Pôžička v rodine: Ako pomôcť blízkym a zároveň ustrážiť vlastné peniaze?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Požičiavate si v núdzi peniaze od svojej rodiny?

Pri pôžičke kamarátom a rodine nevyťahujte peňaženku bez rozmýšľania

Medzi mužmi sa zvykne dodržiavať pravidlo, že ženy a autá sa nepožičiavajú. V otázkach peňazí sme však všetci bez rozdielu trochu benevolentnejší a v časoch núdze sa svojim blížnym snažíme pomôcť, ako vieme. Pôžička v rodinnom kruhu predstavuje totiž výhodnú finančnú injekciu s často nulovým úrokom. Pri neschopnosti splácania sa, bohužiaľ, aj najpevnejšie medziľudské vzťahy veľmi rýchlo naštrbia. Viete, ako poskytnúť finančnú pomoc a zároveň neprísť o požičané peniaze?


Obozretnosti nikdy nie je dosť

Spory o nevrátené pôžičky a iné nevyrovnané majetkové podlžnosti rozdelili už obrovské množstvo rodín. O svoje negatívne skúsenosti sa s nami podelil aj pán Dušan (54) z Myjavy: „Pred tromi rokmi sa môj kmotor ocitol vo finančnej tiesni. Pokazil sa mu motor na starom aute, ktoré potreboval na cestu do práce. Nemal na nové, tak ma uprosil, aby som mu požičal dvetisíc eur. Sľúbil mi, že každý mesiac odloží stovku z výplaty a pošle mi ju na účet. No začal sa vykrúcať, že sa mu kopia účty, že výplata mu klesla a stále má nejaké výdavky. Doteraz som od neho nevidel ani cent, už sa spolu vôbec nebavíme, tvárime sa ako cudzí ľudia.“ Aj tieto slová potvrdzujú, že požičiavanie peňazí blížnym je citlivou záležitosťou. Aby ste sa nedostali do zbytočných konfliktov, pôžičku si vždy dobre zvážte. Zamyslite sa nad tým, či dotyčný bude schopný čiastku v budúcnosti vrátiť a pokiaľ sami nemáte financií nazvyš, nenechajte sa zlomiť pekným slovom.


Mohlo by vás zaujímať: Takto finančná kríza zasahuje do našich vzťahov: Zadlžení muži majú smolu!


Ako v prípade pôžičky postupovať?

Hoci sa požičanie peňazí môže javiť ako jednoduchá záležitosť, odborníci odporúčajú dodržiavať následnosť určitých krokov:

1. zhodnoťte vlastné možnosti – urobte si dôkladný prehľad o stave vašich účtov, o sporení, o pravidelných príjmoch a výdavkoch. Vytvorte si dostatočnú finančnú rezervu a až potom zrátajte, koľko peňazí vlastne blížnemu môžete požičať. Nikdy nepožičiavajte viac, ako si môžete dovoliť, aby ste sa sami nedostali do finančných ťažkostí.

2. pýtajte sa na účel pôžičky – je veľký rozdiel v tom, či príbuzný potrebuje peniaze, aby sa vyhol exekúciám alebo na to, aby si vyhodil z kopýtka, či rozbehol vlastný biznis. Pokiaľ nejde o prípad životnej núdze, starosti s poskytnutím pôžičky radšej prenechajte banke.

3. porozmýšľajte nad úrokom – peniaze, ktoré niekomu požičiavajte, sa okamžite stávajú pasívnymi a na seba nezarábajú. Podľa okolností preto zvážte aspoň symbolický úrok vo výške 0,5 – 5%. Vďaka úroku sa s veľkou pravdepodobnosťou aj druhá strana pousiluje finančné prostriedky čím skôr vrátiť.

4. dohodnite si podmienky – požičanú čiastku, prípadne splátkový kalendár, termín splatenia, úrokovú sadzbu, spôsob splatenia a iné. Obom stranám musí byť jasné, že ide o serióznu dohodu a nie dar či ľahkovážnu záležitosť.


Mohlo by vás zaujímať: Zlepšite svoju finančnú situáciu: Ľudové múdrosti vám poradia, ako na to!


