Nezvládate starostlivosť o svojich rodičov? Nájdite im opatrovateľku!

babka

photl.com

Nie je hanbou ani zlyhaním priznať, že vám starostlivosť o vašich rodičov na dôchodku už prerástla cez hlavu. Ak máte pocit, že je toho na vás priveľa, vyhľadajte pomoc profesionálnej opatrovateľky.

Starostlivosť o jedného alebo oboch rodičov môže byť veľkou časovou, fyzickou i psychickou záťažou – a to aj vtedy, ak vám s ňou pomáha partner, deti či súrodenci. Pobyt v domácom prostredí je však pre väčšinu seniorov prijateľnejší ako pobyt v domove dôchodcov a preto sa mnoho rodín rozhodne využiť služby opatrovateliek. Ak aj vy uvažujete nad touto možnosťou, poradíme vám, ako si vybrať, na čo dať pozor a kde nájsť opatrovateľku práve pre vás.

Ujasnite si, čo potrebujete

Skôr ako začnete obvolávať rôzne agentúry, zamyslite sa nad tým, čo vlastne od opatrovateľky očakávate a potrebujete. Je totiž rozdiel, či chcete, aby chodila s vašim osamelým otcom na prechádzky do parku alebo sa starala o jeho hygienu a údržbu domácnosti.  Preto si na papier najskôr premyslite odpovede na tieto otázky:

  • Ako často, v akom čase a na ako dlho by mala opatrovateľka vašich rodičov navštevovať?
  • Čo všetko budete požadovať od opatrovateľky?
  • Sú vaši rodičia mobilní a zvládajú jednoduché každodenné úkony, ako hygiena, ohrievanie jedla alebo vyžadujú neustálu asistenciu?
  • Chcete si nejakú časť starostlivosti nechať na svojich bedrách alebo prenecháte všetko na opatrovateľku?

Keď si ujasníte a s „rodinnou radou“ prekonzultuje odpovede na všetky tieto otázky, môžete pristúpiť k výberu opatrovateľky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Skvelé darčeky pre vašich rodičov či prarodičov: Tu sú naše tipy!


Čo dokážu zabezpečiť

Vo všeobecnosti ponúkajú opatrovateľské agentúry tri typy služieb:

  • nevyhnutné životné úkony (osobný hygiena, pomoc pri obliekaní, pomoc pri použití WC, presune na invalidný vozík, či na lôžko, donáška, ohriatie a podávanie jedla, dohľad,…)
  • nevyhnutné práce v domácnosti (nákupy, udržiavanie domácnosti, príprava jedla počas celého dňa, pranie a žehlenie, donáška vody, či paliva na kúrenie,…),
  • kontakt so spoločenským prostredím (prechádzky, doprovod na úrady, k lekárovi alebo na spoločenské a kultúrne podujatia,…).

V prípade, že vyžadujete aj ďalšie služby, ako napríklad ošetrovanie chorých rodičov, budete sa musieť obrátiť na špecializovanú službu domácej ošetrovateľskej starostlivosti, ktorú po odporučení lekárom hradí zdravotná poisťovňa.

Kde hľadať?

Existujú tri typy opatrovateľských agentúr – verejné, cirkevné a súkromné. Samosprávny kraj vedie register poskytovateľov opatrovateľských služieb, preto by vaše hľadanie malo začať práve tu. Samozrejme, nemusíte si vybrať zo zoznamu zariadení zriadených obcou. Okrem agentúr poskytujúcich opatrovanie sa môžete obrátiť aj na súkromné osoby, ktoré túto prácu vykonávajú ako živnostníci, či na dohodu. Tu však treba byť zvlášť opatrný a prípadnú opatrovateľku si dobre preveriť. Pýtajte si referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov/klientov, certifikáty alebo doklady o vzdelaní, preverte si kontaktné údaje a prípadne si urobte aj kópiu niektorého z dokladov. Na „trhu“ je totiž množstvo podvodníkov, ktorým často sadnú na lep práve dôverčiví starí ľudia.


Tiež by vás mohlo zaujať: Hľadáte knihu pod vianočný stromček? Tieto idú na dračku!


Koľko to bude stáť?

Ceny za opatrovanie sa pohybujú v priemere od 3-7 Eur na hodinu, pričom sa pripláca za prácu vo večerných a nočných hodinách, cez víkendy a sviatky. Nemusíte však vždy platiť hodinovú sadzbu, objednať sa dajú aj niektoré konkrétne úkony, ako napr. doprovod k lekárovi, dovoz jedla a pod. Pri dlhodobejšej starostlivosti väčšinou opatrovateľské služby poskytujú zľavu a ušetriť môžete aj vtedy, keď požiadate obec, v ktorej majú vaši rodičia trvalý pobyt o príspevok na opatrovanie.

Zdroj: photl.com, photl.com, Viktória
Odporúčame