Cukrovka prichádza nenápadne, no môže aj zabíjať: Konajte, kým je čas

Cukrovka

flickr.com/Comms Engage

Podľa niektorých je cukrovka pandémiou 3. tisícročia. Je to totiž choroba, na ktorú trpí neustále sa zvyšujúce percento populácie. Diabetes je navyše veľmi zákerný tým, že sa vyvíja celé roky, vôbec nebolí, dlho nespôsobuje nijaké problémy a zaútočí zákerne odzadu. A vtedy už býva spravidla zle. Môže vás totiž pripraviť o zrak či končatinu. Čo si teda na svojom tele treba dôkladne všímať, aby sme túto chorobu nepodcenili?

Nevyliečiteľná a zákerná

Cukrovka sa môže objaviť v akomkoľvek veku. Prekvapiť vás môže v štyridsiatke, no rovnako aj v šesťdesiatke. „Diabetes mellitus, alebo po slovensky cukrovka, je chronické metabolické ochorenie, ktorého základnou črtou je zvýšená hladina cukru v krvi – hyperglykémia. Spôsobuje ju porucha tvorby a uvoľňovania hormónu podžalúdkovej žľazy – inzulínu, prípadne jeho nedostatočným využitím v tkanivách. Ide o nevyliečiteľnú chorobu, ktorá v prípade neskorého rozpoznania alebo nesprávnej liečby, prináša svojmu nositeľovi mnohé komplikácie s následnou možnou invalidizáciou, alebo dokonca môže viesť k predčasným úmrtiam,“ vysvetľuje MUDr. Adriana Ilavská PhD, MPH z diabetologickej ambulancie Medispektrum v Bratislave.

Nepodceňujte varovné signály

Cukrovka sa svojou zákernosťou prirovnáva aj ku rakovine. Vo väčšine prípadov nemá také negatívne následky ako práve rakovina, no podobne ako ona, prichádza potichu, bezbolestne a prepukne často náhle. Začnite svoje telo viac sledovať a nedávajte všetky vaše problémy len do súvislosti s pribúdajúcim vekom, či náročným pracovným nasadením. „Väčšinou sa ľudia so zvýšenou hladinou cukru v krvi vôbec necítia chorí. Môžu žiť mesiace a veľakrát aj roky bez toho, že by o chorobe vedeli. Ale už vtedy môžu mať rozvinuté komplikácie, lebo hyperglykémia, aj nerozpoznaná, je samostatný rizikový faktor mnohých závažných ochorení, hlavne srdcového infarktu, mozgovej porážky, zlyhania obličiek, oslepnutia, poškodenia nervov,“ varuje MUDr. Ilavská.


Mohlo by vás zaujímať: Cukrovku má takmer pol milióna Slovákov: Ste ďalší na rade?


Pozor na tieto príznaky

Väčšina príznakov cukrovky je pomerne dobre zamaskovaná. Množstvo ľudí ich prehliada, pretože ich považuje vzhľadom ku rýchlemu tempu života za normálne. Pozor však na to, ak vás trápia:

  • veľký smäd, je jedným z najvýraznejších príznakov cukrovky
  • časté močenie, aj počas noci
  • únava, malátnosť, ospalosť
  • výrazný úbytok na váhe, aj napriek obvyklej a nezmenenej konzumácii jedál
  • problémy s videním, kolísavá ostrosť zraku
  • svrbenie na koži
  • pomalé hojenie rán

S cukrovkou sa nezahrávajte

Je to totiž jedno z tých ochorení, ktoré môžu pri zanedbaní spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, končiace v tých najhorších prípadoch aj smrťou. V staršom veku je tiež nebezpečné kôrnatenie ciev, ktoré cukrovka urýchľuje. U cukrovkárov je častý aj zápal tkanív a ich odumretie, najmä v oblasti dolných končatín, pričom tieto končatiny je následne potrebné amputovať. Diabetologička MUDr. Ilavská hovorí o rastúcej tendencii ochorenia: Počet diabetikov vo svete je asi 190 miliónov, ich počet sa za posledné obdobie viac ako zdvojnásobil. Práve preto niektorí označujú nárast cukrovky za epidémiu, ktorá však bude pokračovať – podľa odhadov sa počet za ďalších 25 rokov zvýši až na rekordných 300 miliónov. U nás máme viac ako 309 tisíc diagnostikovaných pacientov. Na každého poznaného pacienta s diabetom môže pripadať však jeden nepoznaný.“


Mohlo by vás zaujímať: Cukrovka, obrna či rakovina: Tieto choroby potrápili aj celebrity!


Aj s cukrovkou sa dá žiť v pohode

Stačí dodržiavať diétu, brať poctivo lieky, resp. inzulín, zdravo sa stravovať, mať dostatok pohybu a kontrolovať si svoju váhu. Ak všetko toto dodržíte a budete si podľa pokynov lekára kontrolovať cukor, dožiť sa pokojne môžete prakticky rovnakého veku, ako keby ste cukrovku nemali. „Cukrovkárska diéta“ je zameraná najmä na elimináciu potravy s obsahom jednoduchých cukrov, obmedzenie potravy bohatej na škrob, vhodný výber tukov, bielkovín a pravidelná konzumácia zeleniny, najmä listovej a cibuľovej.

Liečba cukrovky

MUDr. Ilavská vysvetľuje: „Hoci diabetes mellitus je v súčasnosti nevyliečiteľné ochorenie, je zároveň aj plne liečiteľné.  Napriek tomu, že správna liečba neznamená úplné vyliečenie, pri jej uplatňovaní jednoznačne dochádza k odďaľovaniu a predchádzaniu dlhodobých následkov. Ideálna liečba je založená na aktívnej spolupráci pacienta – diabetika a lekára – diabetológa. Liečbu predstavuje komplex opatrení, kde jednotlivé zložky sú rovnako dôležité a navzájom nezameniteľné. Pri dodržiavaní diéty so zníženým obsahom cukrov a tukov a zmene prevažujúceho sedavého spôsobu života za zvýšenú fyzickú aktivitu, je možné predísť nielen užívaniu tabliet a inzulínu, ale aj všetkých sprievodných komplikácií. Jednotlivé kroky sú navzájom nezameniteľné – tablety a inzulín nedokážu nahradiť nedodržiavanie stravovacích odporučení alebo fyzickú pasivitu. Najlepšie je liečený ten diabetik, ktorý dbá na všetky súčasti liečby.“


Mohlo by vás zaujímať: Odborníci varujú: Počet cukrovkárov na Slovensku stúpa!


Kto by si mal dať pozor?

Sú ľudia, ktorí majú vyššie riziko vzniku tejto choroby. „Výskyt ochorenia závisí od veku. Pokým diabetes mellitus 1. typu je typický hlavne pre mladšie vekové kategórie, hlavne deti, výskyt diabetu 2. typu, teda toho častejšieho, s pribúdajúcim vekom stúpa. Vo vekovej kategórii do 40 rokov postihuje iba 1% ľudí, vo veku od 40 do 65 je to až 10%. Maximum je dosiahnuté u starých ľudí, vo veku nad 75 rokov,“ vysvetľuje MUDr. Ilavská.

Na pozore by sa mali mať aj:

  • ľudia, ktorí majú cukrovku v rodine
  • ľudia s nadváhou
  • vysokou hladinou cholesterolu, krvných cukrov a vysokým krvným tlakom

Máte vy alebo vaši známi nejaké skúsenosti s cukrovkou? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v našej diskusii.

Zdroj: flickr.com/Comms Engage, flickr.com/Comms Engage, Nela
Odporúčame