Krvácajú vám ďasná? Zbystrite, ich zápal vás môže pripraviť o zuby

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Trápi aj vás zápal ďasien?

Pravidelná zubná starostlivosť je nevyhnutným základom na predídenie zápalu ďasien

Zápal ďasien je spôsobovaný baktériami a neliečený vyúsťuje až do paradontitídy (paradentózy) a možnej straty zubov. Ak spozorujete pri umývaní zubov alebo pri jedení, že vám krváca oblasť ďasien, mali by ste sa poponáhľať ku svojmu zubnému lekárovi a to aj vtedy, ak vás zuby vôbec nebolia.


Neignorujte varovné signály, pretože ich podcenenie vás môže stáť veľa. Zanedbaný a neliečený zápal totiž môže prerásť až do vážnej choroby a vypadávania zubov. A to vás v konečnom dôsledku môže vyjsť poriadne draho, nakoľko si viete určite dobre predstaviť koľko dnes približne stoja nové zuby či zubné náhrady.

Aké sú prvotné príznaky?

Jedným z prvých známok, ktoré môžu naznačovať včasné štádiá zápalu ďasien, je ich začervenanie. Tak isto môžu byť opuchnuté, alebo môžu zmeniť farbu. Pamätajte na to, že začínajúci, ale aj stredne pokročilý zápal ďasien je zákerný a vôbec nebolí. Napomôcť odhaliť ho môže aj nepríjemný zápach z úst či nepríjemná pachuť v nich.

Čo ho spôsobuje?

Zápal ďasien a z toho vznikajúcu parodontitídu zapríčiňujú baktérie, ktoré sa dostali pod ďasno. Tam pomaličky, ale veľmi pilne pracujú na rozkladaní väzív a kosti, v dôsledku čoho z nich neustále ubúda. Ak zápal podceníte a nebudete mu venovať nijakú pozornosť, môže sa šíriť ďalej a dostať sa až do vrcholného štádia, ktoré znamená trvalú stratu, častokrát aj celého chrupu.


Mohlo by vás zaujímať: Udržte si zuby v ďasnách čo najdlhšie: Bojujte proti paradentóze, kým je čas!


Návštevu lekára neodkladajte

Ak ste si pri umývaní zubov už viackrát našli na kefke, alebo vo vypľutej paste krv, mali by ste za zubárom rozhodne zájsť. Nemusíte sa báť ani vtedy, ak máte zo zubárov strach, čo je problémom množstva ľudí. Lekár vám nebude robiť nič hrôzostrašné. Skontroluje stav ďasien, resp. spraví vám prehliadku a röntgenologické vyšetrenie a odporučí vám ďalšiu liečbu.

Domáca liečba nestačí

Zápal ďasien sa bohužiaľ nedá liečiť pomocou domácej alebo v lekárňach dostupnej medicíny. Existuje množstvo prípravkov, zubných pást, tabletiek či roztokov, ktoré môžu liečbe pomôcť a uľahčiť ju, potrebná je však liečba lekárom. Preto sa nespoliehajte len na voľnopredajné prípravky.

Vzniká v dôsledku nesprávnej hygieny

Nemusíte sa hanbiť ísť ku lekárovi, pretože zápal ďasien ani paradontitída neznamená, že si zuby nečistíte. Dokonca si ich môžete čistiť aj trikrát denne, ak to však budete robiť nesprávne, nepomôže vám to, hoci pravidelnosť je tiež dôležitá. Baktérie totiž potrebujú aspoň 24 hodín na to, aby mohli začať vyčíňať. Ak si teda dôkladne umývate zuby iba raz denne, ale každý deň bez výnimky a správne, môžete mať ďasná pokojne aj v lepšom stave ako ten, kto si ich umýva hoci aj častejšie, ale zle.


Mohlo by vás zaujímať: Zbohom, krvácajúce ďasná: Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení zubov


Ako si teda správne umývať zuby?

Nie je to žiadna veda. Zuby by sa nemali čistiť silou, takže by ste na ne nemali priveľmi tlačiť. Tiež je dôležitá najmä správna technika čistenia. Zuby sa čistia ťahmi smerom od ďasna ku koncu zubov, pretože tak sa najlepšie odstráni zubný povlak a nános baktérií. Po správnosti by vám to mal ukázať váš zubný lekár alebo dentálna hygienička.

