Obdobie chrípok klope na dvere: Doplňte vitamín C!

chrípka

sita

Aj keď nás tento rok prekvapila naozaj príjemná jeseň, jej ustálené slnečné dni sú, bohužiaľ, za nami. Na to, čo nás v nasledujúcich týždňoch čaká, by sme sa preto mali dobre pripraviť. Výkyvy teplôt, sychravé počasie a čľapkanice sú totiž živnou pôdou pre vírusové ochorenia – vrátane chrípky. Zatočte s ňou skôr, ako vás uväzní v posteli. Doprajte si vitamínovú bombu plnú céčka!

Zázrak menom kyselina askorbová

Vitamín C, ktorý sa odborne nazýva aj kyselina askorbová, si väčšina zvierat a rastlín dokáže syntetizovať sama. Ľudský organizmus však túto schopnosť evolúciou stratil, a preto vitamín C musíme denne prijímať z toho, čo si naservírujeme na tanieri. Jeho množstvo by sme pritom rozhodne nemali podceňovať. Tento veľmi účinný antioxidant sa podieľa na tvorbe kolagénu, čím prispieva k zdraviu kostí, zubov, ďasien a ciev. Napomáha tiež hojeniu rán, vstrebávaniu železa a zníženiu hladiny cholesterolu. Asi najznámejší je pritom jeho účinok z hľadiska posilnenia imunity. Aj tu však platí, že s jeho dávkovaním netreba otáľať.

V hodine dvanástej už veľmi nepomôže

Ak vás vírusové ochorenie už pevne zdrapilo do pazúrov, upchatému nosu či boľavej hlave céčkom nepomôžete. Najnovšie štúdie totiž preukázali, že s vitamínom C treba začať týždne pred očakávaným ohrozením. „Užívanie vitamínu C počas infekcie horných dýchacích ciest nemá žiadny liečebný účinok,“ vysvetľuje špecialista na výživu Igor Bukovský. Z produktov s megadávkou vitamínu C tak viac profitujú farmaceutické spoločnosti ako náš chorý organizmus. Dávajte preto na lekárske mýty pozor a buďte o krok vpred.

Aká forma je najvhodnejšia?

Z hľadiska dostupnosti je vitamín C tým najjednoduchšie prijímaným vitamínom vôbec. V menšej ci väčšej miere sa totiž nachádza takmer vo všetkých druhoch ovocia a zeleniny. Medzi potraviny, ktoré ho obsahujú najviac, patria šípky, citrusové plody, čierne rýbezle, jahody, papája, kiwi, paradajky, brokolica, špenát či zemiaky. Ak nepatríte k fanúšikom racionálnej stravy, céčko si môžete dopriať aj v syntetickej forme. Súčasný trh poskytuje bohatú ponuku od čistého prášku, cez kapsule až po šumivé tablety. Netreba mať však priveľké oči. Napriek jeho vysokej koncentrácii naše telo vitamín C v takejto podobe nedokáže plnohodnotne spracovať a využiť. Chýbajú mu na to práve tie látky, ktoré sú obsiahnuté v chrumkavej forme na tanieri.

Céčko v číslach

 – denná odporúčaná dávka sa pohybuje v rozmedzí 60-100 mg

– jedno stredné jablko má asi len 5 mg vitamínu C

– varením sa ničí 60% vitamínu C, sušením 50%; najšetrnejšie je mrazenie

– dlhodobé nadmerné užívanie vitamínu C (nad 2000 mg denne) vedie k tvorbe obličkových kameňov a k laxatívnym účinkom

Zdroj: sita, Emma
Odporúčame