Turecká káva nalačno radšej nie: Vášmu telu takto škodí

Káva

sxc.hu

Neviete si predstaviť ráno bez kávy? Alebo nebodaj aj bez cigaretky? A viete, že svojmu žalúdku tým spôsobujete muky? Turecká káva totiž pôsobí na prázdny žalúdok podobne agresívne ako jed. Je to niečo podobné, ako keby ste si na raňajky dali napríklad vyprážané hranolčeky.

Šetrite si žalúdok

Z rozličných výskumov, ktoré skúmali účinky kávy na ľudský organizmus vyplýva, že káva obsahuje malé množstvo škodlivých látok, ktoré vznikajú pri jej pražení. Kofeín, ktorý je v nej obsiahnutý, zvyšuje srdcovú činnosť. Pri malých dávkach sa však tento účinok neprejaví. Káva teda škodí len vo väčších množstvách, čo je viac ako päť či šesť káv denne. Nevhodné je tiež pitie tureckej kávy ráno na prázdny žalúdok. Vtedy naň klasický „turek“ pôsobí veľmi agresívne.

Vyššie riziko infarktu a vredov

Jedna zo štúdií tiež zistila, že ľudia, ktorí denne vypijú 6 šálok kávy, majú dvojnásobne vyššie riziko, že dostanú infarkt ako ľudia, ktorí kávu nepijú vôbec. Štúdie tiež nevylúčili to, že pitie kávy môže mať súvislosť so vznikom ischemickej choroby srdca. Nadmerné pitie kávy taktiež zvyšuje tvorbu žalúdočnej kyseliny a taktiež zvyšuje riziko vzniku peptického vredu. Priama súvislosť medzi vznikom hypertenzie, mozgovej mŕtvice, či rakoviny v dôsledku pitia kávy však preukázaná nebola.


Mohlo by vás zaujímať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


Škodí alebo neškodí?

V posledných rokoch sa uskutočnilo nespočetné množstvo štúdií zaoberajúcich sa škodlivosťou, ale rovnako aj prospešnosťou kávy. Niektoré tvrdia, že káva organizmu prospieva, pretože obsahuje antioxidanty. V malých množstvách tomu tak skutočne je. Silní kávičkári by však mali napriek tomu spozornieť. Ako všetko, čoho je príliš veľa, aj pitie kávy za takýchto okolností organizmu viac škodí ako prospieva.

Každý je iný

Zovšeobecňovanie o vhodnosti či nevhodnosti kávy nie je na mieste. Každý človek je jedinečný a každému škodí niečo iné. Zatiaľ čo jednému daný produkt spôsobuje nepríjemnosti, druhému na ňom naopak nemusí vadiť nič. Počúvať by ste preto mali svoje vlastné telo, ktoré vám v prípade nevhodnosti vysiela varovné signály. Ak vám káva naozaj škodí, môžete pociťovať pálenie záhy, bolesti žalúdka, môžete mať hnačku, alebo vás môže trápiť nadúvanie. Venujte varovaniam vášho tela pozornosť a pitie kávy v takomto prípade určite obmedzte.


Mohlo by vás zaujímať: Patríte k milovníkom kávy? Spoznajte čaro jej mnohých druhov!


Najviac škodlivín obsahuje turecká káva

Súčasťou kávy sú totiž látky cafestrol a kahweol, ktoré patria medzi diterpény. Účinok kávy na zvyšovanie cholesterolu záleží práve od množstva diterpénov, ktoré sa v nej nachádzajú. Najviac ich možno nájsť v tureckej káve a tiež v nefiltrovanej. Najmenej ich zas naopak obsahuje filtrovaná a instantná káva. Turecká káva ale zvyšuje hladinu celkového, ako aj LDL cholesterolu zo všetkých druhov najviac.

Nemusí len škodiť

To, že môže v niektorých prípadoch spôsobovať zdravotné problémy neznamená, že by sa mala zakázať. Káva skutočne obsahuje aj prospešné látky a vaše telo pomáha vzpružiť a naštartovať. Ideálne je piť kávu s mliekom, aj keď kávoví gurmáni sa pri tomto vyjadrení určite chytajú za hlavu. Nejedná sa síce o vychutnávanie si kávy, ale je pravda, že mlieko pomôže kávu zriediť a tá potom na žalúdok nepôsobí tak agresívne. Takisto by ste kávu nemali piť na lačno, ale až po ľahkých raňajkách.


Zvyknete popíjať kávu na lačno? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame