Tekvica nie je len dužina: Listy ako afrodiziakum, semienka proti depresii

Tekvica

wiki.encyclopaediaindica.com

Tekvicu odpradávna využívali nielen ako pokrm, ale aj na rôzne iné účely. Táto pre Indiánov vzácna plodina prenikla aj do Európy a stala sa obľúbenou súčasťou jedál na našom stole. Vedeli ste však napríklad to, že jej listom sa pripisujú afrodiziakálne účinky?

Tekvica pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a jej pestovanie bolo známe už 4500 rokov pr. n. l. Táto plodina bola pre indiánov veľmi vzácna. Jedli nielen jej plody, ale aj listy tekvice a jadierka, ktoré majú diuretické účinky a boli považované za afrodiziakum. Okrem toho ju využívali na výrobu riadu (taniere, naberačky, hrnce na uskladnenie jedla,…) či hudobných nástrojov. V 15. storočí sa tekvice dostali do Ázie, v Európe sa začali objavovať až o sto rokov neskôr. V Ázii si ich zamilovali natoľko, že sa stala hlavnou oblasťou pestovania a šľachtenia tekvíc. Dodnes sú jednou z hlavných zložiek orientálnej kuchyne.

Tekvica – vzácny dar prírody

Dužina je bohatá na vodu, vitamín C a beta-karotén, ktorý má schopnosť premeniť sa v organizme na vitamín A. Beta-karotén je tiež antioxidant brániaci poškodeniu buniek voľnými radikálmi. Takto poškodené bunky môžu byť jednou z príčin vzniku rakoviny. Ďalším významným antioxidantom obsiahnutým v tekviciach je vitamín E. Zo skupiny vitamínov B obsahuje kyselinu pantoténovú a kyselinu nikotínovú, nazývanú i niacín, ktorá pozitívne pôsobí na cievy a srdce, pomáha znižovať krvný tlak a hladinu cholesterolu. Nutnou súčasťou pre fungovanie organizmu je thiamín (B1) ovplyvňujúci nervovú sústavu. Vitamín B2 – riboflavín má za úlohu štiepenie tukov a cukrov, okrem toho je dôležitý pre dobrý stav očí a pokožky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Cuketa na vašom tanieri: Detoxikuje a pomáha chudnúť


Šetrné preháňadlo

Má i vysoký obsah minerálov ako je meď, železo, horčík a draslík. Draslík vyplavuje z tela prebytočné soli, čím pomáha zlepšovať reumatizmus a dnu. Vysoký obsah vlákniny podporuje trávenie, chráni sliznicu žalúdka. Tekvica pôsobí ako jemné preháňadlo šetrné voči črevám. Napomáha regenerácii pečene, preto by ju do jedálničku mali zaradiť ľudia trpiaci ochoreniami tohto orgánu.

Zdravé jadierka

Pred kuchynskou úpravou tekvice sa obvykle jadierka vydlabávajú a vyhadzujú, čo je nesmierna škoda. Dodávajú telu nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu vitamínu D, ale aj hormónov a buniek. Obsah selénu pomáha pri ochoreniach močových ciest. Semená sú výborným zdrojom železa a fosforu.

Sú odporúčané pri problémoch so zväčšenou prostatou, pomáhajú pri žalúdočných problémoch aj pri srdcových ochoreniach. Vhodné sú pre diabetikov a ľudí s vysokým cholesterolom. Ideálna je konzumácia surových semienok, pretože aminokyselina tryptofan, účinná látka proti depresiám, je citlivá na tepelnú úpravu.

Jadierka sa v ľudovom liečiteľstve využívajú i proti črevným parazitom ako je pásomnica alebo škrkavky. V tomto prípade sa podávajú s preháňadlami ako je napríklad ricínový olej.

Listy tekvice sa dajú použiť ako obklad na vyvrtnutý členok alebo koleno.


Tiež by vás mohlo zaujať: Biela reďkovka z Japonska: Detoxikuje a pomáha aj tráveniu


Skvelý tekvicový olej

Má široké spektrum využitia. Zo semienok nabitých vitamínmi a minerálnymi látkami sa lisuje tekvicový olej. Jeho farba je tmavozelená a má krásnu orechovú vôňu. Vďaka tomu, že sa olej lisuje za studena, uchovávajú sa v ňom všetky hodnotné látky. Je vhodný na prípravu šalátov, polievok, omáčok i na dochutenie jedál. Jeho konzumácia povzbudzuje krvný obeh a napomáha znižovaniu cholesterolu v krvi. Pri aplikácii na pokožku pomáha pri liečbe ekzémov, hydratuje pleť a dodáva jej pružnosť. Tento olej je pre upokojujúce účinky vhodný aj na masáže, a navyše na pokožke nezanecháva pocit mastnoty. Ideálny je aj na ošetrenie lámavých nechtov, spevňuje ich, podporuje rast aj ich pružnosť. Vlasový zábal z oleja výrazne regeneruje poškodené vlasy a bráni ich vypadávaniu.

Tekvica má rôzne odrody, ktoré sa líšia tvarom, chuťou i farbou. Medzi jej odrody patrí napríklad patizón aj cukety. Vyrezávané oranžové tekvice sa už štandardne využívajú ako dekorácia na americký sviatok Halloween. Menšie ozdobné tekvice môžete použiť ako nápaditú dekoráciu obydlia po celý rok.

V hlavnej úlohe tekvica

Ľudia bojujúci s nadváhou by bez váhania mali siahnuť práve po tejto zelenine. Má totiž veľmi nízku nutričnú hodnotu, len 126 kJ, a preto je vhodná pri redukcii váhy. Môžete ňou nahradiť prílohy ako sú knedle a zemiaky, alebo pripraviť ako zdravý hlavný chod.

Túto nízkokalorickú potravinu môžete sterilizovať ako kompót, použiť na varenie polievok, hlavného chodu, prílohy k hlavnému chodu, prípadne grilovať, zapiecť v trúbe alebo vyprážať.


Tiež by vás mohlo zaujať: Cuketové recepty pre zdravie aj lepšiu líniu: Skúšali ste ich už?


Tekvica ako príloha

Tekvicu olúpte a očistite od jadierok a mäkkých vlákien. Nakrájajte ju na primerane veľké plátky a poskladajte na plech vymazaný olejom. Plátky osoľte, posypte rascou a dajte do vopred vyhriatej trúby. Upečená je za chvíľku. Servírujte k hlavnému chodu ako prílohu.

Tekvicová polievka

Očistite stredne veľkú tekvicu, nastrúhajte a mierne osoľte. Na oleji speňte nakrájanú cibuľu, pridajte k nej mierne vyžmýkanú tekvicu a trochu ju opražte. Podlejte vodou, pridajte bujón a varte do zmäknutia tekvice. Do 500-750 ml mlieka dajte 4 lyžice polohrubej múky a dôkladne rozmiešajte. Zmes nalejte do uvarenej tekvice, premiešajte a nechajte prejsť varom. Polievku môžete ešte dochutiť trochou kôpru. Dobrú chuť.


Máte dobrý recept na tekvicové jedlo či pestovanie tekvice? Poraďte aj ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: wiki.encyclopaediaindica.com, wiki.encyclopaediaindica.com, Marianna
Odporúčame