Jedlá Jamieho Olivera? Sú nezdravé, myslia si britskí experti

Jamie Oliver

SITA

Jedlá kuchárskych hviezd typu Jamieho Olivera alebo Nigelly Lawsonovej sú veľmi nezdravé a relácie o varení podľa ich receptov by sa vo Veľkej Británii mali vysielať až po 21. hodine. Podľa denníka The Daily Telegraph to zistili britskí odborníci. Ich výskum ukázal, že jedlá od týchto populárnych britských kuchárov sú kalorickejšie a obsahujú menej vlákniny ako hotové pokrmy z bežných supermarketov.

Experti z univerzity v Newcastli zisťovali obsah živín v 100 receptoch náhodne vybraných z piatich kuchárok od Olivera, Lawsonovej alebo Lorraine Pascaleovej a porovnali ho so stovkou hotových jedál predávaných v supermarketoch ako Tesco alebo Sainsbury ‚s.

Podľa štúdie, ktorú na webe zverejnil zdravotnícky časopis British Medical Journal, pokrmy od šéfkuchárov priemerne obsahovali 605 kalórií, zatiaľ čo jedlá zo supermarketu len 494. Obsahovali aj o polovicu viac tuku a asi o polovicu menej vlákniny. Lepšie výsledky dosiahli len pokiaľ ide o obsah soli. Jedna porcia jej obsahovala priemerne 1,65 gramu oproti dvom gramom v hotových jedlách.


Mohlo by vás zaujímať: Dávate prednosť len surovej strave? Zapnite sporák, váš mozog potrebuje aj tú varenú


Napríklad recept na karfiolové makaróny z jednej z Oliverových dvoch kuchárok použitých počas štúdie obsahoval 1100 kalórií, teda asi polovicu odporúčaného denného energetického príjmu pre dospelého. Ďalej v ňom vraj je 58 gramov tuku, teda asi tri štvrtiny odporúčanej dennej dávky.

Experti sa podľa webu domnievajú, že jedlá Jamieho a jeho slávnych kolegov sú tak nezdravé, že by sa v televízii mali objavovať až po deviatej hodine večer.


Mohlo by vás zaujímať: Škola varenia: Zábava a poučenie pre milovníkov dobrého jedla!


Jamie Oliver presviedča o výhodách domácej stravy nie len Britov už 15 rokov. Odborník na verejné zdravie na univerzite v Newcastli Martin White povedal, že ho výsledky štúdie „trochu prekvapili“. Za zákaz vysielania relácií pred deviatou večer ale jednoznačne nie je. Štúdie totiž ukázali, že obmedzovanie reklamy na tučné, sladké či slané jedlá počas vysielania pre deti sa celkovo ukázalo ako neúčinné. Šéfkuchári by ale podľa neho mali vo svojich receptoch aspoň uvádzať nutričné ​​hodnoty jedál.

Zdroj: SITA, SITA, ČTK
Odporúčame