Suchý vzduch škodí zdraviu: Pripravte sa na prekúrené miestnosti už dnes

radiátor

sxc.hu

Spája sa aj vám obdobie zimy s vysušenými sliznicami, škrabaním v hrdle a ďalšími zdravotnými ťažkosťami? Na vine je suchý vzduch, ktorý v miestnostiach vzniká v dôsledku vykurovania. Aby sa u vás chladné dni nepremenili v nočnú moru, na vykurovaciu sezónu sa vyzbrojte čím skôr. Zistite, čo všetko suchý vzduch v našom tele negatívne ovplyvňuje a ako sa proti nemu brániť. Riešení je hneď niekoľko – niektoré sú účinné viac, iné menej.

Prečo je suchý vzduch taký nebezpečný?

Ak sú radiátory horúce a miestnosť sa dostatočne nevetrá, vlhkosť vzduchu automaticky klesá. Jeho molekuly, ktoré sú ochudobnené o vodu, následne vdychujeme do pľúc. Pokiaľ by išlo len o dočasný pobyt v takomto priestore, náš organizmus by sa prispôsobil a nezanechalo by to na ňom nijaké stopy. Problémom je, že v našich klimatických podmienkach sa vo vykurovaných miestnostiach pohybujeme až niekoľko mesiacov v roku. Vzduch, ktorý sa nám prostredníctvom nosa dostáva do dýchacích ciest, sa na slizniciach prečistí, zvlhčí a ohreje. V prípade, že samotný vzduch neobsahuje dostatočné množstvo molekúl vody, odoberá si ju zo všetkého, s čím príde do kontaktu – z pokožky, spojiviek a spomínaných slizníc. To má za následok viacero zdravotných komplikácií:

  • znížená imunita – prirodzená vlhkosť slizníc dýchacích ciest je narušená, čo umožňuje infekciám ľahší prienik do organizmu
  • podráždené oči – suchý vzduch dokáže poriadne potrápiť oči, ktoré si za normálnych okolností zvlhčujeme žmurkaním. Pôsobením suchého vzduchu sú oči začervenané a režú nás alebo pália.
  • ťažkosti spojené s dýchacími cestami – kašeľ, škrabanie v hrdle,…
  • alergie – so zhoršeným stavom a častejšími záchvatmi by mali rátať predovšetkým astmatici
  • tzv. suchý nos – keďže práve cez nos prúdi do pľúc najviac vzduchu, jeho sliznice sú vystavované najvyššej záťaži. Suchý vzduch môže zájsť až do takého extrému, že sa v nose začnú vytvárať chrasty alebo sa častejšie z neho pustí krv.
  • vysušená pokožka – najmä v oblasti rúk, popraskané pery
  • znížená kvalita spánku – a počas dňa tiež výraznejší pocit únavy

Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: Estetika a úspora v jednom – vyberte tie pravé radiátory!


Aká vlhkosť vzduchu je optimálna?

Aby sme sa v interiéri cítili príjemne, vnútorná teplota by sa mala pohybovať do 23 °C a v noci okolo 18 °C. Ideálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje v rozmedzí 40 – 60%, pričom pri poklese pod 30% už z dlhodobého hľadiska predstavuje zdravotné riziko. Vo veľkej miere však závisí od vonkajšej teploty. Ak za oknami vládne mrazivé počasie, mali by sme vo vnútri rozprášiť až 8 litrov za 24 hodín, aby sme dosiahli optimálnu vlhkosť.


Mohlo by vás zaujímať: Vykurovacia sezóna je za dverami: Doprajte vášmu komínu revíziu, kým je čas


Ako na zvlhčovanie vzduchu?

Dôležité je, aby ste počas vykurovacej sezóny neplytvali teplom a nevytvárali si doma takpovediac saunu. Teplota do 23 °C prospeje nielen vašej peňaženke, ale aj zdraviu. Ak máte radi teplo, zahrejte sa horúcim čajom, horúcim kúpeľom alebo pod dekou. Čím viac budete kúriť, tým viac odľahčíte rodinný rozpočet a tým suchší vzduch si v príbytku vytvoríte. Zvlhčite si ho nasledovnými tipmi:

  • pri akútnych problémoch si sliznicami sa naparujte – inhalujte pary z horúcej vody, v ktorej ste rozpustili morskú soľ
  • mokrú bielizeň z práčky sušte v interiéri, zakaždým v inej miestnosti
  • na noc si na radiátor povešajte mokré uteráky
  • ak varíte, digestor používajte s nižšou intenzitou – tak, aby vám pary neprekážali, ale aby časť z nich zostala v kuchyni
  • na radiátory môžete rozmiestniť misky s vodou – ak sa vám z estetického hľadiska nepozdávajú, skúste ich dekorovať umelými kvetmi alebo umelými rybkami
  • staňte sa milovníkmi kvetov a prineste si dovnútra čo najviac zelene v črepníkoch
  • najúčinnejším riešením je elektronický odparovač s rôznymi nastaveniami – jeho jedinou nevýhodou je pravidelná údržba (kvôli množeniu baktérií) a relatívna hlučnosť (nie každý dokáže pri zapnutom prístroji zaspať)

Ako si vzduch v miestnosti zvlhčujete vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame