Zeler nabitý zdravím: Pôsobí proti zápche, hlienom aj baktériám

Zeler

wikipedia.org

Záznamy o využívaní zeleru siahajú do dávnej histórie, keď sa vňať zbierala z divoko rastúcich rastlín. Poznali ho už starí Egypťania, Gréci i Rimania. Starí Rimania ho používali ako korenie do jedál a z listov zhotovovali smútočné vence. Už vtedy bol zaraďovaný medzi najsilnejšie afrodiziaká. K nám sa dostal v 17. storočí z Talianska. V strednej Európe je obľúbený buľvový zeler, ale napríklad vo Francúzsku, Španielsku a USA je skoro neznámy. Pestuje sa tam prevažne zeler stopkový.

Zelenina ako liek

Vysoký obsah vitamínu C robí zo zeleru ideálnu zbraň v boji proti chrípke a nachladeniu. Pokiaľ si doprajete čerstvú zelerovú šťavu, dodáte telu množstvo vitamínu, čím si celkovo posilníte imunitu. Vitamín A obsiahnutý v tejto zelenine podporuje tvorbu zrakového pigmentu, ktorý bráni vzniku šeroslepoty. Pre správnu zrážanlivosť krvi a mineralizáciu kostí je nevyhnutný vitamín K. Okrem celej skupiny vitamínov B v zelere nájdeme ešte vitamín E. Ten je pre telo významným antioxidantom, ktorý chráni pred voľnými radikálmi a vznikom niektorých druhov rakoviny.

Draslík, horčík, sodík aj vápnik

Na správnu činnosť nervov a svalov dohliada horčík. Navyše reguluje teplotu a pôsobí na vznik hormónov. Sodík spolu s draslíkom ovplyvňujú správnu hladinu tekutín v organizme.

Veľké zastúpenie majú i stopové prvky železo, zinok, jód a chróm. Chróm je nutný pre štiepenie sacharidov. Spoločne s inzulínom reguluje hladinu cukru v krvi, preto jeho nedostatok môže byť jednou z príčin vzniku cukrovky. Pre peknú pokožku a dobrý psychický stav je potrebný zinok.


Mohlo by vás zaujímať: Zelená pochúťka pre vaše zdravie: Čo takto dať si špenát?


Zeler ako liek

Zeler dokáže pomôcť nášmu telu vo viacerých oblastiach:

  • éterické oleje pôsobia proti baktériám v oblasti ľadvín a močových ciest a plesniam v tráviacom trakte
  • odstraňuje zápchu, pomáha liečiť bolesti kĺbov, žalúdočné vredy, dnu, reumu a artritídu
  • zelerové silice rozpúšťajú hlien, dezinfikujú sliznice a zabíjajú baktérie
  • pôsobí ako prírodné diuretikum, preto by mali byť v pozore ľudia s ochoreniami ľadvín

Bohužiaľ je táto vitamínmi nabitá zelenina silno alergizujúca. V prípade, že ste mali po jeho konzumácii podozrenie na alergickú reakciu, mali by ste sa mu v budúcnosti vyhýbať, prípadne ho konzumovať až po dostatočnej tepelnej úprave.

To pravé na ceste za štíhlou líniou

Pre všetkých, ktorí sa rozhodli zhodiť prebytočné kilogramy, bude výborná správa to, že zeler má len 19 kcal na 100 g. Čím viac tejto zeleniny zaradíte do jedálničku, tým rýchlejšie sa budete zbavovať nadváhy. Nie je však vhodné dodržiavať jednostrannú zelerovú diétu, pretože vysokým príjmom draslíku môžete porušiť rovnováhu hydratácie organizmu a tým si privodiť vysoký krvný tlak a iné zdravotné problémy.

Zelerový olej má viac využití

Zo semien zeleru sa lisuje olej. Olej sa používa hlavne na aromaterapiu. Jeho vôňa podporuje koncentráciu, stimuluje organizmus, pôsobí proti únave a depresiám. Taktiež je možné pridávať ho do masážnych preparátov, osviežuje pokožku a zároveň optimalizuje jej funkcie. Olej môžete aj konzumovať. Nakvapkajte si na kúsok chleba alebo rožka 1-2 kvapky a konzumujte 3x denne. Konzumácia podporuje trávenie, pomáha pri ochoreniach močových ciest, pri reumatických problémoch a detoxikácii organizmu.


Mohlo by vás zaujímať: Čas šalátu je tu: Čo všetko vám jeho listy ponúkajú?


Voňavý zázrak

Zeler má v kuchyni mnohostranné využitie. Ako korenie sa obvykle využívajú čerstvé alebo sušené stonky a lístky, niekedy dokonca i semená. Jedlám ako sú polievky, omáčky alebo marinády, dodáva úžasnú nezameniteľnú chuť. Široké využitie má i buľva. Tú môžete konzumovať surovú v šalátoch a nátierkach, ale aj tepelne upravenú. Spôsobov je veľmi veľa, môžete ho uvariť v polievke, podusiť s inou zeleninou, piecť s mäsom, obaľovať a vyprážať. Zo zeleru môžete vylisovať zdravú šťavu, chutnejšia je však po pridaní mrkvy spolu s pár kvapkami citrónovej šťavy.

Zelerový šalát s mrkvou

Na hrubo nastrúhajte dve buľvy zeleru a štyri väčšie mrkvy, zalejte šťavou z jedného citrónu a lyžicou olivového oleja. Mierne osoľte, dôkladne premiešajte a môžete servírovať.


Mohlo by vás zaujímať: K mäsu či na cestoviny: Spestrite si jedálny lístok chutnými omáčkami


Zapečený zeler

Buľvu zeleru nakrájajte na plátky a povarte v menšom množstve osolenej vody. Potom vodu zlejte a plátky zeleniny poskladajte do pekáča vymasteného maslom. Olúpte menšiu cibuľu, nakrájajte na drobno a speňte ju na oleji. Takto pripravenú cibuľku nasypte na zeler, na vrch posypte 200 g nastrúhaného syra a zapečte. Dobrú chuť.


Máte dobrý recept na zelerové jedlo či pestovanie zeleru? Poraďte aj ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Marianna
Odporúčame