Pôžička v rodine: Ako pomôcť blízkym a zároveň ustrážiť vlastné peniaze?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Požičiavate si v núdzi peniaze od svojej rodiny?

Pri pôžičke kamarátom a rodine nevyťahujte peňaženku bez rozmýšľania

Medzi mužmi sa zvykne dodržiavať pravidlo, že ženy a autá sa nepožičiavajú. V otázkach peňazí sme však všetci bez rozdielu trochu benevolentnejší a v časoch núdze sa svojim blížnym snažíme pomôcť, ako vieme. Pôžička v rodinnom kruhu predstavuje totiž výhodnú finančnú injekciu s často nulovým úrokom. Pri neschopnosti splácania sa, bohužiaľ, aj najpevnejšie medziľudské vzťahy veľmi rýchlo naštrbia. Viete, ako poskytnúť finančnú pomoc a zároveň neprísť o požičané peniaze?


Obozretnosti nikdy nie je dosť

Spory o nevrátené pôžičky a iné nevyrovnané majetkové podlžnosti rozdelili už obrovské množstvo rodín. O svoje negatívne skúsenosti sa s nami podelil aj pán Dušan (54) z Myjavy: „Pred tromi rokmi sa môj kmotor ocitol vo finančnej tiesni. Pokazil sa mu motor na starom aute, ktoré potreboval na cestu do práce. Nemal na nové, tak ma uprosil, aby som mu požičal dvetisíc eur. Sľúbil mi, že každý mesiac odloží stovku z výplaty a pošle mi ju na účet. No začal sa vykrúcať, že sa mu kopia účty, že výplata mu klesla a stále má nejaké výdavky. Doteraz som od neho nevidel ani cent, už sa spolu vôbec nebavíme, tvárime sa ako cudzí ľudia.“ Aj tieto slová potvrdzujú, že požičiavanie peňazí blížnym je citlivou záležitosťou. Aby ste sa nedostali do zbytočných konfliktov, pôžičku si vždy dobre zvážte. Zamyslite sa nad tým, či dotyčný bude schopný čiastku v budúcnosti vrátiť a pokiaľ sami nemáte financií nazvyš, nenechajte sa zlomiť pekným slovom.


Mohlo by vás zaujímať: Takto finančná kríza zasahuje do našich vzťahov: Zadlžení muži majú smolu!


Ako v prípade pôžičky postupovať?

Hoci sa požičanie peňazí môže javiť ako jednoduchá záležitosť, odborníci odporúčajú dodržiavať následnosť určitých krokov:

1. zhodnoťte vlastné možnosti – urobte si dôkladný prehľad o stave vašich účtov, o sporení, o pravidelných príjmoch a výdavkoch. Vytvorte si dostatočnú finančnú rezervu a až potom zrátajte, koľko peňazí vlastne blížnemu môžete požičať. Nikdy nepožičiavajte viac, ako si môžete dovoliť, aby ste sa sami nedostali do finančných ťažkostí.

2. pýtajte sa na účel pôžičky – je veľký rozdiel v tom, či príbuzný potrebuje peniaze, aby sa vyhol exekúciám alebo na to, aby si vyhodil z kopýtka, či rozbehol vlastný biznis. Pokiaľ nejde o prípad životnej núdze, starosti s poskytnutím pôžičky radšej prenechajte banke.

3. porozmýšľajte nad úrokom – peniaze, ktoré niekomu požičiavajte, sa okamžite stávajú pasívnymi a na seba nezarábajú. Podľa okolností preto zvážte aspoň symbolický úrok vo výške 0,5 – 5%. Vďaka úroku sa s veľkou pravdepodobnosťou aj druhá strana pousiluje finančné prostriedky čím skôr vrátiť.

4. dohodnite si podmienky – požičanú čiastku, prípadne splátkový kalendár, termín splatenia, úrokovú sadzbu, spôsob splatenia a iné. Obom stranám musí byť jasné, že ide o serióznu dohodu a nie dar či ľahkovážnu záležitosť.


Mohlo by vás zaujímať: Zlepšite svoju finančnú situáciu: Ľudové múdrosti vám poradia, ako na to!


Najdôležitejšia je samotná zmluva

Keď budete mať zjednané podmienky, všetko podrobne spíšte na papier. Len to, čo má písomnú formu, totiž neskôr obstojí pred súdom. Nechajte si zmluvu vypracovať odborníkom, prípadne ju spíšte u notára, napríklad Dohodu o pôžičke. Podpisy osvedčené byť nemusia, je ale vhodné, aby bol aspoň podpis dlžníka notársky overený. Zamedzíte tak neskorším pokusom zmluvu spochybniť. Za úvahu rozhodne stojí tiež zriadenie záložného práva v podobe nehnuteľného majetku (domu, pozemku a podobne), a to najmä v prípade, že ide o pôžičku väčšej sumy peňazí.

Aj ručenie je veľký záväzok

Požiadal vás známy, aby ste sa mu zaručili za pôžičku v banke? Na prvý pohľad ide síce o formalitu, ale len do chvíle, kým je dlžník schopný úver splácať. Hneď potom si totiž bankový subjekt vymáha svoju pohľadávku od ručiteľa. Pripravte sa teda na to, že jedného dňa možno budete musieť splatiť cudzí úver. Tieto financie si následne budete môcť súdnou cestou vymáhať u svojho dlžníka. Pozor však na premlčaciu lehotu, ktorá je stanovená na tri roky.


Stalo sa už aj vám, že príbuzní požičané peniaze nevrátili? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (119)

 • daniels 10.12.2017, 20:33

  Dobrý deň, volám sa DR. daniels, som lekár z nemocnice daniels, som občan Spojeného štátu americkej, chcem svedčiť o dobrom úverovom pôžičke, ktorý mi ukázal svetlo po tom, ako ho podľahli 4 rôzni medzinárodní veritelia, všetci sľubujú dajte mi úver po tom, čo som zaplatil veľa poplatkov, ktoré neprinášajú nič a nepredstavujú žiadny pozitívny výsledok. Stratil som svoje ťažké zarobiť peniaze a to bolo celkom 8.000 USD. Jedného dňa, keď som prechádzal cez internet, hľadal strach, keď som narazil na svedectva muža, ktorý bol tiež scammed a nakoniec sa spojil s legit úverovou spoločnosťou s názvom WILLIAM LOAN COMPANY FIRM (WILLIAMSLOANCOMPANY9@gmail.com), kde on nakoniec dostal svoju pôžičku , a tak som sa rozhodol kontaktovať tú istú úverovú spoločnosť a potom im povedal môj príbeh o tom, ako som bol scammed 4 rôznymi veriteľmi, ktorí neurobili nič iné, ale samozrejme viac bolesti. Vysvetľujem spoločnosti poštou a všetko, čo mi povedali, bolo, že už nebudem plakať, lebo dostanem úver vo svojej spoločnosti a tiež som urobil správnu voľbu kontaktovať ich. vyplnil som formulár žiadosti o úver a pokračovala som so všetkým, čo mi bolo vyžiadané, a dostal som úver vo výške 800.000 dolárov dolárov od tejto skvelej spoločnosti (WILLIAMSLOANCOMPANY9@GMAIL.COM) spravovanej pánom WILLIAMSOM a tu som dnes spokojný s rodinou, pretože Pán WILLIAMS úverová firma mi dal pôžičku, takže som sľúbil svojmu vlastnému, že budem svedčiť na internete o tom, ako som dostal môj pôžičku. Potrebujete úver naliehavo? láskavo a rýchlo sa obráťte na úverovú firmu pána WILLIAMSA teraz pre váš úver cez E-mail: WILLIAMSLOANCOMPANY9@GMAIL.COM ,,,  Verím, že ostatní ľudia takisto dávajú svedectvo o tom istom čestnom veriteľovi ... Ďakujem

 • MRS REBECCA STANLEY 09.12.2017, 23:45

  OZNÁMENIE OZNÁMENIA:    Ahoj všetci, toto všetko vám oznamujeme, že pani Rebecca Stanley, skutočná súkromná veriteľka, ponúka všetky druhy úverov, ako je potreba začať podnikať? Potrebujete naliehavú Xmas úver? Potrebujete osobnú pôžičku? potrebujete postaviť dom, kúpiť si dom, kúpiť si auto alebo akúkoľvek vecnú vec? Potrebujete firemný úver? Potrebujete bankový úver? Potrebujete platiť za školné? Potrebujete študentskú pôžičku? potrebujete pôžičku na vašu kariéru alebo potrebujete pôžičku na cestu do zahraničia? Už ste niekedy odmietli akúkoľvek spoločnosť alebo banku? potrebujete urgentnú pôžičku na úhradu svojich účtov? Potrebujete urgentnú pôžičku na vaše narodeniny, pohreb e.t.c Ponúkame úvery v akejkoľvek mene za veľmi nízku úrokovú sadzbu 2%. kontaktujte nás dnes prostredníctvom e-mailu suntrustprivatecompany@gmail.com Ak máte záujem, vyplňte formulár žiadosti o úver: Celé meno ..................................... Požadovaná suma úveru ..................... Trvanie ............................ Sex ............................. Mesačný príjem................. Krajina......................... Účel úveru ........................... Kontaktujte nás ešte dnes a budem sa vám na úsmev na tvári usmievať. Sú e-mailová adresa spoločnosti suntrustprivatecompany@gmail.com

 • MRS REBECCA STANLEY 09.12.2017, 23:41

  OZNÁMENIE OZNÁMENIA:    Ahoj všetci, toto všetko vám oznamujeme, že pani Rebecca Stanley, skutočná súkromná veriteľka, ponúka všetky druhy úverov, ako je potreba začať podnikať? Potrebujete naliehavú Xmas úver? Potrebujete osobnú pôžičku? potrebujete postaviť dom, kúpiť si dom, kúpiť si auto alebo akúkoľvek vecnú vec? Potrebujete firemný úver? Potrebujete bankový úver? Potrebujete platiť za školné? Potrebujete študentskú pôžičku? potrebujete pôžičku na vašu kariéru alebo potrebujete pôžičku na cestu do zahraničia? Už ste niekedy odmietli akúkoľvek spoločnosť alebo banku? potrebujete urgentnú pôžičku na úhradu svojich účtov? Potrebujete urgentnú pôžičku na vaše narodeniny, pohreb e.t.c Ponúkame úvery v akejkoľvek mene za veľmi nízku úrokovú sadzbu 2%. kontaktujte nás dnes prostredníctvom e-mailu súrustprivatecompany@gmail.com Ak máte záujem, vyplňte formulár žiadosti o úver: Celé meno ..................................... Požadovaná suma úveru ..................... Trvanie ............................ Sex ............................. Mesačný príjem................. Krajina......................... Účel úveru ........................... Kontaktujte nás ešte dnes a budem sa vám na úsmev na tvári usmievať. Sú e-mailová adresa spoločnosti sústrustprivatecompany@gmail.com.

 • Angela Peterson 06.12.2017, 17:51

  Potrebujete úver? Je to ťažké pri získavaní úveru od banky okolo vás? alebo hľadáte naliehavú pôžičku, aby ste zaplatili účty a investovali do svojho podnikania? potrebujete finančnú pomoc? hľadáte krátke alebo dlhodobé pôžičky na začatie podnikania? ponúkame úverové služby rôznych typov. Získajte rýchlu pôžičku a vyriešte svoje naliehavé finančné problémy teraz so záujmom tak nízkym ako 3%. Pre viac informácií a aplikácií kontaktujte nás dnes e-mailom: Phoenixsecuredloans@gmail.com

 • queeneth loans 06.12.2017, 15:32

  ZÁRUKA VŠEOBECNÉ KREDITNÉ PONUKY PRIHLÁSIŤ: (queenethloans@gmail.com) Hľadáte podnikateľský úver? pôžičku, úver na bývanie, pôžičku na auto, študentskú pôžičku, pôžičku na konsolidáciu dlhu, nezabezpečené úvery, rizikový kapitál atď. Alebo vaša banka alebo finančná inštitúcia môže z akéhokoľvek dôvodu odmietnuť vašu pôžičku. Sme súkromní veritelia, požičiavame spoločnostiam a jednotlivcom pri nízkej a cenovo dostupnej úrokovej sadzbe vo výške 2% z úrokovej sadzby. ak máte záujem o úver? Kontaktujte nás dnes (queenethloans@gmail.com) a získajte úver dnes. vhatsapp: +2348062209818 xxxxx

 • queeneth loans 06.12.2017, 15:31

  ZÁRUKA VŠEOBECNÉ KREDITNÉ PONUKY PRIHLÁSIŤ: (kueenethloans@gmail.com) Hľadáte podnikateľský úver? pôžičku, úver na bývanie, pôžičku na auto, študentskú pôžičku, pôžičku na konsolidáciu dlhu, nezabezpečené úvery, rizikový kapitál atď. Alebo vaša banka alebo finančná inštitúcia môže z akéhokoľvek dôvodu odmietnuť vašu pôžičku. Sme súkromní veritelia, požičiavame spoločnostiam a jednotlivcom pri nízkej a cenovo dostupnej úrokovej sadzbe vo výške 2% z úrokovej sadzby. ak máte záujem o úver? Kontaktujte nás dnes (kueenethloans@gmail.com) a získajte úver dnes. vhatsapp: +2348062209818

 • jose dennison 04.12.2017, 00:04

  Vážený pán / pani   Hľadáte podnikateľský úver, osobný úver, úver na bývanie, auto   úver, študentská pôžička, pôžička na konsolidáciu dlhu, nezabezpečený úver, podnik   kapitál atď. ALEBO Boli ste odmietnutý úver bankou alebo iným finančným   z jedného alebo viacerých dôvodov. Ste na správnom mieste   vaše úverové riešenia!   Som súkromný veriteľ, poskytujem pôžičky spoločnostiam a jednotlivcom za rok   nízkym a cenovo dostupným úrokom   sadzba 2%.   Máte záujem? Kontaktujte nás na následné spracovanie úveru a   prenos do 48 hodín;   PODROBNOSTI APLIKÁCIE   názov   Dátum narodenia :   Rod:   Rodinný stav:   adresa:   mesto:   Štát / provincia:   Zip / PSČ:   Krajina:   telefón:   E-mail:   Štát Účel úveru:   Výška pôžičky:   Trvanie úveru:   Čistý mesačný príjem. Pošlite nám e-mail na adresu: josedennisonloans007@googlemail.com a ďalšie informácie o nás nájdete na našich webových stránkach www.dennisonloanscompany.com Vďaka a Boh žehnaj S pozdravom, Pán Jose

 • Pán Julius Becker. 02.12.2017, 15:44

  Ahoj Ja som pán Julius Becker dôveryhodný úverový veriteľ Potrebujete osobný alebo podnikateľský úver? Potrebujete úver na rôzne iné účely? Ak áno, kontaktujte nás. Ponúkame najväčšiu pôžičku vo výške 100 miliónov dolárov, v eurách. 3% pevnej úrokovej sadzby na obdobie 1 - 20 rokov. Dávame tri mesiace pred začatím mesačnej platby. Ak máte záujem, kontaktujte nás prostredníctvom e-mailovej adresy: (juliusbeckerfinancialhelp@gmail.com) na spracovanie. Čakám na tvoju odpoveď. S Pozdravom, Pán Julius Becker

 • SZACHOWSKI 02.12.2017, 14:55

  RIEŠENIE PRE VŠETKÝCH ĽUDÍ V NÚDZI E-MAIL:::::::::::::::::szachowski.roman01@gmail.com Potrebujete, aby sa stretnutie sme pripravení finance a úver on-line Úver ponuka medzi najmä Veľmi vážne a veľmi rýchlo : Ja som to zvláštne, ktorá poskytuje úvery medzinárodných. S kapitálom, ktorý bude použitý na poskytnutie pôžičky medzi jednotlivcami 2000€ od 75.000.000 € všetky vážne ľudí, ktorí sú v skutočných potrieb, úroková sadzba je 4% za celú dobu splácania . Som granty, úvery Finančných vo všetkých oblastiach. Som k dispozícii pre splnenie mojich klientov maximálne 48 h pozri 3 Dní od doručenia vašej žiadosti. Osoba, ktorá nie je vážne zdržať sa PROSÍM, KONTAKTUJTE MA SKÔR JE TO MOŽNÉ, A VÁŠ ŽIVOT BUDE NOVÝ ZAČIATOK. E-MAIL::::::::::::::szachowski.roman01@gmail.com

 • SZACHOWSKI 02.12.2017, 14:49

  RIEŠENIE PRE VŠETKÝCH ĽUDÍ V NÚDZI E-MAIL:::::::::::::::::szachowski.roman01@gmail.com Potrebujete, aby sa stretnutie sme pripravení finance a úver on-line Úver ponuka medzi najmä Veľmi vážne a veľmi rýchlo : Ja som to zvláštne, ktorá poskytuje úvery medzinárodných. S kapitálom, ktorý bude použitý na poskytnutie pôžičky medzi jednotlivcami 2000€ od 75.000.000 € všetky vážne ľudí, ktorí sú v skutočných potrieb, úroková sadzba je 4% za celú dobu splácania . Som granty, úvery Finančných vo všetkých oblastiach. Som k dispozícii pre splnenie mojich klientov maximálne 48 h pozri 3 Dní od doručenia vašej žiadosti. Osoba, ktorá nie je vážne zdržať sa PROSÍM, KONTAKTUJTE MA SKÔR JE TO MOŽNÉ, A VÁŠ ŽIVOT BUDE NOVÝ ZAČIATOK. E-MAIL::::::::::::::szachowski.roman01@gmail.com

1 2 3 4 5 ... 12 >

Pridať komentár