Na následky zápalu žíl zomierajú každý rok tisícky Slovákov: Hrozí aj vám?

flickr.com

Ak máte sedavé zamestnanie a pociťujete bolesti v lýtkach, alebo sa vám na nich už dokonca vytvorili viditeľné zmeny, v žiadnom prípade neodkladajte návštevu odborníka. Zápal žíl totiž môže prejsť až do nebezpečnej trombózy, na ktorú už zomrelo mnoho ľudí.

Flebidita (zápal žíl) sa delí na zápal povrchových a hlbokých žíl. Zápal povrchových žíl (tromboflebidita) sa prejaví ako bolestivý, tuhý, červený pruh na mieste zápalu. Jeho liečba nie je až taká náročná a zvyčajne nevyžaduje hospitalizáciu. Pri zápale hlbokých žíl (flebotrombóze) je to už o čosi závažnejšie. Pri tomto probléme totiž môže dôjsť až ku upchatiu žíl krvnou zrazeninou.

Najčastejšie sú postihované dolné končatiny

Aj keď sa zápal žíl či žilová trombóza môže vytvoriť na akomkoľvek mieste v tele, najčastejšie bývajú postihnuté najmä žily na nohách a panvové žily. Zavlečením krvnej zrazeniny (trombu) do inej časti tela, hrozí vysoké riziko pľúcnej embólie, mozgovej porážky, či dokonca sepsy, ktoré môžu skončiť smrťou.

Aké sú rizikové faktory?

Medzi rizikové faktory patria oba extrémy – teda dlhé ležanie (napríklad počas choroby) či sedenie (sedavé zamestnanie, sedavý spôsob života, pri dlhom cestovaní), ale aj zamestnanie, pri ktorom celý čas stojíte. Pozor by si mali tiež dať ľudia, ktorých trápia kŕčové žily alebo tí, ktorí majú zvýšený sklon ku zrážanlivosti krvi (chorobne, ale aj po operáciách, po pôrode…). Rizikovejšou skupinou sú tiež fajčiari a ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, tiež obézni ľudia.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nepodceňujte bolesť nôh: Môžu ju spôsobovať choré žily


Typické príznaky sú:

  • bolesti v mieste žily
  • opuchy
  • pocit napätia
  • ťažoba v nohách
  • nárast obvodu nohy
  • zosilnené vyrysovanie povrchových žíl

Zápal žíl nikdy nepodceňujte

Varovné signály mnoho ľudí podceňuje a ku lekárovi sa dostavia dokonca až v 93% vtedy, keď je už problém viditeľný. Diagnóza sa stanovuje dopplerovskou sonografiou alebo flebografiou.

Každý, kto už raz prekonal trombózu, je ňou opätovne viac ohrozený. V mnohých prípadoch sa vyvíja aj tzv. posttrombolický syndróm, ktorý zapríčiňuje trvalú slabosť žíl s týmito následkami: ukladanie vody do tkaniva (edém), vznik kŕčových žíl (varixy), zápal kože (dermatitída) a tvorba vredov (ulcera).

Možnosti liečby

Pri zápale povrchových žíl prebieha liečba prostredníctvom používania studených obkladov, kompresívnych obväzov, elastických pančúch, protizápalových mastí či liekov a v závažnejších prípadoch (napr. pri teplote) aj antibiotík.

Zápal hlbokých žíl je život ohrozujúci a často je pri ňom potrebná hospitalizácia a liečba liekmi na riedenie krvi. V nevyhnutných prípadoch je vykonaný aj chirurgický zákrok.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prevencia je základ: Nedajte kŕčovým žilám šancu!


Ako sa problémom so žilami vyhnúť?

  • prijímajte dostatok tekutín,
  • majte dosť pohybu,
  • vyhnite sa fajčeniu, alkoholu, nadváhe,
  • používajte sťahovacie pančuchy,
  • čo najčastejšie si v ľahu vykladajte nohy asi o 30 cm vyššie než máte srdce
  • vhodnou prevenciou sú aj masáže nôh

Mali ste vy alebo vaši známi nejaké skúsenosti s trombózou? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Nela
Odporúčame