Bylinný likér alebo borovička: Ktorý digestív na dobré trávenie si dáte vy?

alkohol

photl.com

Majonézový šalát, klobáska či vyprážané lahôdky dokážu nášmu žalúdku niekedy narobiť poriadne problémy. Ak sa vám zdá, že máte v bruchu poriadne ťažký kameň, mali by ste si naservírovať digestív. Poradíme vám, ktoré nápoje by vám s trávením mohli pomôcť.

Zvyk popíjať po večeri digestív je rozšírený v mnohých krajinách. Súčasťou rituálu jedenia je aj vo Francúzku. Jeho názov vznikol práve z francúzskeho slova digestion –  trávenie. Digestív je v preklade vlastne liek na trávenie, najčastejšie však ide o nápoj s obsahom aspoň 35 percent alkoholu. Vo Francúzsku sa najčastejšie servíruje koňak, brandy alebo rôzne ovocné destiláty.

Inde vo svete sú, tak ako aj u nás, veľmi populárne horké bylinné likéry, ktoré kedysi boli považované skôr za lieky. Nezriedka mávali pomerne vysoký obsah alkoholu – okolo 45 percent. Dnes ich však dostanete skôr v bare ako v lekárni.  

Digestív sa zväčša podáva ako „panák“, hoci existujú aj miešané nápoje, ktoré by mali mať rovnaký efekt. Ak majú byť zachované pozitívne účinky nápoja, nemali by ste vypiť viac ako jeden poldecák.


Mohlo by vás zaujať:  Účinný liek aj nepríjemný bolehlav: Aké tajomstvá v sebe ukrýva slivovica?


Slovenský vkus

V rôznych krajinách vám naservírujú rôzny alkohol. Ktoré druhy sú obľúbenými digestívmi na Slovensku?

Becherovka – kedysi sa používala ako liek – kvapky na dobré trávenie. Táto vlastnosť Becherovke zostala dodnes.

Demänovka – ďalší bylinný likér, ktorý by mal mať pozitívne účinky na žalúdok. Na tento účel si však treba vybrať radšej horkú variantu s obsahom 38 percent alkoholu namiesto najmä u žien obľúbenej sladkej možnosti s obsahom 33 percent.

Fernet – tento nápoj obsahuje výťažky z viacerých byliniek, ktoré podporujú trávenie (koreň horca žltého, archangeliku lekársku alebo harmanček rímsky). Obsahuje pomerne málo cukru a má upokojujúce účinky na tráviacu sústavu.

Borovička – obsahuje výťažok z borievky (jalovca), ktorý údajne detoxikuje črevo a likviduje črevné plesne.

Slivovica – ju obľúbená najmä na Myjave, ale aj v iných kútoch Slovenska. Pomôže hlavne vtedy, ak je naozaj kvalitná, takže vás po napití sa z nej nestrasie (platí, že čím je staršia, tým je lepšia).

Ovocné destiláty – ak nemáte domáci, dávajte pri kúpe pozor. „Hruška“ totiž nemusí byť vôbec hruškovica, teda pravý ovocný destilát bez pridania liehu. Vyberajte tie s koncovkou „-ica“.


Mohlo by vás zaujať: Borovičku Slováci milujú: Čo o nej možno ešte neviete?


Digestívy pre milovníkov nealka

Ak nepatríte medzi milovníkov alkoholu, môžete svojmu tráveniu pomôcť aj tak. Obľúbenými pomocníkmi pri trávení sú najmä tieto nápoje:

Citrónová šťava s vodou – najúčinnejšia je vraj teplá alebo vlažná, ale pomôže aj klasicky studená.

„Octonáda“ – zmiešajte lyžičku jablčného octu s pohárom vody.

Sóda bikarbóna – rozmiešajte dve kávové lyžičky v pohári vody a nápoj vypite na ex.  

Mätový alebo zázvorový čaj – ideálne z čerstvého zázvoru resp. mäty (pomôže však aj ten zo sušenej).


Aký digestív si po jedle doprajete vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte knihu od vydavateľstva IKAR a DVD od Bonton filmu v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: photl.com, photl.com, Dora
Odporúčame