Antikoncepcia pre ženy po štyridsiatke: Ako sa najlepšie chrániť pri sexe?

antikoncepcia

profimedia.sk

Ženy v strednom veku majú svoju reprodukčnú úlohu už väčšinou za sebou. Preto je pre ne dôležité, aby mali spoľahlivú ochranu pred neželaným neskorým tehotenstvom. Už po 35 roku veku ženy sa totiž gravidita považuje za rizikovú. Viete, ktoré druhy antikoncepcie sú vhodné pre zrelé ženy?

Ženy v strednom veku majú svoju reprodukčnú úlohu už väčšinou za sebou. Preto je pre ne dôležité, aby mali spoľahlivú ochranu pred neželaným neskorým tehotenstvom. Už po 35 roku veku ženy sa totiž gravidita považuje za rizikovú. Viete, ktoré druhy antikoncepcie sú vhodné pre zrelé ženy?

Ženy v strednom a zrelšom veku, ktoré už majú deti a ďalšie nechcú potrebujú, aby ich antikoncepcia spoľahlivo ochránila pred nechceným počatím. Pre tieto dámy je z praktického, ale aj zdravotného hľadiska vhodnejšia skôr dlhodobá antikoncepcia, ktorá ženu ochráni väčšie časové rozpätie a to bez toho, aby voči nej mala nejaké pravidelné povinnosti (napr. každý deň nezabudnúť užiť antikoncepčnú tabletku). Predpokladom pre nasledovné formy antikoncepcie je, že ste si s partnerom verní. Pred sexuálne prenosnými chorobami vás totiž ani jedna z nich neochráni. Ak to tak nie je, spoľahnite sa na tradičné kondómy.


Mohlo by vás zaujímať: Neuveriteľná história kondómov: Toto ste o nich možno ani netušili!


Aké druhy antikoncepcie sú teda odporúčané?

  • vnútromaternicový hormonálny systém – podľa odborníkov ide o jednu z najspoľahlivejších, najbezpečnejších a najdlhšie chrániacich antikoncepcií. Táto antikoncepcia obsahuje iba jeden hormón, ktorý navyše pôsobí len v maternici, čo znamená, že nezaťažuje pečeň ani tráviaci trakt. Navyše má veľmi málo nežiadúcich účinkov a v tele pôsobí spoľahlivo až celých 5 rokov. Dá sa však kedykoľvek odstrániť a žena môže bez problémov otehotnieť. Po skončení účinku sa môže okamžite nahradiť buď tou istou, alebo prípadne inou antikoncepciou. Výhodou je, že niektoré ženy prestanú počas jej pôsobenia menštruovať. Je dokonca vysoko bezpečná aj pre fajčiarky, pomáha chrániť pred rakovinou maternice a jej cena sa pohybuje okolo 200 – 250 Eur
  • vnútromaternicová antikoncepcia – ide o medené teliesko, ľudovo nazývané „Dana“, ktoré lekár vkladá do maternice. Funguje na nehormonálnom princípe. Vylučuje totiž nepatrné množstvo medi, ktoré zabraňuje uhniezdeniu vajíčka. Nevýhodou môže byť silnejšia menštruácia a častejšie zápaly. Nie je vhodná pre osoby s poruchami menštruácie, či krvnej zrážanlivosti. V maternici pôsobí 3 – 5 rokov a vyjsť by mala na niečo menej ako 100 Eur
  • antikoncepčné náplaste – je potrebné ich meniť každý týždeň, ich cena na jeden mesiac sa pohybuje približne okolo 20 Eur
  • podkožný implantát – umelohmotná tyčinka, ktorá sa umiestni pod kožu a dokáže ochrániť až 5 rokov. Pôsobí tak, že zahusťuje cervikálny hlien, čím znemožňuje spermiám prenikať do maternice. Žena je ochránená 24 hodín po zavedení implantátu pod kožu. Tento druh antikoncepcie stojí okolo 200 Eur
  • vaginálny krúžok – taktiež zabraňuje ovulácii. Žena si ho zavedie sama do hornej časti pošvy, kde krúžok uvoľňuje hormón. Pôsobí od troch týždňov do troch mesiacov. Jeho cena sa pohybuje okolo 14 Eur.

Na antikoncepciu nezabúdajte ani po 50-tke

V tomto období dochádza ku menopauze, čo znamená koniec reprodukčnej schopnosti ženy. Ak nastane pred 50-tym rokom života, žena by sa mala chrániť ešte aspoň dva roky. Ak nastane menopauza po 50 roku života, myslieť na svoju ochranu by mala každá z nás ešte aspoň rok. Pre tieto ženy je vhodná antikoncepcia s gestagénom, ktorý okrem ochrany potláča aj účinky mužských pohlavných hormónov, ktoré zapríčiňujú napríklad nadmerné ochlpenie. Tiež prispieva ku lepšej kvalite vlasov, pokožky ako aj metabolizmu tukov.


Mohlo by vás zaujímať: Antikoncepčná tabletka pre mužov: Vedci sú k nej o krok bližšie


Antikoncepciu nemôže užívať každá žena

Pri rozhodovaní sa o užívaní antikoncepcie nezabudnite vášho gynekológa či gynekologičku informovať o svojom zdravotnom stave. Pozor najmä vtedy ak trpíte cukrovkou, vysokým krvným tlakom, tromboembolickou chorobou, ste po infarkte, či prekonanej rakovine prsníka, mali ste problémy s ochorením obličiek, srdca, žlčníkových kameňov, trpíte silnými migrénami alebo fajčíte. Je možné, že lekár vám s prihliadnutím na váš zdravotný stav antikoncepciu vôbec neodporučí.


Aké skúsenosti máte s antikoncepciou vy? Ktorá vám vyhovovala a ktorá, naopak, nie? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Nela
Odporúčame