Keď hlava neznesiteľne bolí a bolí: Na vine môže byť krčná chrbtica

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Mávate problémy s krčnou chrbticou?

Bolesť vyžarujúca z krčnej chrbtice dokáže poriadne strpčiť život.

Prepadla vás niekedy bodavá a pálčivá bolesť už len pri prudšom otočení hlavy? Hoci tento stav nemusí mať vždy rovnako dramatický priebeh, dokáže nám poriadne znepríjemniť bežné fungovanie v dennom kolobehu. Bolesť hlavy sa môže tiež zakrádať postupne a prerásť do chronických ťažkostí. Nezriedka však majú oba prípady spoločného menovateľa – syndróm vyžarujúci z krčnej chrbtice. Zistite, či sa takýto typ bolesti môže rozvinúť aj u vás a ako proti nej bojovať. Príznaky vás totiž môžu vyradiť z vašich zabehnutých koľají aj na celé týždne.


Symptómy nie sú vždy jednoznačné

„Jedno ráno som sa zobudila dolámaná a po zvyšok dňa som sa cítila bez energie a celkom oťapená. Najskôr som tomu nepripisovala dôležitosť, ale postupne ma začala pobolievať hlava na temene a v záhlaví celý deň. Bolesti sa stupňovali, často mi bolo na zvracanie, záchvaty sa objavovali aj uprostred noci, kedy ma zobudili a donútili vstať z postele,“ opisuje svoje skúsenosti pani Agáta (42) z Košíc. Tá svoje problémy najskôr pripisovala migréne a liečila sa svojpomocne užívaním analgetík. Až po niekoľkých vyšetreniach u neurológa zistila, že trpí takzvaným cervikokraniálnym syndrómom.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!


Krčná chrbtica je citlivá

Všetky bolesti hlavy, ktoré vyžarujú a majú svoj pôvod v krčnej chrbtici, odborne označujeme ako C-syndróm, cervikogénna cefalea alebo už spomínaný cervikokraniálny syndróm. Ich príčinou je postihnutie medzistavcových kĺbov a dráždenie lebečných nervov, ktoré môže mať najrôznejší pôvod. Bolesti môžu spôsobovať stuhnuté svaly okolo krčnej chrbtice, ktoré sprevádzajú sedavé zamestnania. V rizikovej skupine sa tak nachádzajú všetci tí, čo väčšinu pracovného času strávia pri počítači bez opierky hlavy, ale aj, napríklad, krajčírky skrčené pri šijacom stroji. K stuhnutosti šije prispieva aj nefyziologická poloha krku, ktorá je typická u šoférov z povolania. O bolesti hlavy z dôvodu opuchu mäkkých tkanív krku sa vám však môže postarať aj nesprávna poloha pri spánku, nekvalitný vankúš alebo matrac.

Prejavy cervikokraniálneho syndrómu

Sú rôznorodé a nemusia sa objaviť všetky pohromade. Medzi tie najčastejšie patrí bolesť hlavy v oblasti záhlavia, ktorá postupom času naberá na intenzite. Nezriedka sa k nej pridáva malátnosť, závraty, celková slabosť, či dokonca zvracanie. Ľudia, ktorí s týmto syndrómom zápasia už dlhšie, zvyčajne ani nevstanú bez toho, aby si krk ponaprávali jemným „zapraskaním“. Pri akútnych formách však pacienti dokážu hýbať hlavou len minimálne a bolesti im zo šije vystreľujú nielen do hlavy, ale aj horných končatín.


Mohlo by vás zaujímať: Fakty a fikcie o migréne: Zistite, ako to naozaj je!


Prvá pomoc prichádza v podobe tepla

Ak cítite, že máte stuhnutú šiju a rozvíjajú sa u vás bolesti hlavy, čím skôr si krčnú chrbticu zahrejte. Priložiť môžete nahriaty uterák, termofľašu, termovrecko z mikrovlnky, igelitové vrecko naplnené teplou vodou. Relaxačne však môže pôsobiť aj horúca sprcha, kúpeľ alebo sauna.

Terapia a prevencia v jednom

Aby vás bolesti hlavy z dôvodu stuhnutej krčnej chrbtice naozaj prestali trápiť, dôležité je pravidelné cvičenie a rehabilitácia. Za pomoci rehabilitačnej sestry si osvojte špecializované cviky, ktoré budete neskôr aplikovať v pohodlí domova. Pre istotu však majte vždy po ruke analgetiká a v práci si doprajte pravidelné pauzy. Šiju si v určitých intervaloch vždy ponaťahujte a trochu premasírujte. U vodičov by mohli pomôcť častejšie prestávky na odpočívadlách. Naše staré mamy však na zahriatie používajú aj starú dobrú Alpu zmiešanú s bylinným extraktom – napríklad s odvarom z ľubovníka bodkovaného.


