Prerastá vám práca cez hlavu a vaše vzťahy trpia? Zastavte sa a konajte!

Muž

facebook.com

Možno to poznáte aj z vlastnej skúsenosti. Vaša polovička sa sťažuje, že stále len pracujete a pri pohľade na materiály, ktoré každý deň dokončujete doma, len prevracia očami. Vám sa zdá, že je všetko v poriadku, veď to predsa robíte pre rodinu, ale pravda môže byť celkom inde…

Workoholizmus – nadšenie alebo závislosť?

Medzi týmito dvoma pojmami je len veľmi tenká línia. Iste, nájdu sa aj ľudia, ktorí majú prácu svojich snov. Baví ich, no aj tak sa tešia na to, čo bude po práci, ako budú tráviť čas so svojimi blízkymi, že nebudú musieť na prácu konečne myslieť a len tak vypnú. Workoholici sú však oveľa závažnejším problémom. V práci sa z nej tešia, keď sú doma neustále na ňu myslia. Život s takýmto človekom častokrát nie je prechádzka ružovou záhradou.


Mohlo by vás zaujať: Zostávate v robote pridlho? Pozor na tieto riziká


O čo nás môže workoholizmus pripraviť?

Ide o celý rad vecí. Skôr či neskôr sa dostaví vyčerpanie. Nemusí byť len fyzické, ako napríklad bolesti hlavy, zdravotné komplikácie, nespavosť, ale aj psychické. Migrény a depresie sú strašiakom modernej doby. Často v nich má prsty práve prepracovanosť. Ak sa tieto problémy nahromadia, splní sa nočná mora každého workoholika. A síce, že nebude môcť pracovať. Vplyvom vyčerpania organizmu dôjde k poklesu pracovných výkonov a workoholikovi sa tak môže zrútiť celý svet. Okrem toho, závislosť na práci zväčša narušuje aj sociálne styky. Keď budete do noci v práci, ťažko si nájdete čas na priateľov, či nadväzovanie nových známostí. Ak máte doma manžela či manželku, ani rodinnému vzťahu príliš neprospeje workoholikov nedostatok času. Preto vás workoholizmus určite môže pripraviť o viac, ako vám je schopný dať.

Ako spoznať workoholika?

Možno sa za workoholika nepovažujete a predsa ním ste. To zistíte vtedy, keď sa nájdete v niektorom z týchto prípadov. Aký je teda workoholik?

  • dobrovoľne a veľmi rád si predlžuje pracovnú dobu
  • rád a často si nosí prácu aj domov
  • aj keď nič nerobí, neustále myslí, alebo rozpráva o práci
  • ak nič nerobí, pociťuje výčitky
  • workoholik nevie vypnúť a oddychovať, zanedbáva nie len šport, relax a priateľov, ale aj vlastnú rodinu

Mohlo by vás zaujať: Stresujúca práca je nebezpečný hazard: Spôsobuje choroby a rýchlejšie starnutie


Prečo to všetko robí?

Častokrát ide o honbu za peniazmi. Ide o lákavú vidinu. Často hrá úlohu aj súperenie. Ak má takýto človek priateľov či kolegov, ktorí sú posadnutí prácou rovnako ako on, je to ešte horšie. Pociťuje neustály tlak a za každú cenu súperí o to, aby bol lepší ako ostatní. Ak si o sebe myslíte, že prácu máte len radi a od workoholika máte ďaleko, zamyslite sa, či ste si už niekedy pred rodinou svoju pracovnú zanietenosť odôvodnili výrokom: „veď to robím pre vás“. Ak áno, ste zrejme workoholikom.

Ako mu predísť alebo ako sa ho zbaviť?

Pokiaľ workoholikom nie ste, nejde o nič ťažké. Užívajte si života, nezabúdajte na priateľov, vaše záujmy či rodinu. Ak ste už ale v tom až po uši, nebude to vôbec jednoduché. Prvým krokom je uvedomiť si, že s vami čosi nie je v poriadku. Až potom sa môžete pustiť do zásadnej zmeny. Nenoste si prácu domov, neťahajte nadčasy ak to nie je súrne potrebné. Že nestíhate? Možno je to tak trochu aj vaša chyba. Skúste obmedziť dlhé rozhovory s kolegami, alebo hľadanie nepodstatných vecí na internete.


Mohlo by vás zaujať: Pracujete na zmeny aj v noci? Riziko infarktu a mŕtvice u vás prudko stúpa!


Hýbte sa

Šport je niečím, čo pomáha v mnohých situáciách. Človek je závislý od niečoho, čo mu je príjemné. Pri pocite uznania, či radosti z dobre vykonanej práce vaše telo vyplaví hormóny napĺňajúce vás pocitom šťastia. To ale dokáže aj šport. Behanie, cyklistika, posilňovanie. Vo všetkom budete môcť sledovať svoj rast, rovnako ako je tomu v práci. Ak máte potrebu stále napredovať, môžete si ju uspokojiť aj inde ako len v práci.

Venujte sa rodine

Trávte viac času s rodinou, pri spoločných obedoch, grilovačkách, či výletoch. Iste, mať dostatok peňazí na to všetko je príjemné, no čo je pre vás dôležitejšie? Stráviť pol roka v práci každučký deň a nosiť si ju domov pre to, aby ste v lete šli na týždeň do nejakej exotickej krajiny? Alebo pre vás viac znamená pohľad na vašu šťastnú rodinu pri spoločnej večeri každý deň. Ak ste si vybrali to prvé, ste workoholik a určite poľavte zo svojho pracovného tempa.

Na záver jeden dôležitý príklad. Aj samotný Boh siedmy deň odpočíval. Pracujme teda s mierou, no nie nedbanlivo. Aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí. Nestaňte sa preto jej otrokmi.


Koľko času trávite denne v práci? Našli ste u seba niektoré z príznakov workoholika? Podeľte sa o svoje postrehy s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: facebook.com, facebook.com, David
Odporúčame