Počúvajte svoje telo: Čo o vašom zdraví prezrádza záhadná bolesť?

bolesť

photl.com

Bolesť je veľmi subjektívny pocit, vďaka ktorému dokážeme odhaliť mnohé dysfunkcie nášho organizmu, viac či menej vážne ochorenia či pôsobenie škodlivých faktorov. V rámci diagnostiky je jej špecifikovanie pre lekárov natoľko dôležité, že sa ňou zaoberá samostatný odbor. Ak nečakaná bolesť z času na čas prekvapí aj vás, mali by ste jej venovať patričnú pozornosť. Nemusí totiž znamenať vôbec nič, ale aj veľmi vážnu chorobu. Ako teda medzi nimi rozlišovať?

Príklady z praxe

Ak nás počas dňa rozbolí hlava, žalúdok alebo niečo iné, zvyčajne to pripisujeme tomu, čím si práve prechádzame – stres, vyčerpanie, prípadne si povieme, že jednoducho starneme. Väčšinou sa nemýlime, no občas môže bolesť predstavovať varovný signál, že sa v našom organizme deje niečo vážnejšie. „Jednu moju pacientku trápila bolesť v pravom ramene. Iný muž prišiel za mnou s tým, že ho pobolievajú kríže. Vyhľadal ma aj istý atlét, že si pravdepodobne zranil stehno. Všetko nasvedčovalo tomu, že ide o bežné bolesti kostrovo-svalového aparátu. Žena tou bolesťou trpela asi hodinu po tom, čo sa najedla. Muža trápili aj hnačky a atléta tá prudká bolesť budila zo spánku. Vysvitlo, že žena trpí ochorením žlčníka, mužovi bolo diagnostikované ochorenie zažívacieho systému a atlét mal nádor v kosti,“ vysvetľuje Amy McGorry s 20-ročnou skúsenosťou fyzioterapeutky.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!


Aké varovné príznaky si treba všímať?

Nie každý druh bolesti signalizuje chorobu, no s pribúdajúcimi rokmi by ste sa mali naučiť predvídať. Existujú totiž skryté typy bolesti, ktoré na prvý pohľad s chorobou nesúvisia. Bolesť v tom istom kĺbe na oboch stranách tela, alebo pocit diskomfortu, ktorý so zmenou polohy neodíde, sa najčastejšie spája so zranením. Existujú však aj vnútorné bolesti, o ktorých význame by sme mali vedieť. „Chronická bolesť v ľavom ramene po námahe môže byť príznakom ochorenia srdca. Náhla a prudká bolesť na pravej strane podbruška sa dáva do súvislosti so zápalom slepého čreva. Ak nás pobolieva pravá strana brucha pod hrudným košom, môže ísť o problémy so žlčníkom. Bolesti v krížoch zas môžu signalizovať zápal obličiek, obličkové kamene alebo peptický vred,“ vymenúva možné príčiny Dr. Craig Radnay, ktorý pôsobí v New Yorku ako ortopedický chirurg.

Všetko so všetkým súvisí

Aj keď nás najčastejšie pobolieva hlava alebo oblasť brucha, zdravotné ťažkosti sa poľahky môžu preniesť do okolitých svalov. Nevysvetliteľné bolesti často naznačujú, že s priľahlými orgánmi sa niečo deje. Každý vnútorný orgán sa totiž pod vplyvom zápalu môže prejaviť v blízkej svalovej hmote prostredníctvom nervových dráh. Príkladom môže byť náhla bolesť čeľustí: „Bolesť v čeľustných svaloch po cvičení alebo fyzickej námahe môže byť symptómom angíny pectoris,“ upozorňuje spomínaný lekár. Tento stav však môže súvisieť aj zo zápalovým ochorením ciev – najčastejšie postihuje tie cievy, ktoré zásobujú oblasť hlavy.


Mohlo by vás zaujímať: Nepodceňujte bolesť nôh: Môžu ju spôsobovať choré žily


Kedy navštíviť lekára?

Aby vás praktický lekár okamžite neoznačil za hypochondra, mali by ste sa pokúsiť načúvať svojmu telu a najprv skúsiť odhaliť príčinu bolesti vlastnými silami. Zvlášť, pokiaľ ide o jednorazovú skúsenosť, ktorá po pár hodinách sama ustúpi. Do ambulancie sa vyberte najmä v prípade, ak:

  • bolesť pretrváva niekoľko dní prípadne týždňov
  • vás bolesť budí zo spánku
  • je bolesť taká intenzívna, že ju analgetická neutíšia
  • sa bolesť objaví aj v pokoji, mimo fyzickej záťaže

Ako sa bolesti zbavujete vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame