Vône pre pánov: Ako si vybrať tú najlepšiu práve pre vás?

Parfuméria

flickr.com

Časy, keď kolovala mienka, že pravý muž musí páchnuť potom, sú už dávno preč. Pach potu, robotného tela a pilín, či niečoho podobného, dnes už pravdepodobne žiadnu ženu neohúri. Používanie parfumov však ešte stále niekto považuje za prejav nedostatočnej mužnosti. Dovoľujeme si povedať, že ide o nesprávny názor. Muž by mal dobre vyzerať, byť upravený a k celkovému dobrému dojmu sa samozrejme pripisuje aj to ako vonia. Dobrý parfum môže byť vaším dokonalým doplnkom a už na základe vône vaši blízki zistia kto prichádza.

Ako správne vyberať?

Správnu vôňu musíte objaviť – hľadať ju a porovnávať s inými. Najideálnejšie preto je, ak sa vydáte do parfumérie a na papierové pásiky nanášate jednotlivé vône. Neporovnávajte ale viac ako tri vône, inak váš čuch toho bude mať plné zuby. Navyše musíte počítať s tým, že vybraná vôňa bude na vašom tele voňať o čosi inak. Každé telo má totiž unikátnu vôňu, ktorá s parfumom dotvára výsledný efekt. Ideálne teda je vášho favorita najskôr naniesť na telo a nasledujúce hodiny pozorovať, ako sa vôňa rozvíja. Do parfumérie sa pre celú fľaštičku vrátite až keď ste s výsledným efektom maximálne spokojný.

Aký sa komu hodí?

Ak sa stále radíte skôr k mladším ročníkom (či už duchom alebo telom), siahnite po niektorej z citrusových vôní. Ich hlavnú zložku tvoria citrusové plody a zelené lístky, ktoré vôňu nadľahčujú a dodajú vám sviežosť.

Ak ste skôr elegán, ktorý má vyššie pracovné postavenie, alebo si potrpíte na svoj zovňajšok, vsaďte na silnejšie a korenistejšie vône.

V prípade, že vo vašom vnútri drieme duša romantika, aj pánske kolekcie obsahujú kvetinové vône. Sú však zmiešané s prímesou rôznych korenín, či exotických drevín, vďaka čomu sa nemusíte obávať toho, že budete voňať ako vaša partnerka.

A na záver čosi pre športové typy. Parfumy pre športovo založených pánov tvoria predovšetkým levanduľa a bazalka, ktoré ponúkajú nádych sviežosti, ale aj potrebnej mužnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Kozmetika pre mužov: Čo by v pánskej toaletnej taške nemalo chýbať?


Čo si na vôni všímať

Ešte skôr, ako sa vydáte do obchodu na lov vašej vyvolenej vedzte, že každá vôňa má niekoľko fáz v ktorých pôsobí:

  • V prvej fáze je to takzvaná hlava. Hlavu vnímate pár prvých minút po aplikovaní, kedy sa vôňa ešte naplno nerozvinula a je akási ľahšia a jemnejšia. Dalo by sa to považovať za prvý dojem z parfumu.
  • Druhou fázou je telo vône. Tá trvá desiatky minút až hodiny, počas ktorých sa vôňa naplno rozvinie a naberie na sile aj korenitosti. V tejto fáze je vôňa najintenzívnejšia.
  • Najdôležitejšia je ale pre mnohých posledná fáza, takzvaný základ. Ide o výsledný dojem po doznení vône, akýsi základný odtieň vône, ktorý na vás ostane. Čosi, na základe čoho vás budú môcť spoľahlivo identifikovať. Nie nadarmo nám notoricky známa vôňa môže evokovať myšlienky na niekoho známeho, kto podobnú vôňu používal tiež. Na to, aby ste našli dokonalý a pre vás ideálny parfum, vám musí sadnúť vo všetkých troch fázach.

Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečné parfumy či osviežovače: Môžu spôsobiť migrénu aj narušiť libido


Ťažký parfum alebo svieža toaletná voda?

Túto dilemu mnoho z nás rieši tak, že si obstará radšej len toaletnú vodu. Hlavným dôvodom je priaznivejšia cena. Za 10 eur dostanete toaletnú vodu o dvojnásobnom objeme parfumu. Navyše, kvalitný parfum nezoženiete za menej ako 30-40 eur.

Rozhodovať sa treba aj na základe príležitosti, na ktorú ho chcete použiť. Každodenné nosenie silného a prenikavého parfumu po čase prestane byť príjemné nie len vám, ale aj ľuďom vo vašom okolí. Napriek tomu aspoň jeden doma majte. Používajte ho na slávnostné príležitosti, plesy a oslavy.

Na každodenné použitie sú obľúbenejšie skôr toaletné a kolínske vody. A aký je medzi tým všetkým vlastne rozdiel? Rozdiely sú akurát v obsahu vonných zložiek:

  • parfum má 15-30 % z celkového objemu
  • parfumované vody majú 8-15 %
  • toaletné vody obsahujú 4-8 %
  • najjemnejšie sú kolínske vody s obsahom vonných zložiek okolo 3-5 %

Mohlo by vás zaujímať: Zabudli ste na darček? Tieto vecičky zoženiete aj na poslednú chvíľu!


Aby vydržal nie len v skrinke, ale aj na tele

Parfum má prirodzenú tendenciu postupom času vyprchať, a tým stráca svoje pôvodné vlastnosti. Ideálne preto je, keď ho skladujete na tmavom mieste s teplotou nižšou ako 20 stupňov. A ako ho správne nanášať? Najideálnejšia je aplikácia na tie najprekrvenejšie miesta, vďaka čomu vôňa dokáže viac vyniknúť. Vhodné miesta sú za uchom, na zápästí, alebo na lakťové jamky. Možno sa pri tom ako muži budete cítiť zvláštne, ide ale o vhodnejšiu alternatívu ako vystriekať pol fľašky na vašu hruď. Odvážnejší si môžu malú časť parfumu streknúť aj do vlasov, obzvlášť na tých čerstvo umytých bude vôňa pôsobiť naozaj dlho.

Svet vôní sa netýka len žien. Áno, väčšina mužov dostane na Vianoce toaletnú vodu zo supermarketu, s ktorou si pohodlne vystačí na celý rok. Ak však chcete byť unikát a túžite zanechať po sebe nezmazateľnú stopu, skúste do seba trochu investovať. Nemajte obavy, ak nájdete tú pravú vôňu, už ju meniť nebudete musieť a vôňa sa stane jednou z vašich charakteristických čŕt. Decentná, no zapamätateľná; prenikavá, ale nie nepríjemná. Taká má byť ideálna vôňa. Veľa šťastia pri jej hľadaní.


Akú vôňu máte najradšej vy? Máte nejaký dobrý tip na výber voňavky? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, David
Odporúčame