Ako svoje ťažkosti s krčnou chrbticou a bolesťami hlavy riešite vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (19)

  • Aneta 23.01.2016, 17:47

    Tiež sa prikláňam k tomu, že je dôležitý matrac, my sme vyberali pred Vianocami nové pre celú rodinu a pritom sme našli konfigurátor pre výber, nikdy predtým som o tom nepočula, ale veľmi to pomohlo hlavne zúžiť výber podľa našich potrieb, nakoniec sme kúpili matrace značky Curem a sme s nimi veľmi spokojní, takže dávam do povedomia aj ostatným túto možnosť :) http://www.drsleep.sk/sk/o-konfiguratore

  • Tereza 27.07.2015, 15:03

    S bolesťami hlavy bojujem od puberty, začínalo to tiež krčnou, neskôr celá chrbtica a vyskočená platnička. Mne pomáha rozcvičenie ráno po zobudení, sadnem si a veľmi pomalými pohybmi otočím hlavou o 360 stupňov, samozrejme opatrne. A veľmi dôležitý je aj správny matrac, predtým som spávala na rôznych nekvalitných mäkkých vyležaných, no potom som sa dočítala, že aj to by mi mohlo pomôcť a odvtedy mám tento http://www.matracetropico.sk/matrac-capri.html a už sa nebudím dolámaná ani s bolesťou hlavy hneď od rána.

  • lukacsova 31.05.2014, 15:23

    mne fyziaterapeut diagnostikoval G54.2:blok C2-3,C5-7,TH3-5...niečo odblokoval a musím na rehabilitáciu,najbližší voĺný termín 11.jún....už aby bol...

  • mária 20.03.2014, 21:27

    Podľa slov neurológa je moja krčná chrbtica v katastrofálnom stave... Mávam bolesti, tŕpnutie rúk, závraty... Pri zhoršení stavu mi rehabilitačný doktor predpísal elektroliečbu - prísavky a biolampu. Vybrala som len 2 procedúry, bolesti a problémy sa mi po nich zhoršili na nevydržanie. Prísavky mi dávali len 0,5cm od stredu chrbtice, čo ju pravdepodobne rozdráždilo.

  • lili 07.11.2013, 10:47

    Angelika, vedeli by ste mi dať kontakt na týchto odborníkov? Resp. aspoň informáciu, kde by som ich mohla nájsť?

  • Angelika 06.11.2013, 19:53

    čo sa týka kúpeľov..a fajnového personálu, a iných príjemných relax počinov, niektorí uvádzajú užívanie zinku, horčíka a vápnika, iní cvičenia ..obávam sa, že to akosi na konštitučné,prípadne chronicky sa opakujúce bolesti a spazmy naozaj nestačí, asi je potrebné učiniť rozhodnutie a zvoliť naozaj riešenie do hĺbky, a pohľadať zdroj v jeho počiatku a ten riešiť. Výborné skúsenosti sme mali s dvomi odborníkmi v rámci kraniosakrálnej oblasti , stuhnutého krku, chronických bolestí chrbtice a osteoartritídy 1: našli sme dobrého a renomovaného konštitučného homeopata...konštitučný rpesne stanovený liek zabral okamžite (hodinové vyšetrenie stálo za to) a postupné zlepšenie až do celkového odznenia problému z organizmu prišlo do 6 mesiacov,čiže každý mesiac bola vitalita o ca 20% lepšia.Bolo to citeľné a jemné už ale na druhý týždeň po podaní lieku 2. zájsť za renomovaným fyzioterapeutom..napríklad osteopatom, ktorý sa poctivo venoval VŠ štúdiu uvedených diagnóz aj v zahraničí... jeden sa nachádza aj v BA a toto bolo fyziologické doladenie celku..a je pokoj. ako bonus odičli aj drobné disharmónie organizmu.. bratranec ekzémy, svokor gastro int. problémy..je to preč

  • bio 16.10.2013, 07:45

    Pri problémoch s krčnou chrbticou pomáha medená šatka,ktorá sa obviaže okolo krku. Meď lieči,je proti bolesti,uvoľňuje kŕče svalov okolo stavcov a je to tepelná terápia.

  • bibi 15.10.2013, 22:48

    ahoj peter,mohol by si aj mne poradiť, čo Ti nakoniec pomohlo. tiež mám cveľké problémy s krčnou chrbticou. Ďakujem

  • Elenis 07.09.2013, 23:35

    Presne tak, ten kto takymito bolestami v zivote presiel alebo momentalne zaziva, vie sa inak v citit.. Ja som roky chodila po roznych vysetreniach, vsetko som mala v poriadku, avsak vzdy mi dali len rehabilitacie, masaze, cvicenia. Vyskusala som vsetko mozne, najviac mi vsak zaberali pravidelne cviky kazdy den, no ked som ich prestala cvicit /pracovne povinnosti/, opat som zacala dostavat "zachvaty".. Uz viac ako pol roka sa citim ako rybicka, bez bolesti. A cvicim kazdy druhy den. Z problemov ma dostal jeden skvely maser co robi v Euphorii na Bezrucovej ajurvedske masaze. Chodila som tam kazdy tyzden asi mesiac a pol, teraz tam uz chodim len relaxovat :) odporucam ak ma niekto podobny problem a je z BA.

  • Martin 11.07.2013, 08:30

    Dobrý deň Veronika, Viete mi poradiť, prípadne dať kontakt na tú pani v Trnave, mám podobný problém, také mravčenie v záhlaví až za ucho, ktoré už vyše 3 týždňov pretrváva a neviem si dať stým rady. Ďakujem

1 2 >

Pridať komentár