Depresia v menopauze si nájde mnoho žien: Nedajte jej šancu!

Depresia

flickr.com

Menopauza dá zabrať takmer každej žene. Máloktorá prejde týmto obdobím bez akýchkoľvek príznakov. Jedným z tých najnepríjemnejších je aj negatívne a nesmierne premenlivé psychické rozpoloženie. Vo veku medzi 45. a 54. rokom života trápi depresia mnoho žien. Aké sú jej príznaky a možnosti zmiernenia?

Rozpoznateľná telesne aj duševne

Depresia je porucha, ktorá sa nemusí prejavovať len psychickými problémami. Nastúpiť môžu aj rôzne iné. Medzi jej najčastejšie príznaky patrí:

  • telesné príznaky – bolesti hlavy, nôh, chrbtice, podbrušia, problémy so srdcom, slabosť, malátnosť, poruchy trávenia, zvýšené potenie, búšenie srdca, trasenie rúk, suchosť v ústach a slizniciach
  • psychické príznaky – labilita, podráždenosť, rozladenosť, nesústredenosť, pocity smútku, strata radosti zo života, strata chuti na sex, nespavosť, úzkosť, obavy, napätie, ranný nepokoj

Mohlo by vás zaujať: Žiadna pauza pre menopauzu


Striedajú sa rôzne stupne

Depresia môže mať rôzne úrovne, stupne intenzity a prežívania. Niektoré ženy ňou netrpia vôbec, iné sú zas vystavené až príliš veľkej psychickej nepohode. Ľahšie stupne depresie vie preliečiť aj váš obvodný lekár, ak sú však nepríjemné psychické stavy časté, resp. dlhodobé a výraznejšie, poradiť bude musieť psychiater.

Príčina? Chýbajúci estrogén

Hormón, ktorý môže za väčšinu problémov spojených s týmto obdobím. Jeho nedostatok sa totiž prejavuje v negatívnej podobe na správaní ženy, ale tiež v podobe zdravotných problémov. Jeho úbytok a následné hormonálne kolísanie zapríčiňuje nemalé problémy, ktoré sú nočnou morou každej ženy prechádzajúcej touto životnou fázou.

Ženské depresie riešia lekári dvakrát častejšie ako tie mužské. Môže to však súvisieť najmä s tým, že ženy prídu s týmto problémom ku lekárovi skôr ako páni. Ale tiež aj s tým, že ženy sú skutočne vystavené väčšiemu psychickému náporu počas života, ako aj psychickým zmenám ovplyvnenými najmä spomínaným kolísaním hormonálnych hladín v období staršej dospelosti.


Mohlo by vás zaujať: Potenie sa v menopauze: Zbavíte sa ho aj pomocou byliniek


Antidepresíva a hormóny

To je kombinácia, ktorá vás zbaví spomínaných ťažkostí. Ak sú vaše problémy výrazné, váš lekár vám pravdepodobne predpíše hormonálnu substitučnú liečbu. Hormóny v tabletkách by ich mali vyriešiť, no aj napriek tomu je liečba určovaná v závislosti od vášho psychického stavu a niekedy je potrebné užívať aj antidepresíva. Presná kombinácia a forma potrebnej liečby je však individuálna a závisí od líšiacich sa problémov každej ženy. Podobne ako u nás ženy vo Veľkej Británii užívajú pri problémoch s depresiami v menopauze najčastejšie antidepresíva, ktoré im predpisujú ich lekári. V Spojených štátoch amerických je zas zvykom predpisovať na tieto ťažkosti estrogénovú terapiu, aby sa vyrovnali narušené hladiny hormónov.

Pomôcky z prírodnej lekárne

  • ploštičník strapcovitý – rastlinka, ktorá potláča všetky nepríjemné príznaky menopauzy
  • ďatelina lúčna – skvelý prírodný zdroj estrogénov
  • ľubovník bodkovaný – jedno z najúčinnejších prírodných antidepresív

Pociťovali ste alebo pociťujete počas menopauzy pocity depresie? Ako ste sa s nimi popasovali? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com, sxc.hu, Nela
Odporúčame