Lezie na vás choroba? Tieto prírodné antibiotiká z vašej špajze zaberú!

Cesnak

sxc.hu

Jeden deň je vonku teplo, druhý deň idete zamrznúť. Poznáte to – jeseň a jej premenlivé počasie. A práve týmto teplotným výkyvom sa najviac tešia vírusy a baktérie. Ak sa stane, že vás malí záškodníci nepríjemne prekvapia, netreba hneď siahať po chemických liekoch. Účinne vie pomôcť aj naturálna lekáreň so svojimi prírodnými antibiotikami. Viete, ktoré to sú?

Väčšina ľudí je dnes už naučená siahať pri prvých príznakoch choroby hneď po chemických liekoch. A pritom máme častokrát tie najlepšie a najmä čisto prírodné lieky na dosah ruky. Stačí sa pozrieť do špajze a určite by ste tam našli napríklad cesnak, citróny, či med. A nie len tieto dokážu vaše telo dostať z chorobného zovretia. Účinných prírodných liekov existuje omnoho viac.

Ktoré prírodné antibiotiká vám doma nemôžu chýbať?

Existuje veľmi veľa prírodných zdrojov, ktoré sú považované za liečivé. Tieto však vynikajú:

Cesnak

Jednoznačne číslo jeden v domácej liečbe. Po ruke ho má snáď každý a ako prvá pomoc je overený už generáciami. Ak to vydržíte, zjedzte pri prvých príznakoch choroby, no aj počas liečby, niekoľko samotných strúčikov bieleho cesnaku. Ak nie, zajedzte ich chlebom, alebo ich zamaskujte napríklad do syrovej pomazánky. Nešetrite, pretože liečebné účinky cesnaku sú dokázané. Za jeho antibiotické účinky môžu najmä tiosulfináty. Sírne zlúčeniny (najmä alicín) sú zas zodpovedné za antibakteriálne a antivírusové schopnosti cesnaku. Okrem toho obsahuje tiež množstvo vitamínov, medzi nimi aj vitamín C, ktorý zvyšuje imunitu organizmu. Tepelnou úpravou sa jeho účinky znehodnocujú.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dostane do formy aj vás: Cesnak je plný chuti aj zdravia!


Propolis

Včelí produkt, ktorý je zmesou včelieho vosku a živíc. Známa je jeho schopnosť ničiť baktérie, vírusy, ale aj mikróby. Pomáha napríklad pri bolestiach hrdla, no jeho účinok môžete využiť aj pri zlom trávení, či kožných problémoch. Propolis však nie je vhodný pre každého, preto by si alergici mali dávať pozor a poradiť sa o jeho použití s odborníkom. Kúpiť sa dá ako prídavok v mede, samostatne, ako tinktúra, či napríklad aj ako masť, určená na vonkajšie použitie.

Citrusové ovocie

Citróny, pomaranče, grapefruity – chutné a navyše zdravé lieky, ktoré sú dostupné už aj v malých dedinských obchodoch. Majte ich vždy po ruke a v prípade ohrozenia chorobou si hneď naordinujte šťavu z nich. Citrónom si môžete napríklad ochutiť teplý čaj (nie horúci). Okrem toho, že doplnia chýbajúci vitamín C, pomôžu telu rýchlejšie sa vyrovnať a bojovať s chorobou. Nezabúdajte na ne a počas kritického obdobia ich majte doma vždy v zásobe.


Tiež by vás mohlo zaujať: Sladký všeliek: Med proti nespavosti či namiesto antibiotík!


Čo ešte funguje?

  • med – hovorí sa, že čo je pre dojča mlieko, to je pre starého med. Je už množstvo rokov známy svojimi liečebnými schopnosťami. V čase choroby, alebo počas jej prvých príznakov, je potrebné si ho dávať do čaju, alebo jesť po lyžičkách.
  • koloidné striebro – nie veľmi známe prírodné antibiotikum, ktoré je však veľmi účinné a širokospektrálne. Dokonca pôsobí aj pri tých baktériách, kde sú už potrebné naozajstné antibiotiká. Kúpiť si ho môžete v lekárni.
  •  kapucínka väčšia – taktiež jedno z úspešných prírodných antibiotík. Osvedčená pri zápaloch dýchacích a močových ciest. Zoženiete v lekárni, alebo v sušenom stave.
  • škoricový olej – vyniká výraznými protizápalovými, protibakteriálnymi a protivírusovými účinkami.
  • kefír – možno sa to nezdá, ale aj on je jedným z prírodných antibiotík a patrí dokonca medzi tie najúčinnejšie. Vyznačuje sa vysokou schopnosťou ničiť vírusy a baktérie v ľudskom tele. Počas choroby si ho doprajte čo najviac.

Čo pomáha pri chorobe vám? Podeľte sa o svoje názory a postrehy s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame