Zabezpečte, aby vás kolegovia mali radi: S našimi tipmi sa to určite podarí

praca

sita

S kolegami na pracovisku trávime niekedy viac času ako s vlastnou rodinou. Ani rozdielne povahy nemusia byť dôvodom na hádky. Treba v sebe nájsť trochu sebaovládania ako aj lásky k blížnym a určite sa budete v práci cítiť lepšie – a vaše okolie spolu s vami.

Zabudnite na závisť

Spomínate si, keď ste sa ako malé dieťa hrávali s ostatnými? Všetko sa začalo už tam. Jeden chlapec ukradol druhému autíčko, dve dievčatá komentovali spolužiačkine zašpinené tričko. Ak si poviete, že deti z toho predsa vyrastú, mýlite sa. Závisť či ohováranie môžeme považovať za vcelku bežnú súčasť našej povahovej výbavy. Má kolega nové auto a vy neviete pochopiť, kde naň mohol zobrať peniaze? Alebo závidíte kolegyni lepšiu kanceláriu? Rýchlo s tým skončite! Ostatných si totiž podpichovačnými poznámkami môžete veľmi rýchlo znepriateliť.


Prečítajte si viac o kariére na karierainfo.sk


Hľadajte to spoločné

V priebehu pracovného dňa vzniká množstvo príležitostí na rozhovor. Minimálne počas obedovej prestávky sa za každú cenu snažte prerušiť trápne ticho. Pri troche snahy sa nájde vhodná téma na diskusiu. Aj keď sa s kolegom nezhodnete, dokážete sa aspoň porozprávať. Máte mladú kolegyňu, ktorá by pokojne mohla byť vašou dcérou? Nezatracujte ju dopredu a urobte prvý krok. Nakoniec sa môže ukázať, že si budete výborne rozumieť. Ona bude pre vás zdrojom nových nápadov či inovácií, vy jej na oplátku odovzdáte skúsenosti z praxe.

O peniazoch pomlčte

Snažte sa nehovoriť o výške svojho platu či odmenách. Mohlo by to vytvárať zbytočné napätie. Pekným bývaním či novým autom sa pochváľte len pred kolegami, ktorých považujete za svojich skutočných priateľov. Aj keď by ste to nerobili so zlým úmyslom, druhá strana to môže pochopiť úplne inak.


Mohlo by vás zaujať: Pracujete na zmeny aj v noci? Riziko infarktu a mŕtvice u vás prudko stúpa!


Vyhýbajte sa hádkam

Medzi veci, ktorým by ste sa mali na pracovisku vyhnúť, patria nepochybne aj konflikty. Určite sa občas stane, že sa na niečom neviete dohodnúť, no hádka je najhoršie riešenie. Aj keď vás niekto bude priamo navádzať k tomu, aby ste mu poriadne vynadali, nepodľahnite. Nálepky hašterivého človeka by ste sa zbavili iba veľmi ťažko.

Nájdite si to, čo vás baví

Ak ste stratili motiváciu a zamestnanie vás nebaví, neznepríjemňujte prácu aj ostatným. Pozor si dajte aj na rôzne heslá, ktoré môžu a nemusia vyznieť vtipne. Ak si nalepíte na skrinku informáciu, že pracujete iba do výšky svojho platu, minimálne vedúceho tým rozhodne neoslníte. Zásadnou podmienkou pre dobre fungujúci kolektív je spokojnosť jeho členov. Tá nemusí striktne závisieť od finančného ohodnotenia. Skúste si na vašej práci nájsť niečo, čo vás baví a napĺňa. Nesústreďujte sa len na činnosti, ktoré vás otravujú a nehovorte si v duchu tri dni „zajtra ma čaká tá hnusná inventúra“ alebo „na to školenie sa mi naozaj nechce“.


Mohlo by vás zaujať: Patríte v práci medzi najstarších? Nevadí, takto udržíte krok s každým!


Ste šéf alebo personalista? Máte svoju zodpovednosť!

Patríte medzi šéfov, ktorí majú pod sebou podriadených a spolurozhoduje aj pri prijímaní nových zamestnancov? Ak uchádzača nesprávne odhadnete, môže priniesť negatívnu atmosféru aj do rokmi zabehaného priateľského kolektívu. Preto svoju zodpovednosť nepodceňujte.

Stretávame sa žiaľ aj s prípadmi, keď negatívne vlastnosti prerastú do psychického teroru na pracovisku známeho aj pod pojmom mobbing (z anglického slova „to mob“ – obklopiť, utláčať). Zvyčajne sa takéto správanie začína veľmi pozvoľna. Kolegovia obeti napríklad naschvál niečo zle vysvetlia. Neskôr začínajú ich intrigy naberať na sile a môžu prerásť do obludných rozmerov, keď dôjde k priamemu šikanovaniu. Takéto prípady patria k tým najnegatívnejším a je na strane šéfa alebo personalistu, aby dokázal situáciu správne analyzovať. Vždy vypočujte všetky strany a hľadajte riešenie, ktoré vašich ľudí posunie k sebe. Dobrý kolektív totiž v drvivej väčšine pracuje efektívnejšie. Uvedomte si tiež, že pre zamestnanca má často väčšiu cenu docenenie jeho práce a férové jednanie zo strany nadriadeného.

Platí, že korektný vzťah môžete mať takmer s kýmkoľvek. Každé ráno si do pracovnej tašky nezabudnite zabaliť dávku tolerantnosti a trpezlivosti. Ste súčasťou kvalitného kolektívu? Ak váš zamestnávateľ kladie dôraz na firemnú kultúru, mohli by ste sa nakoniec dočkať vyššieho platu. Z vašich dobrých vzťahov totiž profituje cez vyššiu produktivitu práce.

Zdroj: sita, SITA, Peter
Odporúčame