Najdôležitejšia je samotná zmluva

Keď budete mať zjednané podmienky, všetko podrobne spíšte na papier. Len to, čo má písomnú formu, totiž neskôr obstojí pred súdom. Nechajte si zmluvu vypracovať odborníkom, prípadne ju spíšte u notára, napríklad Dohodu o pôžičke. Podpisy osvedčené byť nemusia, je ale vhodné, aby bol aspoň podpis dlžníka notársky overený. Zamedzíte tak neskorším pokusom zmluvu spochybniť. Za úvahu rozhodne stojí tiež zriadenie záložného práva v podobe nehnuteľného majetku (domu, pozemku a podobne), a to najmä v prípade, že ide o pôžičku väčšej sumy peňazí.

Aj ručenie je veľký záväzok

Požiadal vás známy, aby ste sa mu zaručili za pôžičku v banke? Na prvý pohľad ide síce o formalitu, ale len do chvíle, kým je dlžník schopný úver splácať. Hneď potom si totiž bankový subjekt vymáha svoju pohľadávku od ručiteľa. Pripravte sa teda na to, že jedného dňa možno budete musieť splatiť cudzí úver. Tieto financie si následne budete môcť súdnou cestou vymáhať u svojho dlžníka. Pozor však na premlčaciu lehotu, ktorá je stanovená na tri roky.


Stalo sa už aj vám, že príbuzní požičané peniaze nevrátili? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (172)

 • Zenith Loan Limited 22.02.2018, 23:43

  Ahoj, Potrebujete naliehavú pôžičku na vymazanie dlhov alebo potrebujete kapitálový úver na zlepšenie vášho podnikania? bol si odmietnutý bánk a iných finančných agentúr? Potrebujete bankovú záruku? Potrebujete konsolidačný úver alebo hypotéku? hľadajte nič viac, pretože sme tu, aby sa všetky vaše finančné problémy stali minulosťou. My pôžičku finančné prostriedky pre jednotlivcov ktorí potrebujú finančnú pomoc, ktorí majú zlý úver alebo potrebujú peniaze platiť účty, investovať do podnikania vo výške 2%. Chcem použiť toto médium na to, aby som vás informoval, že poskytneme spoľahlivú a príjemcovú pomoc a budeme ochotní Vám ponúknuť pôžičku. Takže kontaktujte nás dnes prostredníctvom e-mailov: zenithloanlimited@gmail.com

 • REMY FINK 12.02.2018, 23:11

  Ahoj Potrebujete urgentnú pôžičku v priebehu nasledujúcich 12 hodín? napíšte nám teraz REMY.CREDIT111@gmail.com potrebujete nejaký kredit alebo akékoľvek financovanie? Nie späť platené bankou? Máte platený účet alebo dlh? Máme dobrý splátkový kalendár s nízkou úrokovou sadzbou 2%. Ak chcete získať ďalšie informácie, kontaktujte nás priamo na tejto adrese: [REMY.CREDIT111@gmail.com] Celé meno:.............. Krajina:.......... Množstvo: .................. Trvanie úveru: .......... Telefónne číslo:............. Povolanie: ............ Dátum narodenia:....... Mesačný príjem:.... Vaša naliehavá odpoveď je teraz potrebná, aby sme mohli spracovať Váš úver na Váš bankový účet do 12 hodín ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Názov spoločnosti: REMY.FINK CREDIT E-mailová adresa spoločnosti: REMY.CREDIT111@gmail.com

 • Credit Financier Home 12.02.2018, 01:51

  * Ponúka sadzbu 3% úrokového úveru * Poistenie pre bezhotovostnú Podnikateľ * Záruka za peniaze Vďaka dobrému úverovému hodnoteniu poskytne Credit Financier Home záruky a nezaručené úvery jednotlivcom alebo spoločnostiam alebo družstvám za účelom priemyselných a osobných výhod. Kontaktná adresa: Whatsapp: +15184181390 Priama pošta creditfinancierhome@gmail.com

 • Credit Financier Home 12.02.2018, 01:44

  * Ponúka sadzbu 3% úrokového úveru * Poistenie pre bezhotovostnú Podnikateľ * Záruka za peniaze Vďaka dobrému úverovému hodnoteniu poskytne Credit Financier Home záruky a nezaručené úvery jednotlivcom alebo spoločnostiam alebo družstvám za účelom priemyselných a osobných výhod. Kontaktná adresa: Whatsapp: +15184181390 Priama pošta creditfinancierhome@gmail.com

