ako originálny liek. Používajú sa tiež v rovnakej dávke a na liečbu rovnakého ochorenia, aké lieči aj originálny liek. Názov, vzhľad lieku a jeho balenia sa však môžu od originálu odlišovať. Jednoducho povedané – generické lieky sú akési kópie originálnych liekov, na ktoré skončila ochranná lehota duševného vlastníctva.

Prečo sú lacnejšie?

Prečo by ste za rovnaký účinok mali platiť viac, keď môžete menej? Generiká sú lieky, ktoré sú účinkom rovnaké, ako ich drahší variant – originálny liek. V cene originálu sa totiž premietajú niekoľkoročné obrovské náklady na výskum a vývoj tohto lieku a preto sú originálne lieky omnoho drahšie. Naproti tomu generické lieky po skončení autorských práv len jednoducho odkopírujú účinné látky a ich zloženie. Odpadáva vysoká suma, ktorá pokrýva náklady na výskum a vývoj liečiva, a o túto časť je potom generický liek lacnejší. Cena za generický liek tak predstavuje len sumu za jeho vytvorenie, výrobu, registráciu a distribúciu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prísnejší dohľad nad liekmi už čoskoro: Čakajú nás takéto novinky


Generiká sa rozdeľujú do dvoch skupín:

  • značkové generiká – názov je vytvorený umelo a je chránený ochrannou známkou a autorským právom
  • iné generiká – názov vychádza z názvu účinnej látky a je obyčajne doplnený názvom, alebo skratkou výrobcu tohto lieku.

Môžete si vybrať

Ak máte liek na predpis a je na ňom napísané len liečivo, resp. účinná látka, nie konkrétny názov lieku, lekárnik by vám mal ponúknuť aj lacnejší rovnako účinný liek na výber. Ak nie, upozornite ho na to. V tomto prípade si teda môžete vybrať. Podobné je to aj vtedy, ak prídete do lekárne bez predpisu. Vtedy si môžete vybrať liek s rovnakým účinkom, no nižšou cenou, tzv. generický liek. Ak si nie ste istý, že vám lekárnik ponúkol aj lacnejšiu alternatívu, opýtajte sa na to.

Kvality sa netreba báť

Rovnako ako originálne lieky, aj generiká sú kvalitné a sú tiež rovnako kontrolované ako všetky ostatné lieky. Generický liek musí mať zhodný obsah a množstvo účinnej látky a rovnako aj zhodný profil bezpečnosti a účinnosti. Môže sa však líšiť kvalitatívnym alebo kvantitatívnym obsahom pomocných látok a môže mať aj odlišnú liekovú formu (napr. generické tablety namiesto originálnych poťahovaných tabliet). Hlavný účinok je však kvalitatívne rovnaký.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pozor na falošné lieky: Môžu vážne ohrozovať vaše zdravie!


Vyhovovať môžu, ale nemusia

Napriek tomu sa nájdu pacienti, ktorí s účinkami generických liekov nie sú takí spokojní ako s originálnymi liekmi. Príkladom môže byť čitateľ Milan (60): „Roky mi alergologička predpisovala pomerne drahé lieky na alergiu. Pred dvomi rokmi mi poradila, aby som vyskúšal ich lacnejší variant. Ten mi však na moje problémy napriek rovnakej účinnej látke nezaberal, takže som sa vrátil k pôvodným drahším liekom.“ Napriek tomu však generiká za vyskúšanie môžu stáť. Ak vám budú vyhovovať a zaberať podľa predstáv vašich resp. vášho doktora, niet sa čoho báť.

Ako je to na Slovensku?

Trh s generikami v Európskej Únii má hodnotu vyše 7 miliárd eur, v porovnaní s približne 70-miliardovou hodnotou celého európskeho farmaceutického priemyslu, „Kým spotreba generických liekov má na Slovensku približne 60-70% podiel, v prípade nákladov je tento pomer obrátený a na ich spotrebu je vynaložených len 30-40% nákladov,“  uvádza prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc. z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského. Na Slovensku sa v roku 2011 podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv najviac predávali generiká určené na liečbu kardiovaskulárnych chorôb, neurologických chorôb, tráviacich ťažkostí a alergických stavov.

Skúšali ste už generiká aj vy? Ako ste boli spokojní s ich účinkami? Prezraďte svoje skúsenosti aj ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame