Najdôveryhodnejšia farba očí: Tipnite si, ktorá to je!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ľudia s hnedými očami sú podľa prieskumov vnímaní ako dôveryhodnejšie osoby

Modré, zelené alebo hnedé? Farba očí vraj dokáže čo-to o človeku prezradiť. S týmto názorom sa stotožňujú nielen bežní ľudia, ale aj vedci. A podľa nich sú ľudia s hnedými očami oproti modrookým vnímaní ako dôveryhodnejší. S týmito závermi prišiel medzinárodný vedecký tím pod vedením Karla Kleisnera z prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej. Nie je to však dané farbou očí, ale špecifickými črtami tváre hnedookých jedincov. Vedci už skôr skúmali súvislosť medzi farbou očí a vnímaním dominancie, ukázalo sa, že muži s tmavými očami pôsobia dominantnejšie.


Bádatelia predložili účastníkom výskumu fotky 80 mužov a žien, účastníci mali hodnotiť ich dôveryhodnosť na číselnej škále. Z tohto testu vyšli ako dôveryhodnejší jednoznačne hnedookí. Potom vedci farbu očí ľudí na fotografiách obrátili, ale aj s očami prefarbenými na modro boli pôvodne hnedookí vnímaní ako dôveryhodnejší. Ľudia so zelenými očami vraj v hodnotení skončili niekde medzi modrookými a hnedookými.


Mohlo by vás zaujať: Zakázané ovocie chutí najlepšie: Pocit previnenia vraj zlepšuje chuť jedla


Rysy hnedookých

Podľa Kleisnera je to tým, že existuje vzťah medzi farbou očí a tvarom tváre a dôveryhodnosť teda ľudia vnímajú skôr podľa špecifických rysov príznačných pre hnedookých. Medzi tieto črty patria širšie pery, väčšie oči, oválna brada a skôr užšia tvár. Už v roku 2010 vykonával Kleisnerov tím pokusy, z ktorých vyplynulo, že hnedookí muži sú vnímaní ako dominantnejší. Kleisner ale upozornil, že výsledky je potrebné interpretovať veľmi opatrne a porovnanie bude potrebné vykonať v ďalších krajinách.


Mohlo by vás zaujať: Krvná skupina vraj prezradí viac, ako horoskopy: Čo hovorí o vás?


Čo o vás prezrádza farba očí?

Ľuďom vraj možno pripísať niektoré vlastnosti práve z závislosti od farby očí. Čo o vás prezrádza tá vaša?

Hnedé oči hovoria, že ste milý, konzervatívny a dôveryhodný. Hnedé oči sú zvyčajne považované za menej žiaduce, ako svetlejšie farby očí, ale hnedé oči hlboké a milujúce. Vzbudzujú v ľuďoch pocit stability a bezpečia. Čím sú vaše oči tmavšie, tým viac sú sexy.

Modré oči naznačujú, že ste bezstarostný a nevinný. Práve modrá je najviac žiadúca farba očí a najpredavánejšia farba farebných očných šošoiek.. Vzhľadom na to, že modré oči sú svetlejšie ako iné farby očí, priťahujú viac pozornosti. Ľudia sa pozerajú do modrých očí a myslia na večnú mladosť.
 
Zelené oči hovoria, že ste sexy, tajomný a divoký. Zelené oči veľmi vzácne , mnoho očí má v sebe prímes zelenej, nájsť však čisto zelené oči je pomerne zriedkavé. Takto oči dokážu okamžite hypnotizovať každého, kto do nich hľadí. Ľudia však považujú jednotlivcov so zelenými očami za nedôveryhodných a ľstivých.
 
Orieškovo hnedé oči zmes hnedej a zelenej. Ich majitelia sú údajne spontánni, zábavu milujúci a priateľskí. Čím viac je v očiach hnedej farby, tým prístupnejší sa človek zdá. Zelená zas naopak budí podozrenie. Orieškové oči sú zaujímavé, pretože majú tendenciu meniť farbu v závislosti na vašej nálade či farbe oblečenia.

Myslíte si, že má farba očí vplyv na posudzovanie dôveryhodnosti človeka? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (35)

 • Netreba 07.03.2017, 17:51

  Ja si myslim ze je jedno ake oci mame lebo kazdy ma nieco vynimocne v sebe

 • timaaaaaaaaa 15.02.2016, 13:50

  ja mam take hnede oči ako horka čokolada

 • Sára 17.10.2015, 19:27

  Nie,Adell, nie si sama :D Aj ja mám v oku všetky farby :D

 • luca 11.09.2015, 08:38

  jeste otazecka, mam modrosede oci, co znaci? podivna nevyrazna barva

 • luca 11.09.2015, 08:34

  gabika, chce si to vzit jen na oci slunecne bryle, ked se sedi za volantem a sviti slunicko do oci, to nevymyslite sama?

 • tinka 27.07.2014, 15:49

  ja mám hnedo zelené

 • Adell 23.07.2014, 10:01

  :( TO som asi jediná :( Mám HnedoModroŠedoZelene oči :( :D

 • gabika 07.06.2014, 12:33

  každá farba je krásna a jedinečná :) jedna otázočka, ked dojdem z roboty domov ako keby som mala piesok v ociach, pomoze mi reviophthal aj na to? Nepracujem s pocitacom, ale cely den som za volantom, svieti mi slnko do oci a tak, moze to byt aj tym ze ich mam svetlo modre, a dosť svetloplache...

 • bejuch 24.05.2014, 21:16

  zelené sú najkrajšie aj keď mám modré očiská...no aj tak farba nie je až taká podstatná ako zdravie očí, v mojom okolí za posledné obdobie pribudli asi 6 ľudom na očiach okuliare a babke sivý zákal, takže pozor na to...lekárka mi vravela že dnes už neprijímame dostatok živín ani z ovocia a zeleniny, čo je to všetko prehnojené, sama chémia. s mamou sme si kúpili teraz viramíny na oči, ponúka sa ich na trhu mnoho. my máme tuším reviopthal. lekárka vravela že podobné vitamíny chránia oči pred chorobami, takže nie je až tak posatatná farba, lebo každé sú krásne hlavne že sú zdravé:)

 • diana 20.04.2014, 19:35

  mám zelené, niežeby sa mi nepáčili, ale mne sa strašne páčia svetlo modré :3

1 2 3 4 >

Pridať komentár