Nezabúdajte na tekutiny: Aký je ideálny pitný režim v chladných dňoch?

Pohár s vodou

sxc.hu

Odborníci prízvukujú dôležitosť pitného režimu predovšetkým v letných mesiacoch, kedy dochádza k zvýšenému poteniu a k vyšším nárokom organizmu na tekutiny. Ako náhle sa vonku ochladí, väčšina z nás si na povinnú výbavu v podobe fľaše s vodou ani len nespomenie. Dostatočný prísun tekutín by však mal byť samozrejmosťou počas celého roka – zimné mesiace nevynímajúc. Ktoré nápoje a v akých množstvách sú v chladnejšom období najvhodnejšie?

Prečo v zime pijeme menej?

Potenie je súčasťou termoregulačných mechanizmov, ktoré zabraňujú prehriatiu tela – ak je organizmu príliš horúco, odvádza prebytočné teplo prostredníctvom potných žliaz cez pokožku smerom von. Na jeseň a v zime s týmto problémom tak často bojovať nemusíme. Telo si voči chladu vytvorí istý obranný štít, ktorý sa prejavuje zníženým pocitom smädu aj potenia. V dôsledku toho mnohí z nás nadobúdajú dojem, že im cez deň stačí šálka kávy a trochu čaju. Ide o bežnú chybu, kvôli ktorej v chladnejších dňoch môžeme trpieť bolesťami hlavy a cítime sa bez energie.


Mohlo by vás zaujímať: Čaj, voda alebo pivo? Zistite, aký je váš ideálny pitný režim!


Naša spotreba sa v zime príliš nemení

Faktom zostáva, že vplyvom suchého a chladného vzduchu sa náš organizmus potí menej ako v letnom období. Len málokto z nás si ale všimne, že o väčšie zásoby vody prichádzame dýchaním. Celkový výdaj tekutín, samozrejme, závisí od aktivít a náročnosti konkrétneho dňa. Kožou a výmenou dýchacích plynov v pľúcach však aj v závere roka strácame denne 700 ml vody, až 1,5 litra vylúčime močovým ústrojenstvom a ďalšie množstvo vypotíme. Zdá sa vám to príliš veľa? Lekári zdôrazňujú, že aj keď ortuť teplomera klesá k nule, telo treba zásobovať objemom v priemere 2,5 litra tekutín denne.

Tipy pre pitný režim v zime

  • naštartujte sa – aj v sychravých dňoch si po prebudení doprajte 3dcl až pol litra tekutín na rýchly štart. Vodná je vlažná pramenitá voda, minerálna alebo zriedený džús. Takéto nakopnutie prebudí váš metabolizmus, osvieži a prospeje aj vašej línii.
  • nečakajte, kým sa ohlási smäd – vtedy už totiž ide o obrannú reakciu a organizmus je zbytočne v strese. Uvedomte si, že pocit smädu pokrýva len 50% skutočných nárokov tela na tekutiny. Varovným signálom je sucho v ústach, tmavšie sfarbený moč aj pocit nepohodlia a nervozity.
  • pite pravidelne – presne ako v lete: pomaly a po malých dúškoch. Ideálny pitný režim pozostáva z 1-2 dcl každú hodinu, pri športe oveľa viac.
  • myslite dopredu – ak sa chystáte športovať, hodinu pred fyzickou aktivitou sa dobre napite, vyvarujte sa však veľkého objemu naraz
  • opatrne s močopudnými nápojmi – kávy sa v zime vzdávať nemusíte, s jej množstvom to ale nepreháňajte. To isté platí o silnom čiernom a zelenom čaji či alkohole – všetko z uvedeného totiž organizmus zbytočne odvodňuje.
  • pozor na príliš horúce nápoje – zvyknete sa ponáhľať domov, aby ste si vychutnali šálku vriaceho čaju? Túžba po rýchlo zahriatí sa vám nemusí vyplatiť. Horúca voda totiž poškodzuje sliznice a podporuje potenie. Uprednostnite nápoje izbovej teploty (okolo 20° C) alebo len o niečo teplejšie.
  • kalórie sa nerátajú – pol litra mlieka alebo kakaa na raňajky síce prospeje, do pitného režimu sa však nepočíta. Z hľadiska energetického príjmu ide skôr o pochutiny, resp. jedlá ako nápoje. To isté platí o varenom víne a iných druhoch alkoholu.

Mohlo by vás zaujímať: Oddýchnite si pri šálke čaju: Takto si ho naozaj vychutnáte


Seniorov treba napomínať

Máte rodičov vo vyššom dôchodcovskom veku?  Pri každej návšteve im prízvukujte, aby nezabúdali na dostatok tekutín. S pribúdajúcimi rokmi sa totiž u nich pocit smädu doslova stráca. Odporučte im stredne a slabo mineralizované vody v kombinácii s čajmi. Ak ich nemôžete navštíviť každý deň, aspoň im zatelefonujte a opýtajte sa, koľko tekutín už počas dňa stihli vypiť.

Pri športe sa poriadne zásobujte

Korčuľovanie, lyžovanie, snowboard, skialp, bežkovanie aj obyčajné sánkovanie – všetky zimné radovánky zvyšujú energetický výdaj a spotrebu vody v tele. Vyzbrojte sa vždy termoskou s čajom a do fliaš si prichystajte horúcu vodu. Tá bude počas dňa chladnúť, čiže pri konzumácii najlepšie splní svoj účel. Ak je stále príliš teplá, schladíte ju v snehu.


Ako sa o svoj pitný režim v sychravom období staráte vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame