Zatepľovanie má aj nevýhody: Vyhnite sa tvorbe plesní a popraskanej omietke

zatepľovanie

SITA

Pri rekonštrukcii staršej obytnej jednotky je zatepľovanie jednou z najefektívnejších možností investície, ktorá sa vráti v podobe ušetrených nákladov na energie. Ojedinelé však nie sú ani prípady, kedy takýto zásah do stavby jej obyvatelia oľutovali. Kumulovanie vlhkosti a tvorba plesní už mnohým ľuďom pokazila pocit z teplého domova bezpečného pre zdravie. Kedy zatepľovanie teda nemá zmysel a aké materiály sa pri zatepľovaní používajú, aby stavba dýchala?

Zaujímavé výnimky

Istý bytový dom kolaudovaný v roku 1956 sa po dohode vlastníkov bytov teší na generálnu opravu. Nevyhnutnosťou je nová strecha aj kotolňa, no z fondu rozvoja bývania sa snáď ujdú finančné prostriedky aj na vylepšenie exteriéru. Požiadavky na vypracovanie projektovej dokumentácie však zatepľovanie neobsahujú. „Sú to síce staré múry, ale tehlové s hrúbkou pol metra. Celú zimu obyvatelia domu vetrali, museli sme znížiť intenzitu kúrenia. Navyše bytové jednotky nemajú balkóny, vlhkosť zo sušiacej sa bielizne aj pri varení by sa hromadila v interiéri. Vystačíme si s novou fasádou a vyregulovaným kúrením, v meste nie sme jediní,“ vysvetľuje domovníčka Agáta (42). Správca domu jej dal za pravdu a na návrh projektovej dokumentácie prikývol. Existujú ďalšie výnimky? Na pozore by ste sa mali mať aj pri permanentne vlhkých múroch, ktoré zateplením tejto vlastnosti nezbavíte. Najprv treba odstrániť príčinu prebytočnej vlhkosti (dom po povodni a pod.) a až potom uvažovať nad tepelnou izoláciou. Riskujete totiž nielen tvorbu plesní, ale tiež opadávanie omietky a ďalšie problémy.


Mohlo by vás zaujať: Nebezpečné plesne vo vašom príbytku: Takto sa ich zbavíte!


Mýtus „dýchajúcich stien“?

U väčšiny stavebných firiem prevláda názor, že zatepľovanie ako také nie je zlým krokom. To, čo spôsobuje hromadenie vlhkosti, je buď nesprávne zvolená technológia alebo materiál, prípadne kombinácia oboch faktorov. Rekonštrukcia by sa preto nemala vnímať po jednotlivých krokoch, ale ako celok. Veľké problémy môže narobiť už aj výmena okien za plastové, kde dochádza k perfektnému utesneniu špár. Z hľadiska tepelných únikov je to určite veľkou výhodou, no pri ventilácii múrov môže ísť o príčinu vzniku plesní.

Polystyrén ako prežitok?

Šedý, extrudovaný, penový – polystyrén je materiál s dobrými izolačnými vlastnosťami, no nemal by sa používať ako univerzálne riešenie pre všetky druhy stavieb. Zvlášť penový je nevhodný pre múry zápasiace s vlhkosťou. Takisto nie je veľmi odolný voči vysokým teplotám – hrozí popraskanie omietky, na ktorú by sa nemala používať tmavá farba. Za jeho obrovský boom pred rokmi môže nízka cena. Rozhodne však nejde o ekologické riešenie, nakoľko sa polystyrén vyrába z ropy. Ak sa chystáte zatepľovať poobzerajte sa aj po ďalších možnostiach:

penové sklo – materiál s dlhou životnosťou, ktorý je odolný voči organickým rozpúšťadlám. Využíva sa najmä pri izolácii základov a plochých striech. Hriať vás v budúcnosti môže tiež fakt, že sa vyrába z recyklovaného skla.

sklená vlna – izolant, vďaka ktorému sa prebytočná vlhkosť zo stien odparuje vo zvýšenej miere. Bohužiaľ, túto vlhkosť je schopný aj rovnako dobre vsiakať do seba. Vyžaduje si tiež veľkú opatrnosť pri manipulácii – pri porezaní vznikajú zápaly a nebezpečné je tiež jeho vdýchnutie.

minerálna vlna – má podobná vlastnosti ako sklená vlna, no na rozdiel od nej sa vyrába z čadiču. Za jej prednosti sa považuje malá tepelná roztiažnosť, čiže fasáda na nej nepopraská.


Mohlo by vás zaujať: Púšťate sa do stavby rodinného domu? Typový projekt vs. služby architekta


Zelené alternatívy

Ak ste ochotný priplatiť si za ekologickejší prístup, zvážte použitie niektorého z prírodných materiálov. Slama, konope, či drevovláknitá izolácia – to všetko patrí k obnoviteľným zdrojom. Čoraz obľúbenejšia je tiež ovčia vlna, pretože je veľmi pružná, tvárna a dokáže sa prispôsobiť aj netypickým priestorom.


Aký materiál ste na zateplenie použili vy? Máte nejakú radu pre ostatných čitateľov? Zapojte sa do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: SITA, SITA, Johnny
Odporúčame