Medzizubné priestory sú rajom baktérií

Najväčšou chybou mnohých ľudí, na čom sa zhodujú aj dentisti, je podceňovanie čistenia medzizubných priestorov. Vtedy baktérie môžu neobmedzene rásť aj napriek tomu, že si zuby zvonku umývate kvalitne. Používať by ste na to mali špeciálnu medzizubnú kefku a zuby takto vyčistiť aspoň raz denne, ideálne pred čistením zubov večer. Zmena techniky hygieny na správnu urýchľuje liečebný proces, resp. pôsobí preventívne pred vznikom zápalu.


Máte alebo ste už niekedy mali skúsenosti so zápalom ďasien? Podeľte sa o svoje skúsenosti a vedomosti s ostatnými čitateľmi v našej diskusii.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Nela
 • Foto: flickr.com/Margaret Stranks

Diskusia (7)

 • evali 27.09.2017, 13:31

  Zubné pasty na krvácanie ďasien - http://bit.ly/2oRuaYr

 • Mária 08.01.2015, 20:58

  chcela by som vedieť, ktoré minerály a vitamíny môžu pomôcť pri krvácaní ďasien- čistím si zuby vždy, ale predsa je to tam ďakujem za pomoc a radu.

 • eda 15.01.2013, 20:20

  Mne pomohla správna zubná pasta, správne čistenie a podporná liečba wobenzymom. Sú to prírodné enzými, naštartujú imunitu a majú vynikajúce účinky na zápaly v tele. Dôležité je aj čistiť si zuby a ďasná zhora nadol. Lepšie tak odstránite povlak a zbavíte sa tak baktérií.

 • Frank 15.01.2013, 18:19

  Mam 47 rokov a cely zivot si cistim zuby pravidelne. Pred vianocami som bol na kontrole u zubara, ktory mi povedal, ze paradentoza sa vobec neda vyliecit. Zacinaju sa mi ohalovat zuby-dasno ustupuje a ja neviem, co s tym. Je to pravda,ze je to neliecitelne??? Viete poradit???..dakujem... Moze tu napisat niekto, kto ma s tym v praxi skusenosti??

 • juliet 15.01.2013, 10:40

  som mlady clovek. som zdrava, aktivna, cistim si zuby pravidelne rano aj vecer, a aj tak mi zacali krvacat dasna.... to len na margo toho...

 • Marek 15.01.2013, 00:47

  No ja mam cerstvo z prvej ruky priamo od zubarky, ze za zapal dasien moze najma zubny plak, co su prave bakterie. Prijem vitaminov a mineralov je sice tiez dolezity, ale v tomto pripade si clovek musi najma poriadne a dobrym sposobom cistit zuby - nit, medzizubne kefky atd. - najlepsie sa poradit so dentalnou hygienickou ak si nie ste isty, ako na to.

 • Miroslav Roth 14.01.2013, 23:55

  Občas prídem na túto stránku a čítam vždy článok ktorý má na štvrť pravdy. Začnem nadpisom : Krvácajú vám ďasná? Zbystrite pozornosť, ich zápal vás môže pripraviť o zuby. Zdravému človeku alebo mladému nekrvácajú bežne ďasná len ak si neumýva zuby. Ale asi pre tých tento článok nieje. 2. Čo ho spôsobuju . V zdravom chrupe u človeka ktorý si pravidelne umýva zuby nehrozí , že by baktérie vyhrali nad bežnou ústnou florou. Príčinu paradentózy Vám teraz prezradím. Nedostatok vitamínov a minerálov v tele spôsobuje ustupovanie kostnej čeluste. Týmto Vám ustupuje aj vaše ďasno ktoré postupne odhaľuje zub na zraniteľnom mieste. Na toto miesto sa dostanú zubokazné baktérie a proces sa začína. Postupne sa Vám zapaluje zdravé ďasno a ustupuje stále nižšie ku korenu zuba. Zväčšuje sa postupne priestor pre baktérie a imunitná zapalová reakcie vám stále nahlodáva , ďasno a čelusť. Nakoniec sa Vám rozkývu zuby. Pod ne sa dostanú baktérie vznikne hnisavý zápal a máte po zuboch. To bolo len tak v skratke.

1

Pridať komentár