Trápia vás kŕče v nohách? Zistite, ako sa im vyhnúť!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Kŕč v nohe vie poriadne potrápiť

Asi neexistuje nepríjemnejší budíček, akým je kŕč v nohe. Akútna bolesť, ktorú spôsobuje, nepoteší nikoho, ale zažil ju takmer každý – či už v noci alebo pri cvičení. Ak človeka trápia kŕče pravidelnejšie, vedia poriadne znepríjemniť život. Žiaľ. s pribúdajúcimi rokmi sa ich počet neraz môže zvyšovať. Aké faktory na ich tvorbu vplývajú a ako ich množstvo obmedziť na minimum?


Kŕče môžu byť príznakom niektorých ochorení (napríklad kŕčových žíl), ale mávajú ich aj inak zdraví ľudia. Po prvý krát sa neraz objavujú už v detstve či v tínedžerských rokoch. O čo ide? Kŕč je vlastne mimovoľné neovládateľné stiahnutie svalu, ktorý je dočasne neschopný uvoľnenia. Tento stav môže trvať od niekoľkých sekúnd až do niekoľkých minút, niekedy dokonca viac ako štvrť hodinu. Zatiaľ čo príčinou bežných kŕčov môže byť nevhodný pohyb alebo presilenie, pri nočných kŕčoch príčiny nie sú celkom jasné. Môže za nimi byť napríklad nevhodná poloha pri spaní. Ako týmto nepríjemným zážitkom predísť?

Naťahujte a rozťahujte

Práve natiahnutie pomôže aj pri samotnom kŕči. Ak máte krč v lýtku, sadnite si a pokúste sa prsty na nohách ťahať smerom k hlave. Sval by sa mal natiahnuť a kŕč ustúpiť. Pomôcť vám môže aj jemná masáž. Čo sa týka prevencie nočných kŕčov, niektorí fyzioterapeuti odporúčajú strečing nielen pred a po cvičení, ale aj pred spaním. Hoci jeho účinky nie sú potvrdené, za skúšku nič nedáte a ublížiť by vám nemal. Snažte si teda pred spánkom ponaťahovať svaly a šľachy. Nič však nerobte nasilu.


Mohlo by vás zaujať: Dajte si do tela presne podľa vášho veku: Aký šport je šitý pre vás?


Dostatok tekutín je nevyhnutný

S pribúdajúcim vekom sa u ľudí znižuje pocit smädu a preto ich príjem tekutín neraz klesá. Dehydratácia môže podľa odborníkov tiež svojou troškou prispievať ku tvorbe kŕčov, takže svoj pitný režim určite nepodceňujte a denne do tela dostaňte aspoň dva litre tekutín, ideálne bezkofeínových. Tekutiny treba vždy doplniť vo väčšom množstve, ak ste sa venovali fyzickej aktivite, pri ktorej ste sa spotili.

Horčík, vápnik a draslík

Nízke hladiny vápnika či horčíka priamo zvyšujú dráždivosť nervových zakončení aj svalu. Práve toto môže byť príčinou častejších kŕčov u starších ľudí (ako aj tehotných žien). Horčík nájdete v slnečnicových semienkach, špenáte, fazuli alebo celozrnných výrobkoch, mandliach či kešu orieškoch. Vápnik sa nachádza v mlieku, mliečnych výrobkoch, rybách (najmä morských), figách, mandliach či fazuli. Pre správne vstrebávanie vápnika nezabudnite aj na príjem vitamínu D – či už zo slnečného žiarenia alebo z potravín – vysoký obsah má najmä rybí olej a ryby, ale obsahuje ho aj mlieko klasické či sójové. Draslík,  ktorého nedostatok sa tiež spája s kŕčmi, nájdete v sušených marhuliach a figách, mrkve, zemiakoch, fazuli alebo špenáte.


Mohlo by vás zaujať: Skvelý zrak aj s pribúdajúcimi rokmi? Pomôžu vám tieto potraviny


Vhodné topánky

Dbať na výber topánok by mali predovšetkým ľudia s plochými nohami – ortopedické vložky určite nebudú omylom. Dámy, ktoré si potrpia na vysoké opätky tiež môžu byť o niečo náchylnejšie na kŕče, keďže ich svaly sú pre opätky v skrátenej pozícií.

