Zapálené dutiny dokážu poriadne znepríjemniť deň: Viete, čo s nimi robiť?

Sinusitída

facebook.com/Sinusitis

Objavila sa u vás bolesť hlavy, stupňujúca sa najmä v predklone, neznesiteľný pocit plnosti nosa či zvýšená teplota? Ak trpíte podobnými príznakmi, sinusitída, resp. zápal prínosových dutín si zrejme za obeť vybral aj vás. Aj keď sa jedná o pomerne častú komplikáciu prechladnutia či alergií, netreba ho podceňovať. Ťažšia a neliečená forma totiž môže ohroziť aj váš život.

Nosové dutiny sa nachádzajú v dutých kostiach tváre. Sú vystlané sliznicou, ktorá produkuje hlien a pomocou drobných rias ho dostáva cez otvor do nosa a tak von z tela. Tieto dutiny sú za normálnych okolností vyplnené len vzduchom. Pri prechladnutí, či chrípke sa však môže stať, že sliznica dutín opuchne, hlien sa nemôže dostávať von, pretože sa otvory upchajú a dochádza tak ku jeho nahromadeniu, čo začne spôsobovať nepríjemné ťažkosti a bolesti.


Mohlo by vás zaujímať: Nedajte zápalom šancu: V boji proti nim vám pomôžu tieto potraviny


Aké sú príznaky zápalu dutín?

  • citlivosť v oblasti nad zapálenými dutinami
  • pocit tlaku v tvári a pod očami
  • pocit plného nosa
  • nepríjemne zapáchajúci žltý alebo zelený výtok z nosa
  • bolesti a pocit tlaku v hlave
  • horúčka alebo zvýšená teplota
  • malátnosť
  • možný je aj zápach z úst či bolesti zubov

Kto by mal byť na pozore?

Ako v prípade iných ochorení, tak aj v prípade sinusitídy existujú skupiny ľudí, ktoré sú týmto problémom viac ohrozené. Medzi najviac rizikových patria astmatici, alergici, cukrovkári, ľudia so zníženou imunitou, ľudia s nosovými polypmi, vykrivenou nosovou priehradkou, zväčšenými nosovými mandľami či s ich chronickým zápalom.


Mohlo by vás zaujímať: Máte problémy s dýchaním? Pozor, astma vás môže dostať v každom veku


Čo pomáha?

Potrebné je dostatočné množstvo tekutín. Vhodná je najmä liečba teplom, prikladanie nahriateho obkladu na čelo, nahrievanie sa soluxom, biolampou, alebo naparovanie, ale aj horúca sprcha. Pomáha aj teplo zvnútra v podobe kvalitného slepačieho vývaru. Vhodná je konzumácia jedál, ktoré spôsobujú slzenie, pretože tým sa zvyšuje aj výtok z nosa a uvoľňuje sa hlien z dutín. Takými sú napríklad cesnak, cibuľa, chren, alebo štipľavé jedlá. Vyhnúť by ste sa mali alkoholu a fajčeniu.

Môže sa to skončiť komplikáciami

Mnoho ľudí zápal nosových dutín podceňuje a nenavštívia ani lekára. Na jeho liečbu sú však potrebné antibiotiká, ktoré môže predpísať iba lekár. Dutiny sú totiž ideálne miesto na rast streptokokov a styfylokokov. Neliečením môže prejsť zápal dutín do chronického štádia. Zriedkavo môže dôjsť aj ku plesňovej infekcii, ktorá je ešte nebezpečnejšia a vyžaduje špeciálnu liečbu. Pri neliečení môže dôjsť ku poškodeniu mozgu a zraku či reálnemu ohrozeniu života.


Mohlo by vás zaujímať: Nachladnutie a plný nos? Tieto naparovacie tipy vám určite pomôžu


Liečba

Závisí od viacerých faktorov. Najčastejšie sa však predpisujú antibiotiká či lieky na zmenšenie opuchu sliznice. Pri dlhšie trvajúcich sinusitídach sa predpisujú aj inhalačné kortikoidy. Ak problémy pretrvávajú a neustupujú, lekár môže zvoliť aj cestu chirurgického otvorenia upchatých dutín a ich výplachu. Využívaná je aj nosová endoskopia, kedy lekár zavedie cez nos do dutín kameru.


Máte nejaké skúsenosti so zapálenými dutinami? Čo vám pri tomto ochorení najviac pomohlo? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: facebook.com/Sinusitis, facebook.com/Sinusitis, Oliver
Odporúčame