Beh je výborný šport: Ako sa naň správne obliecť a obuť?

Beh

sxc.hu

Začína jeseň, obdobie, kedy mnoho ľudí upadá do depresie a dolieha na nás únava. Ako jej predísť? Beh môže byť ideálnou možnosťou. Či už chcete s behom začať práve v tomto období, alebo už nejakú dobu beháte, vždy je dobré pripomenúť si niekoľko zásad obliekania sa v chladnejších mesiacoch. Predídete tak možným zdravotným komplikáciám.

Na úvod jedna rada pre začiatočníkov. Ak chcete začať s behom, urobte to čo najskôr, pokým nie sú teploty vonku príliš nízke. Vtedy u nezvyknutého organizmu výrazne stúpa riziko prechladnutia.

Funkčné tričko je základ

Nižšie teploty už neprajú behaniu v krátkych nohaviciach a tričku. Musíte sa obliecť viacvrstvovým systémom. Ako prvé voľte funkčné športové tričko. Zabudnite na behanie v bavlnených tričkách. Ak ste v nich kedysi začínali, v lete môže byť ich použitie ešte znesiteľné. V chladnejších mesiacoch však bavlna na vašom tele navlhne a počas celého behu bude nepríjemne chladiť. A pri nízkych teplotách to môže byť spúšťač možného ochorenia. Funkčné tričká sú zo vzdušných syntetických materiálov a dobre odvádzajú pot. Kvalitné tričko kúpite za približne 20 eur, renomovaní výrobcovia si vypýtajú približne dvojnásobok.


Mohlo by vás zaujať: Začínate s behom? Tu je tréningový plán pre vašich prvých 5 kilometrov!


Tá pravá bunda

Ak budete behať len pri teplote nad päť stupňov, stačí vám už len jedna vrstva. Je ňou funkčná a ľahká bunda z nepremokavého materiálu, ktorý neprepustí ani vietor. Ak máte radi cyklistiku, aj ľahké cyklistické bundy sú vhodným riešením. Cenovo sa pohybujú, rovnako ako aj stredná vrstva, ktorú spomenieme, na úrovni bežeckých tričiek.

Možno sa vám zdá, že len v tričku a tenkej bunde vám bude pri teplote päť stupňov zima. Pamätajte ale na fakt, že pri behu vyprodukujete množstvo tepla a obecne platí pravidlo pripočítať si k vonkajšej teplote desať stupňov. Pocitovo vám bude oveľa teplejšie. To, či ste vhodne oblečení zistíte tak, že po vybehnutí z domu by vám mala byť prvých pár minút mierna zima. Nakoniec ku strednej vrstve oblečenia. Tá je vhodná na chladné dni alebo zimné mesiace. Ide zväčša o flísovú bundu, ktorá dobre odvádza pot, no predovšetkým zahreje.

Nohy v suchu a teple

Bežeckým topánkam bola už veľakrát venovaná pozornosť. Platí pri nich len to, že vám musia dokonale sadnúť. Tie lacnejšie kúpite aj za 50 eur, ich cena sa ale môže vyšplhať aj na viac ako 150 eur. Ideálne je mať aspoň 2 páry bežeckých topánok. Jeden na behanie v suchom počasí tieto topánky by mali dobre vetrať. A druhý pár hlavne na behanie v podmienkach, aké budú po niekoľko najbližších mesiacov. Ideálne sú topánky s nepremokavou membránou. Tu platí, že nevydržia večne. Membrána sa vplyvom pohybu nohy časom prederaví a stratí svoju funkciu, no aj v prípade topánok treba pamätať na to, že ide len o spotrebný tovar.

Ak chcete behať hlavne v zime, kúpte si o čosi väčšie topánky, v ktorých vás nebude tlačiť ani hrubšia ponožka. Ideálne sú ľahké trekingové topánky. Ak budú bez membrány, vyhýbajte sa vlhkosti napríklad v podobe kaluží. Mokré nohy ihneď strácajú teplo a ľahko prídete aj k nepríjemným pľuzgierom. Ponožky by mali byť taktiež vyrobené zo syntetických materiálov. Bavlna nasaje pot a teplo a váš beh tak už nebude príjemný. Pri výbere nohavíc nehľaďte na vzhľad. Bežecké elastické nohavice vám možno sú proti srsti, no ide o najideálnejšiu voľbu. Nohy produkujú veľké množstvo tepla, preto nemusíte mať pod nimi inú vrstvu. V najchladnejších mesiacoch vám bude postačovať tenká vrstva spodného prádla.


Mohlo by vás zaujať: Bežecké tenisky ušité na mieru: Takto si vyberiete tie správne!


Výstroj na zimu

Cez hlavu vám totiž uniká až 40% telesného tepla. Hlavu si teda chráňte, ideálna je čiapka z vlny, alebo neprefúkateľného materiálu. Vždy je dobré mať pokrývku hlavy stále so sebou, ak vám bude teplo, dať si ju dole je ten najmenší problém. Dobrým spoločníkom je šatka. Tá chráni krk pred chladným vetrom, v prípade nízkych teplôt aj dýchacie cesty. V najchladnejších mesiacoch oceníte kuklu. Nezabúdajte ani na ruky, cez ne uniká taktiež veľa tepla. V studených mesiacoch sú dobre takzvané „palčiaky“. Keď máte všetky prsty blízko pri sebe, vyprodukujú viac tepla a bude vám na ne teplejšie.

Detaily na záver

Myslite aj na maličkosti. Pery si namažte balzamom, aby vám nepopukali. Ani v zime nezabúdajte na pitný režim. Napriek tomu, že vonku budú nízke teploty a nebudete mať chuť napiť sa, nepodceňujte dostatok tekutín. Najmodernejšie druhy fliaš dokážu vďaka izolácii udržať príjemnú teplotu akéhokoľvek nápoja. A na záver jedno zo základných pravidiel. Pred behom sa dostatočne rozcvičte, okrem iného tým predídete zbytočným zraneniam.

Jeseň a zima pre vás nemusia byť strašiakom. Športovať sa dá vždy, navyše pohyb na čerstvom vzduchu je veľmi prospešný. Nasledujúce dni sa budú čím ďalej, tým viac skracovať, preto sa snažte využiť každú chvíľu, kedy môžete byť na slnku. Popoludňajší beh môže byť vašou ideálnou šancou.


Máte tip týkajúci sa behania? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii a získajte víkendový pobyt či ďalšiu z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame