Chrípka je tu opäť: Toto všetko o nej potrebujete vedieť

Choroba

photl.com

Chrípka útočí na množstvo Slovákov so železnou pravidelnosťou. Posledné dni ste možno aj vy zaregistrovali okolo seba viac smrkajúcich a kašľajúcich ľudí. Zistite, ako sa pred touto nepríjemnou chorobou brániť a ako rozoznať, že vás už dostala.

Chrípku, ktorá ročne potrápi desaťtisíce Slovákov, treba podľa odborníkov liečiť v posteli. ,,Ako viacero vírusových ochorení, chrípka sa musí vyležať. Odporúčané sú lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty,“ uviedol hlavný hygienik SR Ivan Rovný. V prípade ťažkých priebehov sa podľa jeho slov podávajú antivirotiká. Dôležitý je tiež zvýšený príjem tekutín a vitamínov. Prípadov chrípky začína pribúdať v decembri a následne koncom januára a začiatkom februára.

Príznaky sa dostavia rýchlo

Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. „Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 až 40 stupňov,“ priblížil Rovný. Ku klinickým príznakom dochádza za jeden až tri dni od infikovania sa a sú to najmä:

  • bolesti svalov a kĺbov, hlavy
  • suchý, dráždivý kašeľ
  • nádcha
  • pocit sucha a škriabania v hrdle
  • teplota

Kedy ísť k lekárovi?

Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po troch až piatich dňoch odznejú. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov. Mnohí lekári pri klasickej chrípke odporúčajú jednoducho zostať doma, dodržiavať pitný režim (voda, čaje), užívať potrebné lieky ako napríklad ibuprofen a lieky na kašeľ a podobne. Ak nepotrebujete vypísanie z práce, niekedy je lepšia jednoduchá samoliečba doma ako vysedávanie u lekára s množstvom ďalších chorých ľudí. Antibiotiká na chrípku neúčinkujú, takže ich predpis nepotrebujete. Ak však ťažkosti po pár dňoch výraznejšie neustúpia alebo sa naopak zhoršia, určite lekára vyhľadajte.


Mohlo by vás zaujať: Chrípkový vírus opäť klope na dvere: Čo všetko by ste o ňom mali vedieť?


Deti a dôchodci sú ohrození viac

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašlaní a kýchaní. „Chorý človek vylučuje veľké množstvo vírusu z dýchacích ciest, najmä v prvých dvoch dňoch ochorenia. Veľké množstvo vírusu vylučovaného dýchacími cestami chorého a malá dávka vírusov potrebná na vyvolanie infekcie sú jednou z príčin rýchleho šírenia chrípky,“ vysvetlil Rovný. Obdobie nákazlivosti, teda obdobie, kedy sa od chorého na chrípku môžu nakaziť ľudia v jeho okolí, je tri až päť dní od vzniku príznakov u dospelých a do siedmich dní u malých detí.

Z hľadiska získania chrípkovej infekcie sú rizikovou skupinou osoby so zníženou imunitou a deti predškolského veku. Z hľadiska závažnosti priebehu ochorenia sú to osoby s rôznymi chronickými ochoreniami, napríklad kardiovaskulárneho systému, metabolickými ochoreniami a chronickými ochoreniami dýchacích ciest. Čo sa týka možných komplikácií chrípky, ďalšou rizikovou skupinou je staršia populácia.


Mohlo by vás zaujať: Očkovanie proti chrípke: Ako vlastne funguje a kto by ho mal absolvovať?


Ako sa chrániť?

Najefektívnejšou ochranou pred chrípkou je podľa Rovného očkovanie. To sa odporúča osobám vo vysokom riziku nákazy. Táto skupina zahŕňa osoby 59 ročné a staršie, dispenzarizovaných pacientov s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu, metabolickými, obličkovými a imunitnými poruchami. V súčasnosti vám však očkovanie už zrejme nepomôže a tak sa snažte dodržiavať tieto zásady:

  • Vyhýbajte sa preľudneným miestam – namiesto MHD napríklad choďte radšej peši, ak je to možné, prípadne sa dohodnite s kolegami na spoločnej ceste autom
  • Prijímajte dostatok vitamínu C – brokolica, kiwi, pomaranče
  • Pozor na okolie – ak má niekto vo vašom okolí už chrípku, držte sa od neho bokom, zbytočne sa nedotýkajte rovnakých vecí ako on a podobne.Chrípka sa šíri kvapôčkami pri kýchaní a smrkaní. Stačí, že si dotyčný zakryje rukou ústa pri kýchaní a následné sa dotýka kľučky, spoločného telefónu a podobne a ste v ohrození aj vy
  • Ako prevencia pomáha aj čaj z čerstvého zázvoru – s medom a citrónom

Aké učinné triky používate v boji s chrípkou? Dávate sa proti chrípkovému vírusu aj zaočkovať? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Zora, TASR
Odporúčame