Pozor na lieky

Zdá sa vám, že sa kŕče zhoršili alebo sa vyskytujú častejšie po tom, čo ste začali brať nový liek? Je to možné. Niektoré diuretiká, ktoré sa predpisujú napríklad pri liečbe vysokého tlaku, ale aj ďalšie lieky môžu mať za následok zosilnenie nočných kŕčov. Najlepšie urobíte, ak sa o situácií poradíte s lekárom.


Čo pomáha pri kŕčoch vám? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a získajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (25)

 • Jozef 15.05.2016, 17:24

  Kŕče mávam na nohách ( prsty, priehlavok, lýtka, stehná ) na rukách ( prsty, predlaktie ) chrbát, rebrá. Dopĺňam si organizmus = magnex 1 tab. denne, ale pri väčšej záťaži to nepomáha. Momente mi vykrúti prsty na rukách a postupne to prejde po všetkých spomenutých častiach teľa. V noci mám potom ,, pohotovosť ", len čo prejde jeden kŕč, objaví sa druhý, ale celkom inde. Dá sa s tým niečo robiť, liečiť? Mám 63 rokov a kŕče mávam častejšie a naberajú na intenzite. Poraďte ďakujem.

 • anka 29.01.2015, 08:28

  já som doteraz mávala krč len v lítku a túto noc aj v stehne asi 5-7 min to trvalo čo nato dať? liečim sa na cievy otec umrel ked mal 41 rokou na kornatenie ciev má to z tým niečo spoločné?

 • eva 26.01.2015, 11:33

  studené obklady...uterák mokrý...alebo ľad ...okamžite uvolni

 • Ľudmila Patorajová 14.11.2014, 23:51

  Dobrý večer ľuďom mávajú často krče v nohách odporúčam častejšie chodiť na masáže stači aj len masáž klasická 1hod 1X do týždňa .

 • Alena 29.06.2014, 19:30

  Veľmi rýchlo zaberie ocot - potrieť miesto čistým octom

 • nomatter 08.05.2014, 21:06

  Ja krce nemavam vobec, minule som si dal pred spanim sumive magnezium a v noci som sa zobudil na silny krc v nohe, tak hladam pricinu, Co citam tak prave magnezium by malo pomahat , tak neviem

 • EMILIA 10.11.2013, 15:53

  Mne stop krcom pomahal,ale pokial som ho s prestavkami uzivala stale.Ale co mi pri krcoch v nohach pomoze ,je Konska mast,s ktorou si potriem bolave miesto.Skuste,dostat v lekarni

 • MCR 21.10.2013, 14:25

  denne si davam 1-2 tabletky magnezia a b-komplex.

 • eunike 18.10.2013, 21:27

  Ja tie kŕče mám od detstva, lekárom to hovorím stále, ale akoby ma nepočuli, spýtajú sa hneď na niečo iné a k tejto téme sa nevrátia. Mám pocit, že mi neveria. Najprv to začalo v prstoch na nohách, až mi ich skrúca, že mám problém ich rukami vyrovnať, lebo to je strašná bolesť. Potom v lýtkach a teraz už aj v stehnách. Keď som si prečítala tieto skúsenosti, tak mi ostalo zle. Nie je šanca, že sa to dá vyliečiť? Chodím s palicami na chôdzu, na prechádzky. A mám osteoporózu a artrózu. Je možné, že to je z toho? Ďakujem všetkým za príspevky. Je dobré sa dozvedieť viac práve od tých, čo majú tie isté problémy. Všetkým prajem veľa úspechov pri hľadaní nového a nepoznaného v tejto chorobe.

 • Ferdy 05.07.2013, 15:25

  Ja mám krče v nohách v noci vtedy, ak som mal cez deň väčšiu námahu a bolo teplo. Keď vypijem večer viac vody a viacej solím, tak sa tomu vyhnem. Ak na to zabudnem, zobudí ma kŕč v stehne. Je to asi nedostatkom soli a tekutín. Vypiť večer niekoľko pív mi nepomôže. S tým chinínom to môže byť dobrá prevencia. Je voľne dostupný v lekárni?

1 2 3 >

Pridať komentár