Krutá práca plná potu a nebezpečenstva smrti: Takto vyzerá ťažký život baníkov

baník

sita

Človek mal už od svojho počiatku neuhasiteľnú túžbu po objavovaní niečoho nového. Takým bolo aj postupné dobývanie podzemia za účelom ťažby nerastných surovín. Či už šlo o užitočné uhlie alebo drahé kovy, akými sú striebro či zlato, v baniach už od ich začiatkov riskovali svoje životy tisíce baníkov.

Slovensko má v baníctve bohatú históriu. Tie najznámejšie banské mestá sú predovšetkým Kremnica a Banská Štiavnica. Baňa v Banskej Štiavnici je hlboká 433 metrov. Ide o banskú šachtu Ondrej, ktorá je spolu so štôlňou Bartolomej prístupná pre verejnosť. Ide o zaujímavý tip na výlet, šachty sú súčasťou Banského múzea v prírode. Vstupné tu je 5 eur a okrem baníckeho skanzenu si užijete podzemnú trasu o dĺžke 1 300 metrov. Bane však nájdete aj na iných miestach. Pri Veľkom Krtíši sa nachádza baňa Dolina, ktorá sa nachádza od 100 do 300 metrov pod povrchom..

Bane sú kropené potom

Ako sa tieto ohromné podzemné bludiská tvorili? Každý jeden meter tvrdej horniny museli baníci preraziť ručne. Postupom času sa ich vybavenie modernizovalo, no spočiatku používali len kladivá a dláta. Na to aby videli bolo potrebné si založiť vatru. V podzemí je už aj bez toho dosť vysoká teplota, horiaci oheň zohrieval vzduch ešte väčšmi a baníci pracovali neraz len v spodnej bielizni.

Na ťažbe sa však nepodieľali len ľudia. Využívali sa aj služby zvierat, konský gápeľ bol využívaný v mnohých baniach. A treba povedať, že tieto zvieratá veru nemali ktovieaký život a o slnečných lúčoch mohli zväčša len snívať. Kone sa taktiež používali aj k pohonu banských výťahov, ktoré spúšťali baníkov do podzemia.


Mohlo by vás zaujať: Len pre silné povahy: Takto sa popravovalo počas uplynulých tisícročí


Opály aj ryžovanie zlata

Slovensko bolo v minulosti známe aj ťažbou vzácnych opálov. Zaujímavosťou je, že najväčší opál na svete pochádza práve zo Slovenska, z dubnických baní na východe krajiny. Meria až 13 cm a váži viac ako pol kila, vďaka čomu má 2 970 karátov.

S baníctvom súvisí aj ryžovanie zlata. V porovnaní s prácou pod zemským povrchom ide o „brnkačku“, výsledky ťažby sú ale často krát mizivé. Ak by ste si ryžovanie chceli vyskúšať, len u nás sa nachádza okolo 700 vhodných miest. Kojšov, Lendak, Ľubica, Važec či iné dediny stoja za vyskúšanie.


Mohlo by vás zaujať: Nápisy na náhrobkoch známych aj neznámych: Vtipné, smutné, aj na zamyslenie!


Najhlbšia baňa na svete

Od povrchu to je do stredu Zeme  6 378 km. V porovnaní s týmto číslom je najhlbšia baňa na svete takmer na smiech. Necelé 4 km. Túto hranicu však baňa skôr či neskôr pokorí, nakoľko sa stále rozširuje. Kde ju nájdete? V Juhoafrickej republike, najväčšom producentovi zlata na svete. Aj v tomto prípade ide o zlatú baňu s názvom Tau Tona. Jej budovanie začalo v roku 1959 no ťažiť sa v nej začalo až o 3 roky neskôr. Niet divu. Obrovský labyrint podzemných chodieb a štôlní dosahuje dĺžku nepredstaviteľných vyše 800 km. Pre porovnanie, všetky dokončené diaľnice na Slovensku nemerajú ani 500 km.

