Vaše auto a klimatizácia: Viete, ako ju používať správne?

Klimatizácia vozidiel

sxc.hu

Auto s klímou je už v zásade samozrejmosťou aj v našich končinách. Nie každý ju však vie používať zdravo a správne. Mnohí seba aj posádku vystavujú doslova šokovej terapii, nehovoriac o tom, že klíma môže napríklad mierne nabúrať aj váš rodinný rozpočet.

Ak absolvujete dlhé letné cesty autom, pustená klimatizácia je asi samozrejmosťou. Mnoho Slovákov za morom cestuje do Chorvátska práve autom a cesta bez príjemného občerstvujúceho vzduchu môže byť pomerne nepohodlná. Ak však nechcete hneď po príchode do vašej destinácie skončiť s prechladnutím v posteli, s klímou zaobchádzajte opatrne.

Použiť klimatizáciu pre lepšiu koncentráciu a pohodlie pri cestovaní je fajn. Ale nie spôsobom chladničky – čím viac je vonku, tým menej mám vnútri. Optimálne je nastaviť klímu o max 5 °C nižšie, ako je vonku. Vyskúšajte to a zistíte, že vzduch z vetrákov bude stále dosť chladný, no nie ľadový. Ak totiž chcete dostať v aute s automatickou klímou teplotu na laboratórnych 21 °C, vzduch z vetrákov nebude mať ani 19… Ak sa dokážete držať pravidla max. o 5-7 stupňov menej, minimalizujete riziko teplotného šoku a prechladnutia celého tela či niektorých svalov,“ upozorňuje Marián Čabák, inštruktor Školy šmyku SuperDRIVE, ktorý v aute trávi nemálo času.


Mohlo by vás zaujímať: Dovolenka autom: Na toto všetko sa treba pripraviť!


Klíma na 28? A prečo nie?

,,Autá majú možnosť nastaviť klímu v rozsahu 16 – 28 °C. Nie je pravda, že teploty nad 21°C sú určené len na zohrievanie interiéru v zime. Aj v lete má zmysel nastaviť si klímu na 25-28 °C, pokiaľ teplomer vonku ukazuje viac než 30 – 35 °C. Ocení to nielen váš organizmus, ale aj vaše deti a starší spolucestujúci. Používajte klímu správne. Nerobte si z auta chladničku a zo seba stále chorého...,“ dodáva Marián Čabák. Podľa odborníkov by sa mala klimatizácia v aute používať dokonca v intervaloch, odporúča sa zapínať klimatizáciu len na 15 až 20 minút počas jednej hodiny.

Studený vzduch neunaví

Každá minca má však dve strany. Najmä pri dlhších cestách totiž klíma v aute dokáže zabezpečiť lepšiu bdelosť vodiča, ktorý je v tomto prípade najdôležitejší. Ak cestujete na zadných sedadlách a ste zimomravý, pribaľte si so sebou deku. V priestore predných sedadiel môže byť teplota vzhľadom na blízkosť motora o pár stupňov vyššia. Šofér sa tak môže cítiť pohodlne, zatiaľ čo vám bude mierne zima.


Mohlo by vás zaujímať: Škola šmyku: Urobí z vás lepšieho šoféra?


Koľko vás stojí?

Dosť, najmä ak nemáte elektronickú klimatizáciu. Na vychladene auta o šesť stupňov môžete minúť aj takmer dva litre paliva a spotreba je zvýšená aj počas jazdy. Pri elektronických klimatizáciách sa spotreba zvýši najmä na začiatku. Udržiavanie teploty už nie je také nákladné. Aby ste však investície do studeného vzduchu držali pri zemi, mali by ste rozhorúčené auto pred zapnutím klímy aspoň poriadne vyvetrať. Samozrejmosťou by mali byť počas jej pustenia aj zatvorené okná.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Viola
Odporúčame