Pracujete na zmeny aj v noci? Riziko infarktu a mŕtvice u vás prudko stúpa!

pekár

sxc.hu

Zdravotnícky personál, pracovníci zložiek integrovaného záchranného systému, taxikári, strážnici, pekári, ale aj montážnici v mnohých výrobných závodoch a automobilkách. Tí všetci sú nútení pracovať na zmeny, pričom ich zamestnanie nevyhnutne zahŕňa aj prácu v noci. Náš organizmus je však nastavený tak, aby počas nočných hodín odpočíval. Narušený režim sa preto nevyhnutne odráža aj na našom zdraví. K akým zmenám v tele dochádza v dôsledku nočných šícht? Zistite, čo vám podľa vedcov hrozí a ako zdravotným problémom môžete sami od seba prechádzať.

Režim naruby

Aj keď sa práca na zmeny na prvý pohľad nejaví ako veľká záťaž, v skutočnosti dokáže nabúrať nielen biorytmus, ale aj fungovanie v rámci rodiny a spoločenského života. Takýto pracovníci pociťujú rozdiel v hneď niekoľkých oblastiach:

  • obrátený režim dňa – čas venovaný práci a odpočinku sa neustále strieda
  • poruchy spánku – po nočnej zmene si organizmus dostatočne neoddýchne
  • zmeny v stravovaní – nočné vyjedanie chladničky, ranné nechutenstvo a pod.
  • ochudobnený osobný život – rodič na poobednej zmene sa s deťmi môže vidieť iba cez víkend (doobeda sú v škole, v noci všetci spia), minimalizovanie zábavy a stretnutí s priateľmi v podvečerných hodinách
  • nemožnosť čerpania dovolenky podľa potreby – v mnohých prevádzkach zamestnanec nemôže požiadať o deň voľna mimo firemného plánu, pretože zaň nejestvuje náhrada
  • meniaci sa kolektív – zvlášť v nepretržitej prevádzke (12-hodinové zmeny) sa pracovníci neustále menia podľa rozpisu, nejestvuje pravidelnosť (systém denná-nočná-2 dni voľna sa nedodržiava)
  • nestálosť rozpisu – nie vždy sa rovnaká zmena ťahá celý týždeň (často sa strieda denná a poobedná)

Mohlo by vás zaujímať: Zostávate v robote pridlho? Pozor na tieto riziká


Pozor na srdce

O tom, že striedanie šícht negatívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, vedci vedia už dávno. Najnovšie však podrobili analýze až 34 štúdií, na ktorých sa zúčastnili dva milióny ľudí. Výsledky v zásadnej veci neprekvapili – práca na zmeny zvyšuje riziko infarktu myokardu a náhlej cievnej mozgovej príhody. Prekvapujúce je ale údaj, ktorý vyskočil pri nočných zmenách. Riziko stúplo až na 41%, čo rozhodne nie je zanedbateľné číslo. Súvisí zrejme najmä s tým, že ľudia pracujúci v noci preferujú jedlá z rýchleho občerstvenia, nevenujú sa voľnočasovým aktivitám, zle spávajú a takmer vôbec nešportujú.

Všetko so všetkým súvisí

Aj odborníci sa zhodujú, že narušený biorytmus stojí za mnohými ďalšími zdravotnými problémami. Infarkt a mŕtvica sú totiž „len“ vyústením radu iných srdcovo-cievnych chorôb. „Je všeobecne známe, že práca v nepravidelnom režime zle vplýva na zdravie. Narúša vnútorné hodiny organizmu a často súvisí so zvýšeným rizikom hypertenzie, vysokým cholesterolom a cukrovkou. Všetko z toho patrí medzi rizikové faktory mŕtvice,“ potvrdil doktor Peter Coleman, námestník riaditeľa výskumu asociácie mozgovej mŕtvice.


Mohlo by vás zaujímať: Zaspávate v práci nad klávesnicou? Skúste tieto rady proti únave


Ako sa chrániť?

Tajomstvo dobrého zdravia spočíva v tom, čo lekári a odborníci na výživu omieľajú v jednom kuse – vo vyváženej strave pri dostatočnom pohybe. Na druhej strane, zamestnanci nemajú na výber a za nočné zmeny majú aspoň aký-taký príplatok. Ak ste na tom podobne, vyskúšajte nasledovné tipy:

  • spite, koľko potrebujete – po každej nočnej službe si oddýchnite v dobre zatemnenej miestnosti. Nehrňte sa do domácich prác ani pomáhať kamarátovi na stavbu.
  • vyskúšajte ľahšie nočné jedlá – v závislosti od fyzickej náročnosti svojej práce si na nočnú zmenu noste jedlo s nižším kalorickým obsahom. Váš žalúdok si rozdiel vypýta cez deň, kedy je to preňho prirodzené.
  • vyhláste vojnu rýchlemu občerstveniu – nestíhate a kupujete si sendviče a sladkosti z bufetu? Nájdite si čas a pripravte si jedlo do práce podľa chuti s ovocím aj zeleninou. Cez deň využite možnosť teplého obedu v jedálni.
  • premôžte sa – cvičte, prechádzajte sa, behajte, korčuľujte, posilňujte,… Nájdite si aspoň trikrát do týždňa čas na pohyb a seba samého.
  • vyhľadávajte spoločnosť – netrávte voľno po nočnej doma pred televízorom alebo chatovaním

Máte nejaký tip, ako sa organizmus ľahšie vyrovná s prácou na zmeny? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame