Bezplatnou MHD k zdraviu a vitalite aj na dôchodku: Takto to naozaj funguje

mhd

SITA

Chcete svojich rodičov a blízkych udržať vo forme aj po tom, čo odídu do dôchodku? Vybavte im čipovú kartu na mestskú hromadnú alebo prímestskú dopravu. Na prvý pohľad síce vozenie sa na kolesách po uliciach možno k zdraviu neprospieva, dôležitý je však účel, za ktorým sa dôchodcovia presúvajú. Štúdie ukazujú, že zľavy poskytnuté dopravným podnikom ich motivujú viac než dosť.

Aj cestovanie môže byť aktívne

Jazda električkou či trolejbusom samotných dôchodcov zďaleka nerozhýbe. Dôležité sú však kilometre, ktoré prejdú na ceste za športovým vyžitím, nákupmi, rodinou či do klubov s rôznymi voľnočasovými aktivitami. „Keď som pracovala, nemala som na seba toľko času a preprava v meste bola pre mňa dosť drahá. Všetko si tak vynahradzujem teraz na dôchodku. Vďaka zľavnenému cestovnému chodím sama do obchodu za akciami, aspoň raz do týždňa zájdem na plaváreň aj do knižnice,“ vysvetľuje svoj postoj 65-ročná Anna z Banskej Bystrice. Za pravdu jej dávajú aj vedci zo Školy verejného zdravotníctva na Imperial College. Tí tento jav oficiálne nazývajú aktívnym cestovaním, nakoľko bezplatná či zľavnená doprava v mestách seniorov motivuje k tomu, aby sa nezatvárali vo svojich bytoch. A to v konečnom dôsledku priaznivo vplýva na ich srdce, zachovávanie pohyblivosti a celkovej sily v končatinách.


Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa pádu a prípadnej zlomenine: S týmito opatreniami sa to podarí


Čo všetko dôchodcov v mestách rozhýbe?

Ako už bolo spomínané, seniori najčastejšie vyrážajú do ulíc s cieľom nakúpiť. Zo starobných dôchodkov zvyčajne nemajú finančných prostriedkov nazvyš a potraviny v malých lokálnych obchodíkoch sú poväčšine drahšie ako v obchodných reťazcoch. Aj z tohto dôvodu ich nezriedka v deň platnosti nových reklamných letákov vidieť nastúpených pred supermarketom ešte pred otvorením. Prieskumy však ukazujú, že zľavnené cestovné lístky ich nabádajú aj k tomu, aby sa navzájom navštevovali alebo vyhľadávali pohybové aktivity. Najobľúbenejším je stále plávanie a prechádzky v parku v okrajových častiach miest. Vďaka lacnejšej doprave dôchodcovia tiež ochotne vyzdvihnú vnúčatá zo školy alebo škôlky a trávia s nimi celé popoludnia. Spomenúť však treba aj kluby dôchodcov zamerané na spev, tradície, ručné práce alebo spoločné výlety.

S akými cenami môžete rátať v našich krajských mestách?

Bratislava

Zľavnené jednorazové a predplatné cestovné lístky môžu v bratislavskej MHD využívať občania SR a držitelia „Povolenia k pobytu cudzincov“ poberajúci starobné, invalidné dôchodky s poklesom miery schopnosti pracovať nad 71% alebo výsluhové dôchodky po dosiahnutí veku 55 rokov. Na bezplatnú prepravu osôb a vecí majú nárok seniori nad 70 rokov, ktorí sa preukážu preukazom totožnosti. 15–minútový zľavnený lístok seniorov vyjde na 0,35 eura a 60–minútový zľavnený lístok na 0,45 eura. Dôchodcovia si môžu zakúpiť aj dôchodcovský celosieťový predplatný cestovný lístok: 30–dňový za 12,50 eura, 90–dňový za 33 eur, ročný za 125 eur.

Košice

V košickej MHD majú nárok na bezplatnú prepravu nasledujúce kategórie cestujúcich:

  • občania nad 70 rokov (seniori) s trvalým pobytom v SR na základe osobitnej bezkontaktnej čipovej karty (BČK)
  • držitelia preukazu ŤZP (občan s ťažkým zdravotným postihnutím) a držitelia preukazu ŤZP-S (občan s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu, osobného asistenta alebo psa so špeciálnym výcvikom), s trvalým pobytom v SR na základe osobitnej BČK

Zľavu si môžu dôchodcovia uplatniť podľa pravidiel uvedených v Bratislave, veková hranica výsluhových dôchodkov sa však posúva na 62 rokov.

Prešov

Seniori nad 70 rokov môžu cestovať bezplatne, poberatelia starobných dôchodkov a invalidných dôchodkov si môžu zakúpiť zľavnené cestovné lístky. Lístky sú 10-minútové zlacnené z 0,40 eura na 0,25 eura a polhodinové zlacnené z 0,50 eura na 0,30 eura.


Mohlo by vás zaujímať: Bezpečná kúpeľňa pre seniora: Zabráňte pádu výberom vhodného zariadenia!


Banská Bystrica

Ľudia nad 70 rokov a držitelia preukazu ŤZP a ŤZP–S necestujú zadarmo, ale zaplatia za jednu cestu 0,20, resp. 0,10 eura. Zľavnený cestovný lístok dôchodcov vyjde na 0,40 eura v hotovosti alebo 0,30 eura z dopravnej karty.

Žilina

Seniori nad 70 rokov cestujú zadarmo, ale nie v čase rannej dopravnej špičky (5.00 – 8.00). Ostatní dôchodcovia majú nárok na zľavnené cestovné – štandardný lístok 0,45 eura a prestupný 0,55 eura.

Nitra

Dôchodcovský lístok jednorazový zakúpený u vodiča stojí 0,40 eura, jednorazový zakúpený z čipovej karty stojí 0,30 eura (celé cestovné 0,50 eura), mesačný nahraný na čipovej karte stojí 12 eur (celé cestovné 20 eur) a štvrťročný nahraný na čipovej karte stojí 30 eur (celé cestovné 50 eur). Na evidenčné cestovné majú nárok občania po dovŕšení veku 70 rokov. Evidenčný lístok jednorazový zakúpený u vodiča stojí 0,10 eura, jednorazový zakúpený z čipovej karty stojí 0,07 eura, polročný nahraný na čipovej karte stojí symbolické jedno euro.

Trenčín

Seniori nad 70 rokov cestujú zadarmo na základe občianskeho preukazu. Ostatní dôchodcovia majú nárok na zľavu 33% pri platbe v hotovosti a 58% pri platbe dopravnou kartou.

Trnava

Cestovný lístok pre občanov starších ako 70 rokov stojí 10 centov pri platbe v hotovosti alebo 7 centov pri platbe čipovou kartou.


Sú podľa vás ceny v MHD pre dôchodcov primerané? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: SITA, SITA, Johnny
Odporúčame