Zlepšite svoju finančnú situáciu: Ľudové múdrosti vám poradia, ako na to!

Peniaze

sxc.hu

Mnoho ľudí svoju finančnú situáciu podceňuje. Ak máte pocit, že by sa táto sféra vášho života dala zlepšiť, čítajte ďalej. Nejeden človek si totiž ani neuvedomuje, aké chyby pri svojom hospodárení vlastne robí, prípadne ako by sa im v predstihu mohol vyhnúť. Základné pravidlá však veľmi dobre poznali už naši predkovia – a oplatí sa nimi riadiť aj dnes!

Peniaze, ktoré vám pred pol rokom vrátil kamarát, sú ešte vždy schované u vás v skrini a ani poriadne neviete, aký účet v banke vlastne máte? To je chyba. Základom dobrej finančnej situácie je vedieť na čom vlastne ste a koľko, kde a akých peňazí máte.

Chcete zlepšiť svoju finančnú situáciu? Začiatok je jednoduchý. Zoberte si čistý papier a prehľadne si napíšte koľko peňazí na akom účte máte a v akej mene. Pod čiaru si napíšte aj peniaze, ktoré sú síce vaše, ale momentálne k nim nemáte prístup (napríklad pôžička bratrancovi). Tiež nezabudnite na peniaze, ktoré síce momentálne máte, ale, naopak, nie sú vaše (kúpa tovaru na splátky, pôžička…).

Ak plánujete v blízkej budúcnosti väčšie výdavky, môžete vždy k jednotlivým sumám napísať, na čo ich chcete minúť (prilepšenie k dôchodku, svadobný dar deťom a podobne). Tak budete vedieť, akú voľnú sumu máte vlastne k dispozícii a koľko peňazí máte ušetrených, resp. v horšom prípade koľko ste v mínuse. Potom môžete začať pracovať na budúcnosti vašich financií. Pri plánovaní určite nezabúdajte na rady našich starých materí.

Rada č. 1: Nemíňaj dnes to, čo zarobíš zajtra

Každý mesiac ste s rozpočtom natesno a neraz končíte mesačnú periódu aj v dlhu? Je čas usporiadať si svoje výdavky.

Čo robiť: Aspoň mesiac si zapisujte každú položku, ktorá vám odchádza z výplaty. Je to síce dosť pracné, ale prehľad, ktorý získate, určite stojí za to. Možno budete prekvapení, koľko vás stoja obedy v blízkej reštaurácii, alebo akú veľkú položku tvoria účty z čistiarne. Určite nájdete veci, ktoré budete ochotní obetovať v záujme svojho vyrovnaného rozpočtu. Nezabudnite, že malé utiahnutie opasku sa vám vyplatí, pred dlhmi totiž nikam neutečiete. Druhou možnosťou je nájsť si nejakú „bokovku“ – prácu navyše, ktorá by vašim financiám pomohla.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte už finančný plán? Zistite, ako na tom naozaj ste


Rada č. 2: Prikrývaj sa takou perinou, na akú máš

Sú veci, na ktorých kúpu je v niektorých prípadoch úver výhodný či nevyhnutný. Byt, auto, garáž či iné veľké položky môže len málo ľudí splatiť naraz. Pred tým, ako sa zaviažete k splácaniu (alebo k minutiu celých úspor) porozmýšľajte aj nad výhodnosťou kúpy. Vysvetlenie „páči sa mi“, alebo „všetci mi ho budú závidieť“ nie je vždy to správne.

Čo robiť: Uvažujte, čo sa oplatí. Kúpiť si auto za 35 000 eur, keď obaja s manželkou máte platy plus mínus 1000 eur asi nebude to najlepšie rozhodnurie. Hneď ako si auto odveziete z obchodu, stráca svoju hodnotu a už nikdy ho nepredáte za toľko, čo ste zaň dali. Ak túžite po luxusnom aute, skúste sa porozhliadnuť medzi ojazdenými autami. Cenový rozdiel medzi novým a dvojročným autom vás bude zrejme šokovať. Ďalšou možnosťou je kúpiť si nový, ale lacnejší model. Byty sú o niečo istejšou investíciou, aj tu však myslite nielen na cenu, ale aj na ďalšie výdavky, ktoré si vaša kúpa vyžaduje. „Vyhádzať“ sa z peňazí pre špičkový televízor alebo inú techniku, nie je dobrým spôsobom starostlivosti o financie. Čo keď sa vám pokazia zuby a na ich opravu budete potrebovať stovky (v horšom prípade až tisícky eur)? Alebo nebodaj vy či vaša polovička prídete o prácu? Nakupujte s rozumom podľa toho, na čo aktuálne máte a tak, aby ste nesiahali až na samotné dno svojich financií.

Rada č. 3: Mysli na zadné vrátka

Pokazené auto, nízky dôchodok, či v horšom prípade pohreb príbuzného. Carpe diem je síce pekné heslo, ale porekadlo o zadných vrátkach má tiež niečo do seba. Nie je nič nepríjemnejšie ako nemať pár sto, či v lepšom prípade tisíc eur v zálohe. Nikdy totiž neviete, čo sa môže stať a istota je istota.

Čo robiť: Zadajte v banke trvalý príkaz, aby vám z výplaty hneď odchádzala suma na iný sporiaci účet, z ktorého finančnými prostriedkami nemožno len tak jednoducho disponovať, ako s peniazmi na vašom osobnom bankovom účte. Tak minimalizujete možnosť, že peniaze určené na špeciálne výdavky miniete na novú udicu či sukňu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Finančné stratégie na slušný dôchodok: Ako sa pripraviť na starobu?


Rada č. 4: Nedávaj všetky vajíčka do jedného košíka

Podarilo sa vám počas života nadobudnúť slušné úspory? Gratulujeme! Teraz sa však treba zamyslieť nad tým, ako vhodne zainvestovať, aby nestratili svoju hodnotu. Mať všetky peniaze v jednej jedinej banke nemusí byť to najprezieravejšie riešenie. Hoci štát ručí za všetky vklady do 100 000 eur, nie je jednoduchšie mať úspory rozdelené na viacerých miestach a vyhnúť sa tak prípadnému stresu z ich straty?

Čo robiť: Rozdeľujte. Ak máte určitý objem peňazí na termínovanom účte, možno je vhodné porozmýšľať nad ich rozdelením medzi dve či tri banky. V súčasnosti je v trende aj nákup zlata či diamantov, ktorých hodnota síce môže klesnúť, ale ak vás trápia čierne myšlienky o páde eura, predstavujú určitú zábezpeku. Peniaze by sa vám nemali stratiť ani v umeleckých dielach (najmä ak budete investovať do umelcov, ktorí už majú svoje meno).  


Aké tipy na zlepšenie finančnej situácie máte vy? Poraďte  ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Maroš
Odporúčame