V tomto podzemnom pracovisku pracuje až 5 600 baníkov. Tí si zarábajú naozaj veľmi ťažko, teplota tu totiž dosahuje až 55 °C. Tí, ktorí majú šťastie a môžu pracovať v dobre odvetraných priestoroch sú zvyknutí na teplotu 30 °C. Teplota na spodných podlažiach bane však napriek všetkému dosahuje neuveriteľných 60 °C.

Životnosť bane bola odhadovaná do roku 2015, stále tu sú však bohaté ložiská. K nim odváža baníkov výťah, ktorého parametre sú naozaj zaujímavé. Jeho najvyššia rýchlosť je až 16 m/s čo je v prepočte takmer 60 km/h. Zážitkom je aj cesta na samé dno bane, ktorá trvá až jednu hodinu. Zaujímavý je údaj o úmrtnosti, tá je na úrovni 5-10 osôb ročne.


Mohlo by vás zaujať: Poznáte polohu, v akej spíte? Napovie o vašej povahe aj zdravotných problémoch


Takmer ako masový hrob

To, že v baniach sa často stávajú rôzne nehody, pri ktorých bežne vyhasnú ľudské životy sa pokladá za samozrejmosť. Baňa Potosi v Bolívií je však jedným z najvražednejších miest na svete. Už len vďaka svojej polohe je svetovým unikátom. Leží pri rovnomennom meste, ktoré je najvyššie postaveným mestom na svete. Leží v nadmorskej výške 4 090 metrov nad morom. Strieborná baňa je v neďalekej hore, ktorej výška je 4 824 metrov. Mesto vzniklo v roku 1546 a onedlho bola vybudovaná aj miesta baňa. Počas prvých približne 230 rokov ťažby sa z útrob Zeme vydolovalo neuveriteľných 45 000 ton striebra. Vďaka tomu sa z Potosi stalo najbohatšie a najväčšie mesto Južnej Ameriky.

Mesto počas svojej histórie neuniklo krutosti a chamtivosti európskych kolonizátorov, ktorí v neľudských podmienkach hnali do podzemia nielen domácich Juhoameričanov, ale aj privezených otrokov z Afriky. Medzi rokmi 1550 až 1780 umieralo denne v bani približne 100 pracovníkov. Pre lepšiu predstavu – v celej Európe zahynulo 12-16 miliónov obetí Holokaustu. Tu, v bani Potosi, na jednom mieste zahynulo počas celej doby jej prevádzky neuveriteľných 8 miliónov robotníkov. Ide teda právom o jedno z najstrašnejších miest nad svete, kde ľudská chamtivosť zvíťazila nad zdravým rozumom. Práca v bani je mimoriadne ťažká dodnes. Počet smrteľných nehôd je výrazne nižší, no priemerný vek baníka v tejto bani je len 40 rokov.


Mohlo by vás zaujať: Strach zo zubára, čiernych mačiek či trinástky: Toto o vás prezrádza!


Čierne tváre a tvrdé ruky

Práca v bani bola nebezpečná v minulosti a je taká aj dnes – určite si pamätáte na mnohé banské nešťastia nielen u nás, ale aj v zahraničí. Ak vás zaujíma, koľko zarobí slovenský baník, jeho odmena sa pohybuje okolo 690 eur mesačne v hrubom. Banská práca patrí dodnes k jednej z najťažších na svete. To platí dvojnásobne v baniach menej vyspelých krajín, kde robotníci v snahe zarobiť pár dolárov na obživu rodiny dennodenne riskujú svoje životy. Vďaka ich neviditeľnej práci si ale môžeme doma pohodlne zakúriť alebo obdarovať milovanú osobu krásnym šperkom. Spomeňme si teda pri takejto príležitosti na tých, ktorí aj pre takéto maličkosti nasadzujú svoje životy.


Viete si predstaviť prácu v bani? Navštívili ste už nejakú? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sita, SITA, David
Odporúčame