 • REMY FINK 08.02.2018, 02:46

  Ahoj Potrebujete urgentnú pôžičku v priebehu nasledujúcich 12 hodín? napíšte nám teraz REMY.CREDIT111@gmail.com potrebujete nejaký kredit alebo akékoľvek financovanie? Nie späť platené bankou? Máte platený účet alebo dlh? Máme dobrý splátkový kalendár s nízkou úrokovou sadzbou vo výške 1%. Ak chcete získať ďalšie informácie, kontaktujte nás priamo na tejto adrese: [REMY.CREDIT111@gmail.com]

 • Chris 06.02.2018, 15:02

  Máte nejaké finančné ťažkosti? Potrebujete úver vyčistiť svoje dlhy? Ste podnikateľ alebo žena, ktorá potrebuje finančné prostriedky na rozšírenie svojho podnikania? Ak áno, kontaktujte nás rýchlo a cenovo za veľmi nízku úrokovú sadzbu 2%, pre viac informácií nás prosím kontaktujte e-mailom: chrisbarryfinance@gmail.com Očakávame váš záujem, vďaka vopred.

 • Douglas Rodgers 05.02.2018, 17:23

  Ahoj všetci, Ste v finančnom probléme ?, Máte účty, ktoré by ste sa mali usadiť? alebo potrebujete pôžičku na nastavenie ziskových obchodov alebo na iné účely? Hľadali ste úvery inde a ste boli sklamaní? Už sa nemusíte starať o môj drahého priateľa. Finančné služby spoločnosti Douglas Rodgers zaručujú dôveryhodné pôžičky s jednoduchými krokmi, bez úverových kontrol, bez kolaterálu a nízkej úrokovej sadzby vo výške 2%. Kontaktujte nás dnes cez E-mail: Douglasrodgersfinancials100@gmail.com Zavolajte nám: +359884829222 Vážne žiadatelia o pôžičku.

 • magret james 02.02.2018, 07:42

  Ahoj, Potrebujete urgentnú pôžičku ??? Ste v dlhu? Máte zlý kredit? boli ste odmietnuté bankami, potrebujete pôžičku na založenie vlastnej firmy? Poskytujeme pôžičky ľuďom napriek ich slabým / zlým kreditným skóre. Dávame obchodné aj osobné pôžičky s dlhou a krátkou dobou trvania podľa vášho výberu s nízkou úrokovou sadzbou vo výške 2% za storno pre jednotlivcov a spoločnosti. Náš programátor úverov je rýchly a spoľahlivý, aplikujte sa dnes a získajte okamžitú odpoveď. úvery sú dobre poistené, 100% garantované a zákazníci zabezpečujú maximálnu bezpečnosť. Pre ďalšie otázky nás kontaktujte prostredníctvom našej e-mailovej adresy: (MAGRETJAMES321@GMAIL.COM) E-mail: (MAGRETJAMES321@GMAIL.COM) Pani Magret jamesová / generálna riaditeľka

 • muhammad manah 01.02.2018, 22:46

  TENTO JE MÔJ TESTOVANIE O SPOLOČNOSTI ADOIF PÔŽIČKY. Moje meno je slečna Muhammad manah, z Brazílie som sama matka s dvoma deťmi, chcem poďakovať pánovi adoifovi za požičiavanie mi úveru vo výške 900 000 eur vo výške 1% bez akéhokoľvek oneskorenia alebo stresu, aby som mohol začať up podnikania mojej vlastné, že mi mi pôžičku v 43 hodín som dostal môj pôžičku bez oneskorenia, ak potrebujete urgentný e-mailový úver pánovi adoif pôžičky spoločnosti cez [adoifloans@gmail.com] teraz som so svojou rodinou šťastná, teraz môžem podať svoje deti a starať sa o ne. Ďakujem od MISS MUHAMMAD MANAH.

 • mark 30.01.2018, 08:15

  VITAJTE VO SPOLOČNOSTI CORPORATE ONLINE LOAN. PONÚKAME VŠETKY KNIHY ÚVERU PRE VŠETKÝCH VŠETKÝCH NA STRÁNKE ... SVOJE MOŽNOSTI SVOJEHO MOŽNOSTI, VHODNÉ NA VHODNOSŤ VAŠICH JEDNOTNÝCH PODNIKATEĽSKÝCH POTREBY! EMAIL: info.newspring.kredit@gmail.com Viac informácií.

1 2 3 4 5 ... 18 >

Pridať komentár