Stresujúca práca je nebezpečný hazard: Spôsobuje choroby a rýchlejšie starnutie

stres

photl.com

Tešiť sa do práce a odchádzať z nej s úsmevom sa dnes darí len málokomu z nás. Zvyčajne sa počas dňa nezastavíme, máme naplánovaných množstvo úloh a na jeho konci sme poriadne unavení. Ak aj vy patríte k ľuďom so stresovým povolaním, mali by ste zbystriť pozornosť. Vedci totiž prišli na to, že stres nielenže neprospieva nášmu zdraviu, no navyše nás pripravuje o roky pekného dôchodku. Pod vplyvom psychickej záťaže totiž všetci starneme oveľa rýchlejšie.

Negatívny faktor menom stres

Hádky so šéfom či v rámci kolektívu, nervozita na pracovisku a úzkosť sa odjakživa negatívne prejavovala na našom zdravotnom stave aj pracovnom výkone. Stres totiž oslabuje imunitný systém, ohrozuje správne fungovanie kardiovaskulárneho systému a dokonca môže viesť k rakovine. Jeden z jeho odvekých zdrojov – naša práca – sa však najnovšie negatívne odráža aj na genetickom materiáli v našich bunkách. A to má za následok predčasné starnutie, spolu s chorobami, ktoré s ním nevyhnutne súvisia.


Mohlo by vás zaujímať: Pracujete na zmeny aj v noci? Riziko infarktu a mŕtvice u vás prudko stúpa!


Život nám skracujú zmenšujúce sa teloméry

K vyššie uvedenému záveru prišla odborníčka Kirsi Ahola z Fínskeho inštitútu pracovného lekárstva. Vo svojom výskume merala sekvencie DNA zvané teloméry a to, ako sa ich dĺžka mení v závislosti od stresového povolania. Teloméry sú časti DNA umiestnené na konci chromozómov a slúžia ako ochranná čiapka pred poškodením genetickej informácie. Zároveň zabezpečujú správny prenos informácie v génoch do jednotlivých buniek. Teloméry sa skracujú s pribúdajúcimi rokmi, oxidáciou a pôsobením chemických látok. Keď dosiahnu kritický bod skrátenia, niektoré bunky odumrú alebo robia šarapatu v prenose genetickej informácie. Teloméry, ktoré sú prakticky príčinou starnutia buniek, sa podľa záverov novej štúdie skracujú tým rýchlejšie, čím viac stresu zažívame vo svojej práci.

Čo všetko nám hrozí?

Pracovníci, ktorí denne zažívajú v práci stresové situácie, čelia mnohým nebezpečným ochoreniam. Skrátené teloméry sa totiž dávajú do súvisu s Parkinsonovou chorobou, s diabetom druhého typu, srdcovocievnymi ťažkosťami a rakovinou. Permanentný pracovný stres nás tak okráda o mesiace až roky vitálneho života. „Myslím, že tieto výsledky by sa mali zohľadniť pri posudzovaní zdravotných rizík v zákonníku práce. Chronický stres v práci predstavuje zdravotné riziko a malo by sa mu predchádzať,“ uviedla Kirsi Ahola v rozhovore pre NBC News.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete si predĺžiť kariéru? S našimi radami sa vám to podarí


Prihliadnuť treba na všetky okolnosti

Okrem pracovného stresu sa na skracovaní telomér podieľa tiež celý rad faktorov, s ktorými sa denne musíme vyrovnávať. Patria medzi ne manželské problémy, chudoba, traumy z detstva, pohlavie (muži sú k skracovaniu telomér náchylnejší), genetická výbava po rodičoch a životný štýl. Fajčenie, pravidelná konzumácia ťažkých jedál a alkoholu, nedostatok pohybu – to všetko k predĺženiu nášho života neprospieva, práve naopak. Fínski vedci svoj výskum týmto okolnostiam prispôsobili, no úplne ich odfiltrovať jednoducho nebolo možné. Jeden z nich však poznamenal, že je zaujímavé sledovať, ako veľa o strese rozprávame a ako málo pre zlepšenie svojej situácie robíme. Celkom trefné, čo myslíte?


Zažívate počas pracovného dňa stres a dusnú atmosféru? Ako sa snažíte odreagovať? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: photl.com, photl.com, Johnny
Odporúčame