Mäta skvele chutí, bojuje proti nádche a ľahko sa pestuje: Využite jej klady aj vy

Mäta

sxc.hu

Populárna bylinka, ktorá zdobí množstvo zákuskov či štýlových drinkov, však nie je známa len pre svoju výraznú mentolovú chuť. Čínska medicína ju používa už 3000 rokov na liečenie rôznych neduhov. Okrem toho, že je vhodná pri bolesti zubov, tráviacich problémoch, či reumatizme, spája užitočnosť a príjemné osvieženie.

Mäta nie len že vynikajúco chutí, ale je svojimi účinkami aj nesmierne prospešná vášmu zdraviu. Preto by ste nemali jej použitie obmedzovať len na konzumáciu v nápojoch či zákuskoch. Skvelý je napríklad mätový čaj či sirup, ktorý si môžete z mätových lístkov ľahko vyrobiť. Mäta je bylinka, ktorú ako domácu medicínu využívali aj naši predkovia. Súčasť tradičnej čínskej medicíny tvorí už 3000 rokov.

Miloval ju aj Hippokrates

Už on ju vyzdvihoval a spomenul v mnohých svojich prácach. Starí Rimania si ju zmiešavali s medom a používali ju ako osviežovač dychu. Gréci si s masťou z mäty zase natierali stuhnuté svalstvo. Jej použitie je skutočne veľmi široké a ako sa zdá, v liečivých účinkoch mäty mali jasno už v dávnych dobách.

Skvelá proti nadúvaniu, pri paradentóze a reume

Mäta je rastlinka, ktorá má naozaj široké použitie. Naordinovať si ju môžete pri všetkých týchto ťažkostiach:

  • tráviace problémy, nadúvanie
  • stŕpnuté svalstvo
  • vysoký krvný tlak
  • reumatizmus
  • bolesti zubov
  • kožné problémy
  • rôzne zápaly
  • zápaly horných dýchacích ciest
  • problémy so žlčníkom
  • problémy s pečeňou a pankreasom

Mohlo by vás tiež zaujať: Pre lepšiu pamäť a viac energie vo vyššom veku: Ginkgo môže pomôcť aj vám


Ponúka široké spektrum použitia

Mäta nielen lieči, ale do značnej miery sa využíva aj v kozmetike. Pripravuje sa z nej množstvo kozmetických prípravkov, určených k ošetreniu pleti, či rôzne masážne krémy a olejčeky. Nezameniteľná mätová chuť nesmie samozrejme chýbať ani v žiadnej dobrej zubnej paste. Nezabúdajte na jej miesto v kuchyni. Pripraviť si z nej môžete chutné koláče, dezerty, nápoje, pridať ju môžete do šalátov, omáčok či dressingov.

Do čaju, či do kúpeľa – mäta sa nestratí

Najjednoduchšie a najčastejšie užívanie mäty je spojené s čajom, ktorý je nesmierne osviežujúci, chutný a liečivý. V obchodoch dostanete klasický sušený čaj, ale aj čerstvú mätu, ktorú stačí zaliať horúcou vodou a nechať niekoľko minút vylúhovať. Ak máte chuť, môžete si čerstvú mätu sami usušiť a pripraviť si tak vlastný sušený čaj. Mätový čaj je dobrým pomocníkom tiež v období chrípok a prechladnutí.

Dopriať si môžete aj mätový kúpeľ, ktorý povzbudí vašu myseľ. Ak máte problémy s bolesťou zubov, či paradentózou, pripravte si odvar z mätových lístkov a pravidelne si ním vyplachujte ústnu dutinu – je to veľmi účinné.

Chladivé pohladenie

V kozmetike sa využíva aj pre svoju chladivú schopnosť. V lístkoch mäty sa totiž nachádzajú silice, ktoré obsahujú až 50 % mentolu. Ten dráždi chladové receptory, ktoré potom potláčajú citlivosť nervových zakončení a dokážu zmierniť, či potlačiť svrbenie, miernejšiu bolesť, pálenie, ale aj iné nepríjemné pocity.


Mohlo by vás tiež zaujať: Vilcacora alebo mačací pazúr: Liana, ktorá vám zaručí lepšiu imunitu!


Mäta vo vašej záhrade

Mäta je mrazuvzdorná. Rozmnožuje sa odrezkami, delením, alebo poplazmi. Obľubuje miesta, kde je polotieň, teplo, vlhko a vyhovuje jej priepustná pôda, ktorá je bohatá na výživné látky a humus. Mäta sa suší v tenkých vrstvách pri teplote do 35 stupňov. Uskladňuje sa v uzatvorených nádobách, aby si uchovala svoju arómu.


Na čo všetko používate mätu vy?  Máte skúsenosti s jej pestovaním? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame