Teplo a ešte teplejšie: Vyskúšajte tipy na ochladenie počas dňa aj noci

Muž

SITA

Horúčavy, ktoré v súčasnosti prežívame, unavujú azda každého. Na jednej strane sa tešíme zo slnka a teplého počasia, na druhej aj tepla môže byť priveľa. Ako sa s takýmto počasím vyrovnať a prečkať ho v čo najväčšej pohode?

Pite, pite, pite

K ochladeniu v horúčave pomáha podľa lekárov dostatok tekutín. Radia preto piť priebežne celý deň v menších dávkach, dospelým odporúčajú približne štyri litre, deťom zhruba polovicu. Ochladí čistá voda, nie však ľadová a teplý čaj, ktorý obsahuje teín, takže aj mierne povzbudí. Zmrzlina schladí len na chvíľu, potom je človeku znovu horúco a navyše ho môže zo studeného bolieť hrdlo. Minerálkami je zas dobré doplniť vypotené minerály. Zdravotné komplikácie pre nedostatok tekutín hrozia hlavne chronicky chorým, veľmi malým deťom a starším ľuďom, postihnúť ale môžu aj úplne zdravých ľudí.

Na poludnie sa slnku úplne vyhnite

Popri pitnom režime pomáha v horúčave podľa Ernestovej tiež vyhýbanie sa pobytu na slnku medzi 11:00 až 15:00 hod., kedy páli najviac. „Zakrývame si hlavu, oči vhodnými okuliarmi, kožu natierame opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom. Ďalšou vecou je obmedzenie fyzickej námahy, ktorá potením znižuje množstvo tekutín v tele,“ povedala.


Mohlo by vás zaujímať: Leto v kancelárii: Ako prežiť tropické dni v uzavretom priestore?


Keď je tepla priveľa

Varujúcim príznakom vyčerpania z tepla sú bolesti hlavy, silné potenie, studená či vlhká pokožka, triaška. Ďalšími príznakmi môžu byť závraty alebo mdloby, slabý a rýchly pulz, kŕče a plytké dýchanie. Ak sa ťažkosti objavia, lekári radia presun na chladnejšie miesto, ukončiť akúkoľvek fyzickú námahu, chladiť telo studenou vodou a doplniť tekutiny.

Kto je najohrozenejší?

Podľa praktického lekára Jána Jelínka trápia horúčavy hlavne ľudí s chronickými zápalmi dýchacích ciest, alergikov a kardiakov. Suchý vzduch plný prachu a alergénov dráždi sliznice vyschnuté horúčavou. Ľuďom s chorým srdcom hrozí obehové zlyhanie. „Kardiaci by nemali vypiť viac tekutiny naraz, zaťažilo by to ich obeh. Piť by mali menšie množstvo a častejšie, potom akútny kolaps nehrozí,“ povedal Jelínek.

Horúčava zabíja

Podľa Marjana Sandeva z Českého hydrometeorologického ústavu majú vlny horúčav z hľadiska prírodných katastrof v Európe na svedomí najvyšší počet obetí na životoch. „Napríklad vo Francúzsku počas leta 2003 zomrelo v dôsledku tropického počasia takmer 20 000 ľudí, v Česku okolo 400,“ uviedol Sandev s odvolaním sa na medzinárodnú databázu katastrof EM-DAT.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na nástrahy horúčav: Úpal a prehriatie tela môžu ohroziť váš život!


Ochlaďte sa efektívne!

Pomôcť môžu osvedčené recepty:

  • Dať si pred spaním vlažnú sprchu, na rozdiel od studenej sprchy otvorí póry a z tela odchádza horúčava.
  • Po sprche sa neutierajte – telo sa schladí tiež vyschýnaním.
  • Urobte pred spaním v byte prievan.
  • Vetrajte vždy na neslnečnej strane – doobeda na západe, poobete na východe.
  • Zaťahujte žalúzie.
  • Keď teploty dosahujú vrchol, nevetrajte – do bytu vám bude prúdiť len teplo.
  • Dajte si na zátylok chladivý obklad, pomôže aj chladenie žíl na zápästí studenou vodou.
  • Ochladeniu spáča aj lôžka pomôže termofor naplnený studenou vodou.
  • K pohode zaspávania pomáha natrieť si nohy chladivým krémom.
  • Paplón – hoci aj letný vymeňte za plachtu alebo prázdnu obliečku.
  • Spite nahý
  • Alebo si oblečte pyžamo vychladené v chladničke.
  • Zaveste na otvorené okná mokrú plachtu, schladí sa tak vzduch prúdiaci dovnútra.

Doprajte si ľahké jedlá

Ochladenie v horúčave prináša podľa propagátorky tradičnej čínskej medicíny Marcely Slavíčkovej aj vhodne volená strava. V horúčave radí vyhnúť sa tučným a ťažkým jedlám a radšej dať prednosť sviežim chladným pokrmom, ako sú zeleninové šaláty, ovocie a naklíčené strukoviny. Pozor si treba dávať na alkohol – v teple sa alkohol rýchlo vstrebáva a človek sa skôr opije. Alkohol by sa podľa lekárov nemal v horúčave používať ani ako prostriedok na zaspanie. Človek potom síce zaspí, ale v noci sa prebudí a nemôže už spať.

 


Poznáte nejaké osvedčené tipy na ochladenie sa počas horúcich letných dní? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: SITA, SITA, Zora, ČTK
Odporúčame