Zdravý patizón: Ideálny pre diabetikov aj ľudí so srdcovo-cievnymi problémami

Patizón

flickr.com

Tekvice, cukety, patizóny… Záhrady sú plné týchto zeleninových dobrôt, ktoré sú nenáročné na pestovanie, zato však výnimočne zdravé, plné vitamínov a s nízkym obsahom kalórií. A s týmito zdraviu prospešnými vlastnosťami sa snúbi ešte ich úžasná chuť, ktorá nám dovoľuje vyčarovať naozaj rôznorodé jedlá – od sladkých koláčov, pikantných či kyslých polievok, až po exoticky voňajúce prílohy.

Patizón, hoci patrí do rodiny tekvíc, sa vzhľadom veľmi odlišuje od svojich príbuzných. Je síce okrúhly, ale je sploštený, má tvar disku s nepravidelne zvlnenými okrajmi. Môže byť bielej, alebo peknej žltej farby, niektoré druhy majú zelené pruhy a škvrnky. Vďaka zvláštnemu tvaru je využívaný aj ako jesenná dekorácia a to nie len na tanieri. A komu vďačíme za vyšľachtenie tohto druhu tekvice? Výskumy odhalili, že prvý patizón sa urodil v Severnej Amerike.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tekvica nie je len dužina: Listy ako afrodiziakum, semienka proti depresii


Účinky na zdravie

Patizóny sú plné vitamínov a minerálov, ktoré majú priaznivé účinky na naše telo. Medzi inými v ňom naše telo nájde napríklad železo či draslík. Špecifické na patizóne je, že má veľmi nízky obsah sodíka. To ho predurčuje ako veľmi dobrú zložku potravy pre ľudí trpiacich srdcovo-cievnymi problémami, alebo ochoreniami obličiek. Okrem toho majú patizóny veľmi nízky obsah kalórií a sú teda pomocníkom pri rôznych redukčných diétach. Odporúčajú sa tiež pre diabetikov, vďaka minimálnemu obsahu sacharidov, hodia sa i do detského jedálnička. Vynikajúcou vlastnosťou je napríklad to, že vôbec nenadúvajú. Pomáhajú odstraňovať škodliviny z čriev, podporujú trávenie, regenerujú organizmus.

Použitie v kuchyni

Táto zaujímavá zelenina má všestranné využitie v kuchyni. Konzumujú sa väčšie, ale aj úplne malé patizóny, surové aj tepelne upravené. Pripravujú sa na mnoho spôsobov – dusenie, zapekanie, môžeme ich dokonca vyprážať, plniť mäsom, pridávať do krémových polievok a podobne. Keďže je patizón veľmi rýchlo mäkký, hodí sa na prípravu rozličných minútok. Zaujímavým spôsobom využitia je napríklad nakladanie do sladkokyslých nálevov, podobne ako sa nakladajú uhorky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chutná cukina je miláčikom záhradkárov: Bude aj tým vaším?


Plnené zapekané patizóny

Potrebujeme:

  • patizóny (2 väčšie alebo 4 menšie)
  • 1 cibuľu
  • 3 strúčiky cesnaku
  • slaninu
  • 2 vajíčka
  • 160 g ryže
  • brokolicu
  • bazalku
  • tvrdý syr
  • soľ
  • olivový olej

Postup: Patizóny rozrežeme na polovice (z menších iba odkrojíme vrch) a vyberieme semienka. Nešúpeme. Dužinu vyškrabeme lyžicou a odložíme. Na panvici opečieme slaninu, pridáme nakrájanú cibuľu a časť cesnaku, ktorý si narežeme na tenké plátky. Medzitým si uvaríme ryžu, ktorú necháme odtiecť, a tiež brokolicu v mierne osolenej vode. Do panvice pridáme nakrájanú dužinu z patizónu, brokolicu a posolíme. Zmes preložíme do misky, pridáme bazalku, prelisovaný cesnak, ryžu aj vajíčka. Premiešame, dochutíme a zmesou naplníme patizóny. Tie potom naukladáme do zapekacej misy, prikryjeme a pečieme asi hodinu pri 200 °C. Potom ich odkryjeme, posypeme syrom a dopekáme, kým sa syr neroztopí.


Poznáte dobrý tip alebo recept na prípravu patizónu? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Andrea
Odporúčame