Najťažšie zjazdovky v Európe: Trúfli by ste si na ne?

Zjazd

schneehoehen.de

Každý priaznivec lyžovania určite obľubuje poriadne výzvy. Čo najstrmšie svahy, najväčšie výšky, najobtiažnejšie zjazdovky. Niečo len pre ostrieľaných lyžiarov. Ak s lyžovaním ešte len začínate, tieto zjazdovky radšej neskúšajte.

Laber-Nordhang: Najstrmšia na svete

Začneme najstrmšou zjazdovkou na svete. Je ňou nemecká Laber-Nordhang so sklonom neuveriteľných 84 percent. Takéto zjazdovky vám dajú skutočne zabrať. Rýchlosti okolo 150 km/h na nich nie sú ničím neobvyklým. Ak si chcete urobiť predstavu o takejto zjazdovke, pozrite si preteky svetového pohára v skokoch na lyžiach. Popri sledovaní si predstavte, že by sme mali lyžovať na zjazdovke so sklonom skokanského mostíka.

Harakiri: Adrenalín v Zillertali

Pre nás pomerne dostupná je druhá najstrmšia zjazdovka. V Rakúskom Zillertali v stredisku Mayrhofen zažijete 78 percentná sklon. Zjazdovka sa volá naozaj desivo, Harakiri. Keď ju úspešne zjazdíte a je vo vás dávka recesistu, môžete si kúpiť tričko s nápisom „Prežil som Harakiri“. Podobne strmé zjazdovky nájdete v celých Alpách, či už vo Francúzsku, tak aj vo Švajčiarsku.

Manni Pragner: Druhá najostrejšia v Rakúsku

Druhou najstrmšou rakúskou zjazdovkou je Manni Pragner v Steinachu. Pri pohľade na ňu by bolo okrem čiernej farby vhodné použiť možno aj výkričník. Menej zdatní lyžiari s priveľkým sebavedomím prichádzajú k zraneniam hlavne na tých najobtiažnejších zjazdovkách. Aby sa mohla zjazdovka pýšiť čiernou farbou, musí byť jej priemerný sklon viac ako 40 percent.


Mohlo by vás zaujať: Zabezpečte si lyžovačku už dnes: Bez stresov a neraz aj lacnejšie


To najťažšie u nás

Mnoho z vás si možno myslí, že najstrmšou zjazdovkou na Slovensku je tá v Lomnickom sedle. Síce patrí k tým najstrmším, tou najstrmšou je však iná. Je ňou Veterná vo Vrátnej doline. Pri 650 metrovej dĺžke prekonáte až 264 metrové prevýšenie. Vzhľadom na pomer dĺžky a prevýšenia je právom kráľovnou slovenských zjazdoviek.

Podobný sklon majú aj Predné Dereše na južnej strane Chopku. Táto zjazdovka pri dĺžke 900 metrov má prevýšenie 356 metrov.

Zaujímavou voľbou je aj zjazdovka v Malej Lučivnej, stredisku, ktoré sa teší čoraz väčšej obľube. Nájdete tu zjazdovku dlhú až 1 300 metrov s prevýšením 482 metrov. Naozaj úctyhodné parametre.

Na záver si spomenieme aj Lomnické sedlo, to je však až desiatou najstrmšou zjazdovkou u nás. Jej dĺžka je 1 200 metrov a prevýšenie má 396 metrov. Je však najvyššie položenou zjazdovkou u nás, vrcholová stanica lanovky je vo výške 2 166 metrov nad morom. Je súčasťou najdlhšej zjazdovky na Slovensku, ak sa rozhodnete zísť z Lomnického sedla až do Tatranskej Lomnice, pripravte sa na zjazd o dĺžke 6,5 kilometra.

Rakúske poklady

Nielen sklon svahu, ale aj iné parametre môžu spraviť z obyčajnej lyžovačky nezabudnuteľný zážitok. Legendárne stredisko Kitzbühel, v ktorom sa jazdí aj svetový pohár sa môže pochváliť zjazdovkou dlhou 3 312 metrov a prevýšením 860 metrov. Vzhľadom na dĺžku nejde o najextrémnejšie prevýšenie, zlyžovať však takýto svah na jeden záťah je skutočná výzva.

Ak hľadáte v Rakúsku luxus, prepych a máte množstvo peňazí nazvyš, navštívte zónu St. Anton, St. Christoph a Stuben. Táto oblasť je výnimočná tým, že počet lôžok je regulovaný kvôli tomu, aby zjazdovky neboli preplnené.


Mohlo by vás zaujať: Rakúsky Stuhleck: Skvelá lyžovačka na skok za hranicami


Švajčiarsko ani Francúzsko nesklame

Ak obľubujete lyžovanie vo voľnom teréne, navštívte Štyri údolia vo Švajčiarsku. Niekoľko obrovských lyžiarskych stredísk ponúka 330 km tratí s prevýšením až 2 000 metrov.  

Ak si chcete užiť stovky kilometrov zjazdoviek bez toho, aby ste dali lyže z nôh, vyberte sa do Portes du Solei. Táto oblasť vo Francúzsku a Švajčiarsku ponúka 650 kilometrov zjazdoviek. Ani pri dvojtýždňovej dovolenke nemusíte ísť po jednej zjazdovke dva razy. Medzi legendárne tiež patria Tri údolia vo Francúzsku ponúkajú ďalších 600 km zjazdoviek.

Na záver sen každého lyžiara. Bájny Zermatt. Lyžovať budete s kulisou prekrásneho Matterhornu. Nájdete tu aj najvyššie položenú lanovku v Alpách. Vyvezie vás až na Klein Matterhorn do nadmorskej výšky 3 883 metrov nad morom. Pomocou neďalekého vleku budete atakovať hranicu 3 900 metrov. Z tohto miesta si užijete aj jedinečný zjazd. Dĺžka 17 kilometrov a prevýšenie 2 300 metrov sú parametre zjazdovky, ktoré si len ťažko predstaviť, niečo podobné treba zažiť.

Lyžovanie nemusí byť len koníček na víkendy, ale aj niečo, vďaka čomu pokoríte svoje hranice. Prekonať strach a samého seba, aj to môžete zažiť na najznámejších a najstrmších zjazdovkách sveta či Slovenska. Skúseným lyžiarom sa otvárajú nové možnosti lyžiarskych zážitkov, doprajte si podobný aj vy.


Ktorá zjazdovka dala najviac zabrať vám? Kde sa lyžujete najradšej? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: schneehoehen.de, schneehoehen.de, David
Odporúčame