Sviatok svätého Mikuláša je za dverami: Zistite o ňom viac!

Svätý Mikuláš

facebook.com

Tešia sa na neho tisíce detí, no nie len oni. Svojich oduševnených priaznivcov má určite aj medzi vami. Mikuláš prináša do domu radosť a pocit očakávania, každoročne presne v ten istý deň – 6. decembra. Nie vždy to ale bolo takto. Ako vznikla legenda o Mikulášovi a odkiaľ vlastne pochádza? Ako sa tento sviatok oslavuje v iných krajinách?

Svätec z Myry

Postava Mikuláša nie je vymyslená. Mikuláš bol svätec, ktorý sa narodil v treťom storočí nášho letopočtu, pravdepodobne v Patare, v oblasti dnešného Turecka. Narodil sa do bohatej rodiny starších rodičov, ktorí dlho nemohli mať dieťa. Už ako malý bol vďaka svojej štedrosti a dobročinnosti známy široko ďaleko. Pomerne mladý (asi vo veku 20 rokov) sa stal biskupom v mestečku na juhu Turecka v Myre. Neskôr bol aj pútnikom a po návrate pôsobil ako arcibiskup.

Bohatstvo rozdal chudobným

Po smrti svojich staručkých rodičov zdedil Mikuláš veľké bohatstvo. No nenechal si ho pre seba. Bol to ľudomil a všetok svoj majetok rozdal biednym ľuďom, sirotám a chudobným deťom. A práve vďaka tomuto jeho počinu vznikol zvyk obdarúvať každý rok v tento deň deti a vnúčatká darčekmi. Tento zvyk sa však do súčasnej podoby dostal až po mnohých rokoch, kedy sa mixovali zvyklosti z rôznych krajín sveta.


Mohlo by vás zaujímať: Halloween alebo Sviatok všetkých svätých: Kde sú ich korene a ako ich slávime?


Jeho pozostatky dnes ležia v talianskom Bari

Počas svojho života vykonal svätý Mikuláš mnoho dobrého a preto si ho ľudia vážia aj po jeho smrti. Mikuláš zomrel vo vysokom veku, 6. decembra v Myre, kde pôsobil, no po nejakom čase boli jeho pozostatky ukoristené a prenesené do talianskeho mesta Bari. To sa vďaka nemu stalo svetoznáme a ročne ho navštívia tisícky turistov. Na tomto mieste bol na jeho počesť vystavaný aj krásny chrám. Miesto jeho posledného odpočinku je však spojené aj s jedným nevysvetliteľným javom – z jeho hrobky totiž už po stáročia vyteká vonná látka nazývaná Myrha.

Vo svete si Mikuláša ctia

Možno by ste to ani nepovedali, ale Mikuláš je historickou postavou, ktorú uctievajú ľudia po celom svete. Mimoriadne obľúbený je do dnešných čias najmä v Rusku, pričom je aj patrónom tohto štátu. Pomenúvali sa po ňom mestá, napr. Liptovský Mikuláš, Borský Mikuláš, v Anglicku je to St. Nicholas a vo Francúzsku po ňom nazvali mestečko Saint Nicolas de Port, v ktorom je postavená a je mu tiež venovaná nádherná katedrála. Uctievaný je najmä v Gréckokatolíckej a Pravoslávnej cirkvi, kde mu bolo zasvätených mnoho chrámov a kostolov. Vo východných cirkvách je druhým najuctievanejším svätým, hneď po Panne Márii. Aj vďaka tomu sa stal nie len patrónom štátov, ale aj miest (napr. Bari, Amsterdam, New York) a tiež patrónom rôznych profesií. Za svojho ochrancu ho považujú napríklad lekárnici, obchodníci, námorníci, lukostrelci, právnici, či dokonca voňavkári a väzni. No je najmä patrónom detí a študentov.


Mohlo by vás zaujímať: Veľká noc doma a v zahraničí: Zvyky, o ktorých ste zrejme ani netušili


Darčeky začali rozdávať Holanďania

Ak by ste si mysleli, že tradícia obdarúvania vznikla niekde v mieste jeho pôsobenia počas života, nemali by ste pravdu. Darčeky na Mikuláša začali totiž rozdávať Holanďania. V ich krajine prichádza už v novembri Sinter Klaas v sprievode viacerých čiernych pomocníkov, ktorí hádžu deťom darčeky cez komín. Odtiaľ sa tento zvyk preniesol aj do Ameriky, kde sa premenoval na známeho Santa Clausa, ktorý však chodí až 24. decembra spolu so záprahom sobov a nosí deťom darčeky cez komín. V našich končinách chodí cez noc ku dverám samotný Mikuláš, ktorému pomáhajú jeho verní pomocníci anjelik a čert.


Aké dobroty kupujete deťom na Mikuláša? Sladkosti, ovocie alebo oriešky? Koľko peňazí miniete na jedno dieťa? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: facebook.com, facebook.com, Nela
Odporúčame