Fajčenie vám škodí aj uberá na kráse: Čo tak s týmto zlozvykom konečne zatočiť?

dym

sxc.hu

Aj napriek tomu, že dnes je už fajčenie nemoderné, týmto zlozvykom trpí ešte stále množstvo ľudí. Dvadsiaty november je dňom, kedy by ste sa nad fajčením mali zamyslieť a podľa možnosti s ním skoncovať. Jedna cigareta totiž obsahuje až 40 rakovinotvorných látok a život si s každou skrátite až o 5 minút.

Medzinárodný deň bez fajčenia

Tento deň si pripomíname práve v tomto období – pripadol na 20.novembra. Týka sa tisícok ľudí na celom svete a pre niektorých z nich sa stal aj dňom, kedy využili príležitosť a nadobro skoncovali s fajčením. Tento deň vznikol z iniciatívy Medzinárodnej spoločnosti onkológov, s podporou Medzinárodnej zdravotníckej organizácie (WHO).


Tiež by vás mohlo zaujať: Spravte niečo pre seba: Prestaňte fajčiť a vyhrajte hodnotné ceny!


Stačí jedna cigareta

Viete koľko cigariet môže naštartovať vznik rakoviny pľúc, ale aj iných orgánov ľudského tela? Stačí jedna jediná! Nemusí to byť prvá cigareta, ale je to jedna z nich a vy, ani nikto iný nevie, ktorá je práve tá osudová. Možno je to tá, ktorú si plánujete zapáliť už o chvíľu, možno tá posledná v krabičke. Nerozmyslíte si to a nezahodíte ich radšej všetky hneď teraz do koša?

Pri fajčení vdychujete až 40 rakovinotvorných látok

Fajčenie patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí na celom svete a táto úmrtnosť sa neustále z roka na rok rapídne zvyšuje. Udáva sa, že ročne zomrie na následky fajčenia až 5 miliónov ľudí. Experti odhadujú, že kvôli fajčeniu príde len počas 21. storočia o život až jedna miliarda ľudí. Nechcete byť medzi nimi však?


Tiež by vás mohlo zaujať: Vyššie ceny a nechutné obaly: Ďalšie zmeny fajčiarov asi neminú


Pri fajčení vdychujete až 40 rakovinotvorných látok

Dym z cigariet obsahuje kokteil 4000 chemických látok, ktoré tvoria karcinogény, návykové látky a jedy. Obsahuje napríklad:

  • nikotín – na ktorom vzniká závislosť a preniká do každej jednej časti ľudského tela
  • arzén – poškodzuje srdce, je silne rakovinotvorný
  • oxid uhoľnatý – znižuje schopnosť krvi prenášať kyslík
  • kadmium – rakovinotvorná látka, navyše poškodzuje obličky
  • formaldehyd – spôsobuje problémy s dýchaním, používa sa na uchovávanie mŕtvol
  • benzén/benzol – zapríčiňuje vznik leukémie
  • polónium – rádioaktívny prvok, vyžaruje škodlivé žiarenie
  • kyanovodík – prudko jedovatá látka, ktorá sa používa aj ako otrava na potkany
  • decht – obsahuje silné karcinogény
  • čpavok – žieravina, ktorá spôsobuje dýchacie problémy
  • voľné radikály – spôsobujú rakovinu

Smrteľná záľuba

Tabak je produkt, ktorý zabíja polovicu svojich konzumentov,“ povedal o ňom Douglas Bettcher, vedúci iniciatívy WHO – Za svet bez tabaku. Uviedol, že tabak každoročne zabíja 5,4 milióna ľudí, pričom polovica z tohto počtu patrí k obyvateľom rozvojových krajín a dodal: „Je to, ako keby sa každú hodinu zrútilo jedno lietadlo Jumbo“.

Opatrenia na zníženie fajčenia

Skúsenosti zo sveta jasne ukazujú, ktoré opatrenia na elimináciu fajčenia sú účinné. Patria medzi ne najmä zákaz reklamy na tabakové výrobky, vyššie ceny, daňové zaťaženie a zákaz fajčenia na verejných priestranstvách, v podnikoch a na pracoviskách. Budúcnosť boja proti fajčeniu sa však uberá smerom správnej výchovy mládeže v nefajčiarskom duchu a prevencie proti tomuto neduhu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Elektronická cigareta: Môže pomôcť k zdravšiemu životu aj vám?


Aké sú možnosti skoncovania s cigaretami?

  • skupinové a individuálne terapie – vytvárajú oporu a odbúravajú pocit osamelosti, tiež podporujú odhodlanie prestať fajčiť, pretože vidíte, že v tom nie ste sami
  • elektronická cigareta – je vhodná ako pomôcka pri veľkom psychickom návyku na cigaretu, dodáva pocit, že skutočne fajčíte, pričom obsahuje len nikotín, nie ostatné škodlivé splodiny ako klasická cigareta
  • nikotínové žuvačky a náplaste – fungujú na princípe postupného odvykania si od nikotínu bez fajčenia
  • alternatívne spôsoby – je nimi napríklad klasická akupunktúra ihlami, alebo metóda elektronickej stimulácie akupunktúrnych bodov na ušiach – IQS

Patríte medzi fajčiarov? Ako dlho už fajčíte a koľko cigariet denne vyfajčíte? Napíšte do diskusie svoje skúsenosti s týmto zlozvykom a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame