Práca s notebookom bez následkov: Dodržať pár základných pravidiel sa oplatí

Modernizácia pracovného prostredia so sebou prináša nielen výkonnejšie stolové počítače, ale aj notebooky. Keďže notebooky dokážu vyhovieť i vysokým hardvérovým nárokom, kvôli možnosti prenášania dnes patria takpovediac k povinnej výbave každého manažéra či riadiaceho pracovníka. Dlhé hodiny strávené pred obrazovkou prenosného počítača však so sebou prinášajú určité riziká. Či už s notebookom seriózne pracujete, alebo len po večeroch chatujete a surfujete, mali by ste sa zaujímať aj o ergonómiu a náležité príslušenstvo. Ochránite tak nielen svojho elektronického pomocníka, ale aj vlastné zdravie.

Notebook ako pracovná stanica

Využívate pri svojej práci v kancelárii práve notebook? Zrejme si tým na pracovnom stole ušetríte dosť miesta. Prevedenie, v ktorom máte spojenú klávesnicu, monitor a myš do jedného celku totiž oproti stolovému počítaču zaberá minimum priestoru. Vedeli ste však, že aj pri práci s notebookom je z dlhodobého hľadiska vhodné dodržiavať isté zásady? Ak sa chcete vyhnúť zdravotným problémom, naučte sa správne sedieť a majte monitor v správnej výške:

Sedenie – vystretý chrbát, uhol v lakťoch 90 – 120°, chodidlá voľne položené na podlahe, vnútorná strana kolien sa nedotýka sedadla.

Zápästia – mali by byť v jednej línii s predlaktím a chrbtom ruky bez ohľadu na to, či píšete alebo narábate s myšou.

Monitor – je potrebné vyvýšiť za pomoci špeciálnej šikmej podložky, aby ste ho dostali na úroveň očí.

Klávesnica – vyvýšená klávesnica priamo na notebooku nie je vhodná kvôli ohnutým zápästiam. Ideálne je zakúpiť si externú klávesnicu a tú používať položenú na stole alebo vysúvateľnej doske. Pri odchode z kancelárie ju jednoducho odpojíte a vezmete si iba notebook.


Mohlo by vás zaujímať: Počuli ste už o myšitíde? S hodinami pri počítači hrozí aj vám!


Notebook v domácnosti

Ak notebook využívate na zábavu v pohodlí domova, nezriedka si s ním sadnete priamo na gauč alebo na posteľ. Aj takáto na prvý pohľad oddychová aktivita však má svoje úskalia – hrbenie sa a prehrievanie. Chrbát nemá pevnú oporu, ramená sú poklesnuté, hlava je sklonená, obrazovka je príliš nízko. Navyše, ak máte notebook položený priamo na stehnách (kolenách), nedochádza k dostatočnej ventilácii. Preto si zaobstarajte podložku pod notebook presne na tento účel.


Mohlo by vás zaujímať: Snívate o práci v pohodlí domova? Pripravte sa aj na negatíva


Čo všetko nám hrozí?

Pri nedodržiavaní zásad ergonómie riskujeme navlas rovnaké zdravotné ťažkosti ako pri práci so stolovým počítačom: stuhnutá šija, bolesti hlavy a chrbtice, závraty, strnulosť, únava, tenisový lakeť, zápal šliach, syndróm karpálneho tunela a mnohé ďalšie. Zvýšenú pozornosť tejto problematike by však mali venovať predovšetkým muži. Na svete je totiž zaujímavá štúdia, na ktorej má autorské zásluhy docent Jefim Sheynkin zo Štátnej univerzity v New Yorku. Podľa jeho výsledkov je notebook položený na stehnách nebezpečný aj z hľadiska budúcich potomkov. Jeho prítomnosť totiž zvyšuje teplotu v miešku až o 3°C. Výskumu sa zúčastnilo 29 dobrovoľníkov, pričom ich teplota v semenníkoch sa zvyšovala v priemere o 2,6 – 2,8°C. Vzhľadom k tomu, že na zníženú produkciu spermií stačí nárast teploty už i o jediný stupeň, chladiaca podložka naozaj stojí za úvahu.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Johnny
Odporúčame