Kaviár a jeho variácie: Očarí chuť luxusu aj vás?

Kaviár

sxc.hu

Kaviár bol odjakživa pokrmom boháčov, symbolom bohatstva, prepychu a noblesy. V súčasnosti je už dostupnejší, no stále ho mnoho ľudí opomína. Najhlavnejším dôvodom je vysoké cena. Existujú však aj cenovo prijateľnejšie alternatívy pravého kaviáru.

Na začiatok je potrebné naučiť sa rozlišovať medzi pravým a nepravým kaviárom. Pravý kaviár nezapácha rybacinou a chutí jemne, lahodne, jednoducho dokonalo. Ide o ikry z vybraných druhov rýb.

Nie každá ikra je aj kaviár

Za pravý kaviár sa môžu označovať len ikry z troch druhov vzácnych rýb: jeseter, sevruga a beluga. Spomenuté ryby sú chránené a ich lov je regulovaný. V opačnom prípade by hrozilo, že vyhynú. Vzhľadom na túto exkluzivitu a neustále klesajúcu populáciu jeseterov cena kaviáru stúpa a podľa všetkého aj naďalej bude. Len pre zaujímavosť, pytliactvom a lovom týchto rýb načierno si dokážu pytliaci zarobiť mesačne 5 – 7 000 eur. Kaviár sa tak stáva nielen pochúťkou, ale aj výnosným biznisom. Koľko si máte na pravý kaviár pripraviť? Cena za 100 g kaviáru z belugy je približne 500 až 800 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Losos, sumec alebo pstruh: Ako často jesť ryby a ktorá je tá najzdravšia?


Kaviár z lososa, dostupná lahôdka

Pokiaľ nemáte potrebu utrácať za pár lyžičiek kaviáru stovky eur a aj tak ho chcete vyskúšať, možnosť tu je. Ide o takzvaný nepravý kaviár. Aj tento kaviár sú ikry z rýb, avšak ide o ryby, s ktorými sa môžeme stretnúť celkom bežne. Najbežnejší je kaviár z lososa, za 100 g zaplatíte 12 eur. Ani pravý lososový kaviár nemajú všade. Pozor však na rôzne napodobeniny, ktoré dostanete kúpiť v mnohých obchodoch ako napríklad ikry z korušky polárnej. Dostanete ich síce za pár eur, ale chuť takéhoto „kaviáru“ by vás mohla sklamať.

Nie je to len jedlo, ale rituál

Kaviár musíte vedieť správne podať.Aj nepravý kaviár sa musí servírovať pri dodržaní istých zásad, o tom pravom nehovoriac. Veď keď už do neho investujete peniaze, treba si ho vychutnať na maximum. Držte sa preto niekoľkých zásad:

  • Žiaden kov! To je azda najhlavnejšia zásada. Kaviár pri styku s kovom alebo striebrom stráca svoju charakteristickú chuť. Tak sa vlastnou vinou pripravíte o jedinečný gurmánsky zážitok. Používajte teda iné lyžičky. Gurmáni majú špeciálne drevené či zlaté lyžičky, postačí však aj obyčajná plastová.
  • Žiaden citrón! Na mnohých obrázkoch, či receptoch sa stretnete s odporúčaním podávať kaviár s citrónom. Ochutnajte ale citrón len osamote. Jeho kyslosť vám dokáže skriviť tvár. Viete čo takáto intenzívna chuť urobí s kaviárom? Úplne potlačí jeho chuť.
  • Najlepší je bez prílohy. Teda pokiaľ si ho chcete vychutnať najviac, ako sa dá. Povolená je aj kvalitná vodka, alebo dobré šampanské. Z ostatných príloh si k nemu môžete dať jedine čerstvé maslo a biely chlieb (či ruské bliny). Všetko ostatné jeho chuť potlačí a vy tak investované peniaze vyhodíte von oknom.
  • Nezabúdajte na správnu teplotu. Kaviár nedávajte do mrazničky: na to, aby jeho chuť vyšla najviac na povrch, sú potrebné vyššie teploty. Je to podobné ako pri víne. Ak je príliš chladné, jeho chuť nepocítite. Dajte preto svoj kaviár pred konzumáciou do chladničky, teplota medzi 10 a 12 stupňami dovolí chuti rozvinúť sa. Potom putuje kaviár do ľadovej misy a vy si ho vychutnáte v tej najlepšej podobe.

Mohlo by vás zaujímať: Losos je ryba pre každého: Pochutnajte si na týchto receptoch ešte dnes!


Drahý, ale zdravý

Kaviár síce odľahčí vašu peňaženku, no telu dodá množstvo živín a prospešných látok. Obsahuje vitamíny A, E a mnoho bielkovín. Ich obsah je tak porovnateľný aj s hovädzím mäsom. Kaviár je charakteristický aj priaznivým pomerom mastných kyselín a mnohých poteší aj fakt, že ide o veľmi účinné afrodiziakum. Stačí sa len presvedčiť.


Vyskúšali ste už pravý kaviár? Ako vám zachutil? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame