Skvelé víno, chutné jedlo a dobrá nálada: Na ktoré vinobranie sa vyberiete vy?

Vinobranecká slávnosť

SITA

V našej krajine môžeme byť právom hrdí na mnoho vecí. Jednou z nich sú slovenské vinice a úžasné vína, ktoré sa v nich vyrábajú. Hoci v rámci európskych krajín venujúcich sa vinohradníctvu patríme k tým severnejšie položeným, v niektorých oblastiach sú podmienky vhodné aj na pestovanie teplomilného viniča. A práve v tomto období sa u nás začína vinobranie spojené s rôznymi rituálmi a slávnosťami.

Na Slovensku sa nachádza šesť vinohradníckych oblastí, ktoré sa ďalej delia na vinohradnícke rajóny a obce: Juhoslovenská, Stredoslovenská, Východoslovenská, Malokarpatská, Nitrianska a Slovenská tokajská vinohradnícka oblasť. Začiatok tradície spojenej s pestovaním a výrobou vína sa na našom území datuje už od obdobia pred 3000 rokmi. Zber hrozna je pritom vrcholom pestovateľskej snahy každého vinára a prebieha približne v období od konca augusta do októbra. Výnimočne však aj neskôr, ako je to napríklad v prípade „ľadového“ hrozna.

Slávnosti spojené s vinobraním

Keďže pestovaním vínnej révy, výrobou vína, ale aj jeho ochutnávaním žije veľká časť Slovenska, pri príležitosti zberu zrelého hrozna sa v jednotlivých oblastiach konajú bohaté a veselé slávnosti. Tento rok sa u nás začalo vinobranie vďaka horúcemu letu o čosi skôr. Vinári sa tešia zo skvelých  prognóz, ktoré sľubujú, že ročník 2012 bude naozaj kvalitný.


Mohlo by vás zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


Kam za vinárskou tradíciou na Slovensku?

Tento rok môžeme navštíviť napríklad Vinobranie v Pezinku, v súčasnosti každoročné podujatie, ktoré sa podľa historických prameňov konalo dokonca už v 13.storočí. Tieto oberačkové slávnosti sú spojené s bohatým kultúrnym programom, s gastronomickými zážitkami a samozrejme aj s degustáciou vín. Pezinok sa nachádza v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti a na týchto miestach vznikajú známe vína ako Rízling vlašský, Rízling rýnsky, Veltlínske zelené, Müller Thurgau či Rulandské biele.

V meste Nové ZámkyOberačkové slávnosti spojené s XVIII. Novozámockým festivalom detských folklórnych súborov. V Čerhove sa okrem Tokajského vinobrania koná aj Beh tokajskými vinicami. Oberačka po sebechlebsky, to je názov vinobraneckého podujatia v banskobystrickom kraji, vo vinohradníckej osade Stará hora pri Sebechleboch, kde na nás čakajú nie len domáce dobroty, ale aj pravý burčiak. Špeciálna prehliadka skalických pivníc a ochutnávka vín, to je Deň otvorených búd v meste Skalica.

Prehľad vinobraní na Slovensku:

  • 21.9. – 23.9.2012       Pezinok           Pezinské vinobranie 2012
  • 21.9. – 22.9.2012       Nové Zámky   Oberačkové slávnosti a XVIII. Novozámocký festival detských folklórnych súborov
  • 22.9.2012                   Čajkov             11. Čajkovské vinobranie
  • 28.9. – 29.9.2012       Čerhov            Tokajské vinobranie Čerhov 2012 – 11.ročník
  • 28.9.2012                   Čerhov            Beh tokajskými vinicami – 4.ročník
  • 29.9.2012                   Stará Hora      Oberačka po sebechlebsky 2012 – 5.ročník
  • 29.9.2012                   Malá Tŕňa        Malotŕňanské vinobranecké slávnosti – 16.ročník
  • 20.10.2012                 Skalica            Deň otvorených búd – 3.ročník
  • 11.11.2012                 Pezinok           Svätomartinské požehnanie vína

Mohlo by vás zaujať: Vychutnajte si víno ako pravý pôžitkár: Tu sú tipy, ako ho degustovať!


Na burčiak si môžeme zájsť aj do Čiech

Ani v susedných Čechách nie je vinobraneckých slávností málo. Ak máte radi dobrý domáci burčiak, ten nájdete na Burčákových slávnostiach, ktoré sa konajú 4. – 6. októbra 2012 v obci Hustopeče. Po sezóne slovenských vinobraní tak určite dobre padne aj lahodný burčiak od susedov.


Zúčastnili ste sa už niekedy nejakej vinobraneckej slávnosti? Ak áno, podeľte sa so svojimi dojmami a zážitkami z tohto podujatia s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: SITA, SITA, Andrea
Odporúčame