Buďte vo forme a zbavte sa kíl navyše: Stavte na bežky!

Bežecké lyžovanie

sxc.hu

Milujete zimu a lyžovanie no nemáte v blízkosti domu kvalitný svah, alebo sa pre vás stáva zjazdové lyžovanie príliš drahým koníčkom? V tom prípade máme pre vás vhodnú alternatívu. Je ňou bežecké lyžovanie. Radosť spojená z pohybu, ale aj objavovania nových miest.

Veľa muziky za málo peňazí

Aj tak by sa dalo charakterizovať bežecké lyžovanie. Kompletné vybavenie vrátane lyží, viazania, obuvi a paličiek, vás vyjde oveľa lacnejšie ako pri zjazdovom lyžovaní. Navyše už nemusíte platiť lyžiarske lístky, jedinou priebežnou investíciou bude nákup kvalitných voskov. Na bežkách strávite pohybom oveľa viac času ako na zjazdovke. Obzvlášť v slovenských lyžiarskych strediskách nie je ničím výnimočným ak tri štvrtiny lyžovačky strávite buď v rade na lanovku alebo v bufete. Bežky sú však iné. Ak sa niekam chcete dostať, nútia vás k pohybu.


Mohlo by vás zaujímať: Zabezpečte si lyžovačku už dnes: Bez stresov a neraz aj lacnejšie


Klasik alebo športovec?

Na začiatok si predstavíme dva spôsoby bežeckého lyžovania. Prvým je klasika. Pri pohľade zboku takýto štýl pripomína beh alebo chôdzu. Nohy sa striedavo vysúvajú a pri odraze sa noha odráža kolmo z lyže. Ideálne na upravené bežecké stopy alebo do voľného terénu.

Športovejším štýlom je takzvaný skate – korčuľovanie. Vyzerá ako naozajstné korčuľovanie, pohyb je prakticky totožný s tým rozdielom, že tu máte navyše aj lyžiarske palice. Potrebujete perfektne upravenú vyratrakovanú trať šírky aspoň 2 metre.

Pre úplných začiatočníkov

Ak ste úplný začiatočník, postačia vám aj najlacnejšie lyže zo supermarketu. Základom je dobrý vosk. V porovnaní s ostatnými bežkami voľte o niečo širšie aby boli stabilnejšie. Taktiež sú mäkké, preto sa na nich dobre učí avšak majú pomalú sklznicu, sú vhodné predovšetkým na naučenie sa správnej techniky. Sú lacné, no pritom prekonajú aj nejaký ten kameň či vetvičku na ceste. Ideálne do každého terénu, najvhodnejšie sú však na klasické bežkovanie.

Ak začínate a nechcete sa trápiť voskovaním, zvoľte si lyže s takzvanými šupinami. Ich sklznica vám poskytne dostatočnú oporu pri stúpaní a pri zjazdoch príliš nespomaľuje. Ak predsa len túžite po vyššej rýchlosti a máte už čosi odjazdené, voľte dlhšie a tvrdšie lyže.


Mohlo by vás zaujímať: Dobrá lyžovačka za rozumnú cenu: Tieto strediská vás nesklamú!


Univerzálne pre všetkých

V prípade, že si chcete vyskúšať nielen klasické lyžovanie, ale aj korčuľovanie, poobzerajte sa po kombinovaných lyžiach. Nebudú vynikať ani v jednom, no obstojne zvládnu obe techniky. Budú dlhšie ako lyže na skate, no o niečo kratšie ako tie na klasiku. Vhodné sú na rekreačné lyžovanie, kedy nikdy neviete či sa pozriete do stopy, alebo na upravenú a širokú trať.

Pre športovcov

Ak je pre vás bežecké lyžovanie aj o získavaní kondície, zvoľte lyže na skate. Majú nevýraznú špičku, sú užšie a kratšie ako klasické bežky, len o 5 – 15 cm vyššie ako vaša postava. Majú horšiu stabilitu, no dosiahnete na nich najväčšie rýchlosti a najmenší odpor. Ide už o športové náradie, preto ak chcete len občasné výjazdy do prírody, voľte si čosi univerzálnejšie.

Niečo pre turistov

V posledných rokoch sa rozvinul ďalší štýl bežeckého lyžovania – backcountry. Ide o lyže, ktoré sú vhodné na turistiku a prechody hôr. Šírka takejto lyže je niekde medzi bežeckou a zjazdovou lyžou, z toho vyplýva aj vyššia hmotnosť. Najdôležitejším faktorom je ale odolnosť takejto lyže. Odolná sklznica, pocit stability a oceľové hrany sú niečo, čo oceníte aj na terénoch mimo upravených tratí.


Mohlo by vás zaujímať: Rakúsky Stuhleck: Skvelá lyžovačka na skok za hranicami


Schudnem na bežkách?

Ak je to váš zámer, tak rozhodne áno. Ide totiž o najlepšiu zimnú aktivitu na chudnutie. Za hodinu spálite asi 800 kalórií. Zaťažuje nielen zadok, stehná a lýtka, ale zapája do činnosti aj ruky a je vynikajúcou vytrvalostnou aktivitou. Ak milujete cyklistiku, v zime sedlo bicykla radi vymeníte za bežky. To, že ide o najlepší šport na chudnutie, si ukážeme aj v porovnaní s ostatnými zimnými športami. Pri lyžovaní a snowboardingu spálite asi 400 kalórií za hodinu, pri korčuľovaní 600. S prehľadom ide teda o energeticky najnáročnejší šport vhodný na udržanie si dobrej postavy.

Bežecké lyžovanie je veľmi obľúbené vo všetkých oblastiach s dostatkom snehu. Medzi ne patrí aj Slovensko a preto neváhajte s kúpou vybavenia. Nemusíte mať pred domom snehové záveje, stačí pár centimetrov súvislej snehovej pokrývky v hore za domom a môžete začať jazdiť. Vaše telo sa vám po zime za vynaloženú námahu rozhodne odvďačí a budete sa cítiť vo forme ako nikdy predtým.


Aké sú vaše skúsenosti s bežkovaním? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v našej diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame